Platy v sociálních službách stoupnou, sektoru chybějí lidé
Petra DvořákováPodle aktuálních průzkumů chybí v sektoru sociální péče tisíce zaměstnanců, ti utíkají za lepšími platy třeba i do obchodů. Od července by si však pracovníci v sociálních službách měli polepšit až o 9,4 procenta. Sociální demokraté chtějí zvýšit i minimální mzdu.
Zhruba sto tisíc pracovníků v sociálních službách by se od července mělo dočkat zvýšení platu nebo mzdy. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) navrhuje vládě další zvýšení v této dlouhodobě podfinancované oblasti. Přilepší si nejen lidé přímo pečující o potřebné, ale také pracovníci zajišťující provozní, technické nebo administrativní práce.
Nízké platy vedou k odlivu kvalifikovaných sil z tohoto sektoru, což ohrožuje celý systém péče o seniory a zdravotně handicapované. Na to minulý týden upozornili i Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Odbor zdravotnictví a sociální péče, zahájena byla kampaň Konec levné práce v sociálních službách. ČSSD hodlá navrhnout i zvýšení minimální mzdy, a to na 12 200 korun.
„Musíme si uvědomit, že lidé pracující v sociálních službách se starají o ty nejpotřebnější z nás, seniory a zdravotně postižené. Jestliže za fyzicky, a hlavně psychicky těžkou práci dostanou peníze, ze kterých stěží uživí sebe a svoje rodiny, nemůžeme se divit, že odchází pracovat třeba do supermarketu,“ tvrdí Marksová. Vloni šlo na zvýšení platů pracovníků v sociálních službách 650 milionů korun.
Přestože platy a mzdy v oblasti sociálních služeb od roku 2013 významně narostly, stále nedosahují ani průměrných mezd v ČR. Proto lákají kvalifikované pracovníky do svých provozů například obchodní řetězce, které nabízejí plat o pět až osm tisíc vyšší.