Školy žádají více peněz. ČSSD jejich požadavky podporuje, ANO je proti
Jan GruberZástupci regionálního i vysokého školství včetně odborových organizací požadují více finančních prostředků. Chtějí vyšší platy pro pedagogické i nepedagogické pracovníky. Ministr financí Ivan Pilný však říká, že v rozpočtu peníze nejsou.
Zástupci vysokých škol společně se zástupci školských odborů veřejně oznámili, že na 1. září svolávají do pražské Betlémské kaple protestní shromáždění. Jeho cílem je upozornit na kritickou situaci ve financování českého školství. „Bude to shromáždění pedagogů od mateřských až po vysoké školy, akademické obce včetně studentů. Chceme znovu zdůraznit naše požadavky ohledně financování školství. Pozvali jsme zástupce jednotlivých stran vládní koalice a chceme, aby slyšeli naše požadavky naživo,“ řekl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík.
Zástupci vysokých škol požadují navýšení finančních prostředků o čtyři a půl miliardy korun s tím, že za nejdůležitější považují růst mezd akademických pracovníků a doktorandských stipendií. „Doktorandská stipendia dnes činní sedm a půl tisíce korun a minimální mzda pro příští rok byla stanovena na dvanáct tisíc dvě stě korun. Doktorandi tedy pracují za šedesát procent minimální mzdy. Takže je něco shnilého ve státě dánském,“ řekl předseda České konference rektorů Tomáš Zima.
I v oblasti regionálního školství požadují odborové organizace růst mezd. Podle jejich představ by do roku 2020 měly dosáhnout sto třiceti procent české průměrné mzdy. Proto požadují, aby ještě vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) do konce volebního období rozhodla o zvýšení mezd o patnáct procent s účinností od listopadu tohoto roku. „Situace v regionálním školství je kritická,“ řekl předseda Unie školských asociací ČR Jiří Zajíček. „Máme problém udržet pracovníky ve školách. Naše školy nejsou schopny v oblasti odměňování konkurovat jiným zaměstnavatelům. Pro každou vládu v poslední době bylo školství prioritou, na papíře každopádně,“ pokračoval Zajíček s tím, že platy ve školství je třeba setrvale navyšovat v několika příštích letech.
Zástupce českého školství v jejich požadavcích podporuje jak předseda vlády Bohuslav Sobotka, tak i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech (ČSSD). Nicméně ministr financí Ivan Pilný (ANO) opakovaně konstatuje, že na zvyšování finančních prostředků pro české školství nejsou v rozpočtu peníze, přestože se rozpočet na konci prvního pololetí navzdory předpokladům nacházel v přebytku. Ministerstvo školství v letošním roce hospodařilo zhruba se sto osmačtyřiceti miliardami korun. Pro příští rok žádá o čtyřiadvacet miliard korun více. Nicméně ministerstvo financí prozatím počítá se zvýšením o pouhých dvanáct miliard korun.