Odbory i zástupci zaměstnavatelů požadují změny v programovém prohlášení vlády
Jan GruberTripartita jednala o programovém prohlášení Babišovy vlády. Sociální partneři požadují, aby kabinet některé jeho oblasti dopracoval. Zaměstnavatelé vítají příslib dostavby Dukovan. Odbory varují před snižováním odvodů sociálního pojištění.
Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se ve čtvrtek sešla k jednání nad programovým prohlášením se zástupci zaměstnavatelů a odbory. „Naše vláda považuje sociální dialog za velice důležitý. Naše první setkání hodnotím jako vydařené,“ řekl na tiskové konferenci Babiš. „Programové prohlášení ještě dopracováváme a budeme ho vylepšovat. Má většinovou podporu, tak doufám, že to bude vnímat politická scéna a náš návrh přivítá pozitivně,“ dodal premiér s tím, že finální verze programového prohlášení bude zveřejněna příští úterý, tedy den před tím, než jeho vláda požádá Sněmovnu o vyslovení důvěry. Odbory ani zástupci zaměstnavatelů přímou podporu vládnímu návrhu nevyjádřili, nicméně jej ani zásadně nerozporovali.
„Je to znakem jakéhosi chaosu, který vnáší Andrej Babiš do vládnutí a fungování státní správy. Vždy bývalo zvykem, že vláda své programové prohlášení připravila, a pak si za ním stála. Dnes Babiš obchází strany ve Sněmovně — včetně extremistů — sociální partnery a hejtmany, aby získal nové náměty a již zveřejněný text znovu upravoval. Vzniká riziko, že si takhle bude počínat i v budoucnu. Jeden den představí nějaký záměr, aby hned zítra obrátil o sto osmdesát stupňů,“ zhodnotil přípravu programového prohlášení pro Deník Referendum politolog Lukáš Jelínek.
Babiš na tiskové konferenci po jednání tripartity označil za priority vládního kabinetu digitalizaci, čerpání evropských fondů, posílení pozice České republiky v Evropské unii, důchodovou reformu a podporu investic. Ve svém vystoupení mimo jiné oznámil, že ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) pověřil, aby do konce měsíce vládě předložil návrh zákona o liniových stavbách, který by měl napomoci zrychlení výstavby klíčové dopravní infrastruktury. S přijetím zákona ve svém programovém prohlášení počítala již minulá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), ministr Ťok však za téměř tři roky, které strávil v čele rezortu dopravy, nebyl schopen požadovanou právní normu připravit.
„Z našeho pohledu je důležité, že programové prohlášení obsahuje zásadní body pro hospodářský růst, konkurenceschopnost české ekonomiky a sociální legislativu,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák s tím, že některé části předloženého materiálu by vláda měla ještě upravit. Hanák zmínil kapitoly týkající se digitalizace, energetických úspor a podpory aplikovaného výzkumu. Na druhé straně ocenil, že Babišova vláda počítá s dostavbou jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. „Za jádro jsme rádi. Vláda má odvahu,“ shrnul Hanák. Další rozvoj jaderné energetiky nicméně opatrně kritizují ekologické organizace, které upozorňují, že vláda neříká, jakým způsobem hodlá výstavbu nových bloků financovat.
Digitalizaci jako klíčovou oblast, na kterou by se vláda měla prioritně zaměřit, zmínil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Odborový předák hovořil nejen o jejích dopadech na průmyslu, ale i na společnost jako celek. Ve shodě s Hanákem i on vyjádřil přesvědčení, že text programového prohlášení by se zasloužil dílčí úpravy.
Podle Středuly je třeba nadále diskutovat o otázkách nemocenské, podpoře malých a středních podniků, zvyšování životního minima, které léta stagnuje, nebo o problémech spojených s agenturním zaměstnáváním. Jedinou výslovnou výtku si však vládní programové prohlášení od odborů vysloužilo kvůli návrhu na snižování odvodů sociálního pojištění, který jde dle Středuly rozporný s Babišovým plánem na zvyšování důchodů v rámci avizované důchodové reformy.