Jednání o nové vládě: Andreji Babišovi se nabízejí další partneři
Jan GruberDoposud politické hnutí ANO jednalo o nové vládě s KSČM a SPD. V minulém týdnu však svůj původně odmítavý postoj k vládní spolupráci přehodnotili Starostové a vůli jednat s vítězem voleb vyjádřili i delegáti čtyřicátého sjezdu ČSSD.
Politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně pomalu mění svá dřívější stanoviska ohledně vládní spolupráce s politickým hnutí ANO. Doposud se jako jediní partneři, kteří chtějí s Andrejem Babišem jednat, prezentovali pouze komunisté a politické hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. V minulém týdnu však svůj původně odmítavý postoj k vládní spolupráci přehodnotili Starostové a vůli jednat s vítězem voleb vyjádřili i delegáti čtyřicátého sjezdu ČSSD. Základní překážkou však nadále zůstává skutečnost, že premiér v demisi čelí trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu.
„Jako nejpravděpodobnější se mi jeví, že Andrej Babiš vytvoří vládu se sociální demokracií,“ nastínil Deníku Referendum svůj odhad dalšího vývoje na české politické scéně politolog Milan Znoj s tím, že tento kabinet zřejmě získá podporu KSČM. „Příliš jiných variant neexistuje,“ pokračoval Znoj, „ANO nikdy nepřistoupí na požadavek, aby Andrej Babiš nestál v čele vlády. Prezident řekl, že premiérem odmítá jmenovat kohokoliv jiného, kdo není předsedou vítězné strany. A navíc odmítá i možnost předčasných voleb. Andrej Babiš zkrátka bude premiérem,“ shrnul.
Podle Znoje má politické hnutí ANO samozřejmě možnost získat podporu pro svou vládu od KSČM a SPD, ale rád by se ji vhnulo. „Andrej Babiš proto potřebuje sociální demokracii a má v tomto ohledu štěstí, že její nové vedení do vlády chce,“ vysvětloval Znoj. Avšak upozornil, že jednání se mohou protáhnout i na několik nadcházejících měsíců a že do počátku dubna, kdy má pokračovat přerušený sjezd ČSSD, nemusí být zdaleka hotovo.
ČSSD, lidovci nebo Starostové?
Celostátní výbor STAN přijal minulý čtvrtek usnesení, které shrnuje podmínky, za kterých jsou jeho zástupci podpořit druhou Babišovu vládu. Starostové požadují garanci prozápadního směřování země a shodu na programových prioritách. Svou podporu podmiňují dále tím, že členem vlády nebude trestně stíhaná osoba a kabinet vyloučí spolupráci s KSČM a SPD.
„My jsme v situaci, kdy pokud něco neuděláme, tak je jasné, že máme trestně stíhaného premiéra, že se na vládě bude přímo či nepřímo účastnit SPD a komunisté, a je otázkou, jak dlouho bude trvat proevropské směřování naší země. My tomu nechceme jen přihlížet a říkat, že my s tím nemáme nic společného," zdůvodnil změnu postoje předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.
Své původní stanovisko odejít do opozice na nedělním sjezdu podle očekávání přehodnotila i ČSSD. Delegáti v jeho závěru schválili usnesení, která vyzvalo nové vedení k zahájení rozhovorů s politickým hnutím ANO s tím, že účast trestně stíhaných osob ve vládě stana sice považuje za zásadní problém, ale nikoliv za nepřekročitelnou podmínku případné spolupráce. Sjezd ČSSD rovněž vyjádřil požadavek, aby o vstupu strany do vlády rozhodli hlasováním ve vnitrostranickém referendu všichni členové a aby se nový kabinet neopíral o hlasy poslanců zvolených za SPD.
Účasti ve vládě se nabrání ani lidovci a to i navzdory platnému usnesení celostátního výboru, který na sklonku loňského roku schválil odchod stany do opozice. Podle lidoveckého místopředsedy Mariana Jurečky však jednání o vytvoření vlády blokuje přístup politického hnutí ANO, respektive jeho předsedy Babiše, který nadále trvá na tom, že právě on má být premiérem, ač čelí trestnímu stíhání. „Andrej Babiš nemá ambici, aby vznikla většinová, koaliční vláda. Raději se bude opírat o hlasy extrémních stran,“ dodal Jurečka.
KSČM a SPD do vlády nechtějí
Do dnešních dní ovšem jednání o podobě a tedy i podpoře či toleranci druhé Babišovy vlády nejvíce pokročila s politickým hnutím SPD a KSČM. Obě strany totiž svorně deklarují, že o účast ve vládním kabinetu nestojí a s politickým hnutím ANO diskutují pouze o programových průnicích k čemuž v minulých dnech ustanovily příslušné vyjednávací týmy. Sám Babiš pak opakovaně prohlašuje, že i při druhém pokusu preferuje složení jednobarevného menšinového kabinetu.
Vyjednávání Babišovi usnadnilo i to, že prezident Miloše Zeman po vzájemné schůzce minulý týden řekl, že již netrvá na své původní podmínce, aby mu premiér v demisi prostřednictvím alespoň sto a jednoho podpisu poslanců garantoval, že má pro svou vládu ve Sněmovně vyjednanou dostatečnou podporu. „Prezident má představu, že až sestavíme tu vládu, tak většinu přítomných získáme,“ konstatoval tehdy Babiš.