Babiš ani Faltýnek pro odvolání Okamury z vedení Sněmovny nevidí důvod
Jan GruberPremiér Andrej Babiš naznačil, že odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z pozice místopředsedy Sněmovny kvůli jeho výrokům o koncentračním táboře v Letech není na pořadu dne. Sám ostatně dříve prohlásil, že v Letech koncentrační tábor nebyl.
Předseda politického hnutí ANO a premiér v demisi Andreje Babiš nevidí důvod pro odvolání předsedy politického hnutí SPD Tomia Okamury z pozice místopředsedy Sněmovny kvůli zpochybňování romského holokaustu. Babiš to uvedl po středečním jednání vlády na tiskové konferenci s tím, že Okamura se již za své výroky omluvil. „Tvrdil, že to prý byla dezinterpretace,“ shrnul Babiš. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek Deníku Referendum řekl, že ani on Okamurovo odvolání nepodporuje.
Stávající předseda vlády musel ostatně sám před rokem a půl zlehčovat svá slova o koncentračním Táboře v Letech, když při návštěvě severočeského Varnsdorfu prohlásil, že „to, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež. Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam“.
O záměru lidovců odvolat Okamuru z pozice místopředsedy Sněmovny v úterý informoval předseda jejich poslaneckého klubu Jan Bartošek s doplněním, že se pokusí získat podpisy alespoň osmdesáti poslanců, aby mohl být tento bod zařazen na nadcházející jednání dolní komory Parlamentu.
Důvodem pro odvolání předsedy politického hnutí SPD z vedení Sněmovny mají dle Bartoška být právě výroky pronesené minulý týden v rozhovoru pro DVTV. Okamura konkrétně řekl, že tábor v Letech nebyl hlídán a vězni se v něm mohli volně pohybovat. Následně se pokusil své tvrzení zrelativizovat, když prohlásil, že oplocení tábora sice existovalo, ale bylo samá díra.
Pokus o odvolání Okamury nebude úspěšný
Okamurova slova v minulých dnech odsoudila řada politiků, a krátce poté začaly sílit hlasy, které požadovaly, aby nadále nezastával jednu z nejvyšších ústavních funkcí v České republice. Občanské sdružení Konexe dokonce na místopředsedu Sněmovny podalo trestní oznámení. Podle zjištění Deníku Referendum se chystají lidoveckou iniciativu podpořit poslanci a poslankyně z řad ČSSD, TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí.
Piráti podle vyjádření Jakuba Michálka chtějí danou věc nejprve projednat na poslaneckém klubu. Michálek nicméně Deníku Referendum řekl, že Piráti pro zvolení Okamury do vedení Sněmovny nehlasovali a s jeho výroky zásadně nesouhlasí.
Jediný čelný představitel politického hnutí ANO, který odsoudil Okamurova slova relativizující romský holocaust, byl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „Nezáleží totiž na tom, zda byl, nebo nebyl tábor v Letech oplocen, případně jak obtížné pro vězně bylo tento plot překonat. Ať tak či onak, Lety jsou místem, kde zbytečně, barbarsky a v hrůzných podmínkách umíraly stovky lidí. Pro další z obětí válečné mašinérie se tábor stal zastávkou před továrnami na smrt, kde je čekalo vyhlazení a kde jim nebylo umožněno své životy dožít,“ napsal Pelikán předsedovi politického hnutí SPD s tím, aby se podobných prohlášení zdržel.
Vzhledem k rozložení sil v dolní komoře Parlamentu se lidovcům zřejmě podaří sehnat oněch osmdesát podpisů potřebných k zařazení bodu o odvolání Okamury z pozice místopředsedy Sněmovny na program jednání. Nicméně odmítavá stanoviska politických hnutí ANO a SPD spolu s KSČM dávají tušit, že pokus o Okamurovo sesazení nebude úspěšný. Pro jeho odvolání by se totiž v tajném hlasování musela vyslovit alespoň nadpoloviční většina přítomných poslanců a poslankyň.