Lidovci chtějí odvolat Okamuru z vedení Sněmovny. Záleží na ANO
Jan GruberPoslanci KDU-ČSL chtějí odvolat Tomia Okamuru z pozice místopředsedy Sněmovny kvůli jeho výrokům o obětech koncentračního tábora v Letech. Šance, že s návrhem uspějí, není ale velká. Museli by jej podpořit i zástupci politického hnutí ANO.
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek v úterý oznámil, že lidovci budou na nadcházející schůzi dolní komory Parlamentu iniciovat odvolání předsedy politického hnutí SPD Tomia Okamury z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny kvůli jeho výrokům o obětech koncentračního tábora v Letech u Písku.
Okamura minulý týden v rozhovoru pro DVTV řekl, že tábor v Letech nebyl hlídán a vězni se v něm mohli volně pohybovat. Odvolával se přitom na neexistující knihu z nakladatelství Akademie věd, která prý jeho slova potvrzuje. Následně se Okamura pokusil své tvrzení zrelativizovat, když prohlásil, že oplocení tábora sice existovalo, ale bylo samá díra,
K odvolání Okamury nevede ale nijak snadná cesta. Podle sněmovního jednacího řádu je nejprve třeba, aby návrh na odvolání člena vedení Sněmovny podepsalo alespoň osmdesát poslanců a poslankyň. Následně se pro zbavení funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny musí vyslovit v tajném hlasování většina přítomných poslanců a poslankyň.
Šance, že lidovci se svým návrhem uspějí není příliš velká. Pro odvolání Okamury by totiž muselo hlasovat i politické hnutí ANO, které s jeho SPD právě jedná o podpoře pro druhou vládu Andreje Babiše (ANO).
„V praxi se ukazuje, že zlo vítězilo vždy, když slušní lidé mlčeli. A my jsme se rozhodli, že nebudeme mlčet k výrokům zástupců SPD a budeme činit konkrétní kroky. Odsuzujeme vyjadřování členů SPD k historii zcela nedávné. Odsuzujeme zpochybňování základní historické pravdy, kterou je holocaust, utrpení, týrání a smrt lidí v koncentračních táborech. Znevažuje se utrpení obětí, jejich rodin, odbojářů, legionářů; všech, kteří byli mučeni a zabíjeni nacistickým režimem. Utrpení nerozlišuje, z jakého jste etnika, jakého jste vyznání a komu zrovna v politickém světě překážíte,“ řekl na tiskové konferenci Bartošek.
Podle lidoveckého místopředsedy začíná situace v české společnosti nebezpečně připomínat třicátá léta. „Politické hnutí, jehož tajemník před svědky říká, že Cikáni a Židi patří do plynu a hnutí SPD se od něj nedistancuje a toho člověka nevyloučí, jestliže z řad členů SPD včetně jeho předsedy zaznívá zpochybňování utrpení lidí v koncentračním táboře v Letech, je to pro nás naprosto nepřijatelné,“ pokračoval Bartošek s tím, že se lidovci rozhodli navrhnout odvolání Tomia Okamury z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny. „Věřím, že slušní poslanci z jednotlivých politických stran se k této iniciativě připojí,“ dodal.
Rozhodnou hlasy politického hnutí ANO
Poslanec a kolínský starosta Vít Rakušan (STAN) Deníku Referendum řekl, že s lidoveckým návrhem souhlasí. „Slíbil jsem, že na schůzi Sněmovny přečtu jména obětí koncentračního tábora v Letech. Snad bude poslouchat i kolega Rozner. Ne jen pseudoposlouchat. A pokud možno i přemýšlet. Ne jen pseudopřemýšlet, tak jako obvykle,“ uvedl Rakušan.
Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek na dotaz Deníku Referendum, zda Piráti Bartoškovu iniciativu podpoří, odpověděl, že celou věc musí nejprve prodiskutovat se svými kolegy. „Nicméně ty výroky jsou nepřijatelné. A my jsme pro Tomia Okamuru při volbě vedení Sněmovny nehlasovali,“ dodal Michálek.
„Jako TOPka návrh kolegy Bartoška podpoříme. Už sháníme podpisy,“ řekl Deníku Referendum poslanec Dominik Feri (TOP 09). Jeho stranická kolegyně a místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová ostatně již v pondělí o Okamurově odvolání psala na svém twitteru: „Je na místě si připomenout, že Okamura byl zvolen místopředsedou Sněmovny zejména hlasy poslanců ANO. Bez nich by jedním z nejvýše postavených ústavních činitelů nebyl. Najdou odvahu jej odvolat? Nebo snad s popíráním romského holocaustu souhlasí?“
Podpořit lidoveckou iniciativu se chystají i poslanci ČSSD Jan Chvojka a Alena Gajdůšková. „Není zkrátka možné, aby takto vysokou ústavní pozici zastával člověk, který zpochybňuje romský holocaust. To je nepřípustné. To si nemůže dovolit. A pokud už takové výroky pronáší, tak my ostatní to nesmíme trpět,“ řekla Deníku Referendum Gajdůšková s tím, že Bartoškovým návrhem se bude muset ještě zabývat sociálně demokratický poslanecký klub.
Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak prohlásil, že komunisté se k návrhu na odvolání Okamury z vedení dolní komory Parlamentu nepřipojí a totožně se zcela jistě zachovají i Okamurovy spolustraníci.
Nejistý je ale postoj poslanců a poslankyň zvolených za politické hnutí ANO. Mnozí z nich s největší pravděpodobností Okamuru při ustavování Sněmovny do pozice místopředsedy volili. Předseda politického hnutí SPD totiž v tajné volbě získal celkem 102 hlasů a strany pravicové opozice i Piráti deklarovali, že své hlasy Okamurovy nedali.
Vzhledem k rozložení sil ve Sněmovně se lidovcům zřejmě podaří sehnat oněch osmdesát podpisů potřebných k zařazení bodu o odvolání Okamury z pozice místopředsedy Sněmovny na program jednání.
Jak jejich návrh dopadne, závisí ale na postoji politického hnutí ANO, které právě s Okamurou vyjednává o podpoře pro svou vládu. Deník Referendum oslovil předsedu klubu Jaroslava Faltýnka, ministry životního prostředí a zahraničních věcí Richarda Brabce a Martina Stropnického (všichni ANO) s otázkou, zda lidoveckou iniciativu podpoří, nikdo z nich však neodpověděl.