Babiš s Faltýnkem vydáni policii. Česká republika má trestně stíhaného premiéra

Jan Gruber

Poslanecká sněmovna vyhověla žádosti policie a zbavila Jaroslava Faltýnka a Andreje Babiše imunity. Oba jsou podezřelí z dotačního podvodu a poškození zájmů Evropské unie. Vinu však odmítají. Celá kauza je prý prasárna a sračka.

Poslanecká sněmovna po více než dvou měsících jednání na svém pátečním zasedání rozhodla o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) policii k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Se zbavením imunity Babiše a Faltýnka v souladu s doporučením mandátového a imunitního výboru vyslovilo souhlas sto jedenáct poslanců, devětašedesát jich bylo proti.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Předseda politického hnutí ANO Babiš se tak stal prvním trestně stíhaným premiérem v historii České republiky. Komentátoři mají za to, že tato skutečnost oslabuje jeho pozici při vyjednávání o sestavení nové vlády a může poškodit obraz země v zahraničí.

„Je smutné, že Sněmovně trvalo tak dlouho, než se rozhoupala k projednání žádosti o vydání pánů Babiše a Faltýnka. Zavdalo to jen spekulacím o politických kšeftech a o tendenci poslanců hrát si na žalobce a soudce,“ řekl Deníku Referendum politolog Lukáš Jelínek.

Podle Jelínkova názoru bude fakt, že v čele země stane trestně stíhaný premiér, zatěžkávací zkouškou pevnosti vůle těch politických stran, které svým voličům slibovaly, že s Babišem do vlády nevstoupí. „Zdá se, že ochota ANO vzdát se Babiše jako premiéra je pramalá. Bude proto zajímavé sledovat, zda nedojde k veletočům u případných partnerů,“ dodal k druhému pokusu o vytvoření stabilní vlády Jelínek.

„Domnívám se, že trestně stíhaný premiér do Strakovky nepatří už jen proto, že vláda má pod palcem jak policii, tak státní zastupitelství,“ pokračoval Jelínek s tím, že za vhodnější by považoval, kdyby politické hnutí ANO přišlo s jiným kandidátem na premiéra, a to i za cenu, že by Babiš hrál stejnou roli jako Jarosław Kaczyński v sousedním Polsku.

Jelínek rovněž připomněl, že České republice s trestně stíhaným premiérem hrozí újma na pověsti v zahraničí. „I tam sice občas mají politiky stíhané kvůli majetkovým deliktům, ale je naprosto neobvyklé, aby se politik s takovým škraloupem pokoušel opakovaně sestavit vládu,“ uzavřel Jelínek.

Babiš apeloval na selský rozum

„Můj projev nemá za cíl změnit Váš názor. Dobře vím, že budete hlasovat politicky. Kdybyste si vyslechli všechny argumenty a použili selský rozum, tak byste hlasovali proti,“ řekl na plénu Sněmovny Babiš. Sám dále opakoval to, co obvykle: kauza Čapí hnízdo je prý zcela vylhaná, mediálně živená a politicky zneužívaná.

„Je to objednávka mafie, která tady ve spolupráci s politiky kradla miliardy. V naší zemí si lze objednat trestní stíhání a poslat někoho do vězení,“ pokračoval Babiš s tím, že kvůli podezření z dotačního podvodu přišel ve volbách o deset procent. „Máme to spočítané,“ dodal. Všechno je údajně nesmysl, sprostá urážka Babiše samotného i celé jeho rodiny a výsměch občanům České republiky. „Prasárna! Ale pravda zvítězí,“ zvolal na závěr.

Faltýnek v následném — a velice dlouhém — projevu, který vyplnil předčítáním minulých výroků Miroslava Kalouska (TOP 09) z doby, kdy byla Sněmovnou vydávána jeho stranická kolegyně Vlasta Parkanová (TOP 09) a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS), pak kauzu Čapí hnízdo třikrát označil za „sračku“.

Zástupci opozice se tentokrát obsáhlých vystoupení naopak zdrželi. Poslanci Pavel Blažek (ODS) a Kateřina Valachová (ČSSD) se ohradili vůči Babišovým nařčením, že si v České republice lze objednat trestní stíhání. „Neútočte na státní zastupitelství,“ vyzvala premiéra Valachová.

„Kdo může za to, že si prý můžeme objednávat trestní stíhání. Má premiér Babiš pravdu, nebo se mýlí? Opravu se u nás dá trestní stíhání objednat. Pokud ano, kdo za to nese odpověděnost,“ obracel se marně na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Nakonec došla řeč i na dotace Evropské unie, které by někteří poslanci nejraději zrušily, protože křiví trh a ohrožují podnikatele v oblasti masných a mléčných výrobků.

Poslanecká sněmovna o vydání obou čelných představitelů politického hnutí ANO rozhodovala poprvé již na počátku září minulého roku, kdy po několika hodinách diskuse a četných obstrukcích ze strany Babišových a Faltýnkových kolegů z poslaneckého klubu vyslovila souhlas s doporučením mandátového a imunitního výboru a oba politiky vydala k trestnímu stíhání.

Pro vydání současného předsedy vlády hlasovalo tehdy sto třiadvacet přítomných, proti byli čtyři. Faltýnkovo vydání podpořilo sto dvacet poslanců a poslankyň, proti jich bylo pět. Všichni členové a členky poslaneckého klubu politického hnutí ANO — s výjimkou Babiše a Faltýnka — odešli ze sálu.

  Diskuse
  Trestně stíhaný premiér vlády v demisi, který se chce ucházet o druhý pokus na její sestavení a nalezení parlamentní podpory.

  Bezpochyby DOST prekérní situace.

  Nejde vyřešit nějakými trapnými tanečky. Byly by okamžitě a přesvědčivě demaskovány.
  Tady je zapotřebí pořádné kladivo.

  Když si promítneme, jak vidí Andreje Babiše a vůbec celou situaci prezident Miloš Zeman, nemělo by být těžké vydedukovat, co bude následovat.

  Miloš Zeman si myslí, že politické strany potřebují silné a rozhodné vůdce, aby byly úspěšné (např. jako On a ČSSD kdysi). Přes to, co o Babišovi říkal před léty, nyní ho jako takového silného vůdce vidí. Dalším plusem jsou jeho manažerské schopnosti, o kterých nelze pochybovat.
  V zahraniční politice má podle Zemana ještě mezery, nicméně ty jdou vyplnit. Jazykově je vybaven výborně.
  Důvodů pro je samozřejmě víc.

  Prezident Miloš Zeman je dále přesvědčen, pokud ho posloucháme, že současná politická situace je díky rozdrobenosti Sněmovny velmi komplikovaná a žádné snadné a pohodové řešení se nenabízí.
  Z těch, které k dispozici jsou, je jasně nejlepší vláda vedená Andrejem Babišem.
  Už mu přislíbil i druhý pokus - zcela v logice věci.

  Nyní by měl prezident zastavit stíhání AB.
  Ozřejmit státní zájem, ve kterém to činí.
  A protože abolici musí projednat i vláda a pak ji kontrasignuje premiér či jím pověřený zástupce, měl by Zeman Babiše požádat, ať tu pravomoc předá místopředsedovi a sám se zdrží hlasování. Pokud zbytek vlády všemi hlasy abolici potvrdí (neboli vláda na sebe převezme odpovědnost), ať ji místopředseda podepíše a vstoupí v platnost.

  Tak nějak by to mělo být, ne?

  Ale vsadím se, že jsem úplně vedle.............................
  PK
  January 20, 2018 v 20.23
  Tak určitě, pane Morbicere
  To víte, že jo.
  AM
  January 20, 2018 v 20.52
  Nejmilejší pane Kolaříku,
  že jo co?
  January 21, 2018 v 10.33
  Před nějak dobou jsem tady psal o otázce , jak se asi Babiš s trestním stíháním vypořádá a viděl jsem tři možnosti: sněmovna ho nevydá, prezident poskytně abolici, Babiš doved vyšetřován do ztracena přes své lidi. První možnost padla a ta třetí mi stále připadá pravděpodobnější než abolice.

  Co by vlastně abolice vyřešila? Hlasování o vydání bylo v podstatě další hlasování o důvěře vládě. Přiměla by abolice dost poslanců k tomu, aby postoj změnili? Trestní stíhání není legální překážkou k tomu, aby byl Babiš premiérem, překážkou k tomu, aby získal důvěru, je postoj poslanců

  Spíš mi přijde pravděpodobné, že se budou množit různé informace toho druhu jako Komárkovo kompro na Nevtípila a nakonec si dostatečné množství lidí řekne "bůhví, jak to vlastně bylo" a tu kauzu bude připomínat jen tvrdé jádro opozice.
  PK
  January 21, 2018 v 10.38
  Ale vždyť je tady přece čtvrtá možnost
  Babiš a jeho lidi se dopustili trestného činu, za který je sazba až 12 let odnětí svobody. Přece je tady stále možnost, že budou řádně souzeni, a řádně odsouzeni.
  PK
  January 21, 2018 v 10.41
  Čili otázka nezní, jak se s tím "Babiš vypořádá"
  Otázka zní, jak se s tím vypořádá česká justice. Tedy bude-li jí to umožněno.
  MP
  January 21, 2018 v 13.32
  Pavlu Kolaříkovi
  Vydáním k trestnímu stihání začala fungovat presumce neviny. Čili je možné, že se Andrej Babiš dopustil trestného činu ... Říká se tomu právo na spravedlivý proces.

  S miliardami v zádech to v každé zemi EU umožňuje, aby definitivní rozhodnutí o vině (přes všechny instance včetně evropských institucí) trvalo několik let a ve většině z nich skončilo s největší pravděpodobností symbolickým trestem.

  Pro jistotu, jsem zastánce práva na spravedlivý proces, jen poukazuji na to, že soudy politický problém obviněného premiera v potřebné době nemohou vyřešit.

  Pokud bych dělal Babišovi poradce, doporučil bych mu
  a) vládu bez něj a Faltýnka;
  b) usilovat o menšinovou vládu.

  V situaci, kdy by pro dvě strany s realtivně velkými poslaneckými kluby znamenaly předčasné volby obrovské zadlužení a vláda ANO-SPD- KSČM je z pohledu sedmi politických stran ve Sněmovně horší než menšinová vláda ANO, se u b) jedná o velmi realistický cíle.

  A pan Kubička má pravdu, dva tři roky vyhnívání a trocha obratné mediální a tiché manipulace a z Čapího hnizda zbude jakási nejasná vzpomínka; Buh ví, jak to bylo.
  PK
  January 21, 2018 v 14.29
  Martinu Profantovi
  K očekávané banální námitce o presumpci neviny: Jistě. Samozřejmě. Až budu televizní moderátor, budu se vyjadřovat super-korektně: Babiš SE MĚL DOPUSTIT ...

  Dokud jsem obyčejný diskutující na obyčejném portálu, dovolte mi se vyjadřovat podle svého svědomí, přesvědčení, a všeobecně známých faktů.

  Nic jiného než spravedlivý proces pro Babiše nechci. Opravdu nevolám po tom, aby byl popraven bez soudu, a nevěřím tomu, že moje věta "Přece je tady stále možnost, že budou řádně souzeni, a řádně odsouzeni." by se dala takto interpretovat.

  Právo na to, aby byl spolu se svými kumpány podroben spravedlivému procesu, má ostatně nejenom on. To právo máme také my, občané ČR.

  Je ostatně zajímavé, že ihned poté, co se dovoláváte práva na spravedlivý proces, zároveň hned v další větě už předjímáte, že žádný spravedlivý proces nebude, a že to je tak dokonce dobře.

  A EU z toho opravdu tentokrát vynechte.

  Je skutečně pozoruhodné, s jakou nesnesitelnou lehkostí se tady přijímá skutečnost, že ČR je banánová republika na úrovni jihoamerické diktatury.
  MP
  January 21, 2018 v 16.5
  Pavlu Kolaříkovi
  Nikoliv, já předpokládám, že spravedlivý proces bude. A že ten spravedlivý proces bude trvat několik let, protože obviněný využije všech možností obrany. To ke spravedlivému procesu patří. EU vynechat nemohu. Naštěstí poslední instance k odvolání dnes není v ČR, ale právě v EU.

  Možná byste mohl místo horlení věnovat pozornost procesním lhůtam a vyjde Vám to samotnému. Spravedlivý soud, který by rozhodl v časovém horizontu potřebném pro řešení otázek vlády a její důvěry prostě stihnout nejde.

  Mimochodem, tím se Česká republika liší od banánové republiky -- tam by Babiš buď nebyl obžalován, anebo by ho postavili ke zdi ve zkráceném řízení.
  PK
  January 21, 2018 v 16.11
  Martinu Profantovi
  Podívejte se, jediné, co jsem napsal, je toto: "Přece je tady stále možnost, že budou řádně souzeni, a řádně odsouzeni."

  Že jsem si za to vysloužil vaše obligátní poučování, zatímco bláboly Aleše Morbicera vás k žádné reakci nevybudily, je dost typické.
  + Další komentáře