ANO zdržovalo jednání Sněmovny. Babiš s Faltýnkem vydáni
Jan GruberSněmovna v souladu s doporučením mandátového a imunitního výboru rozhodla o vydání poslanců politického hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Poslanci ANO s výjimkou vydávaných opustili sál.
Poslanecká sněmovna ve středu po dlouhé diskusi v souladu s doporučením mandátového a imunitního výboru rozhodla o vydání poslanců politického hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pro vydání bývalého ministra financí hlasovalo sto třiadvacet přítomných, proti byli čtyři. Faltýnkovo vydání podpořilo sto dvacet poslanců a poslankyň, proti jich bylo pět. Všichni členové a členky poslaneckého klubu politického hnutí ANO — s výjimkou Babiše a Faltýnka — odešli ze sálu. Oba politiky policie podezřívá ze spáchání dotačního podvodu ve výši padesáti milionů korun při výstavbě farmy Čapí hnízdo, respektive spoluúčasti na něm.
„Dnes zbývá pouhých pětačtyřicet dnů do voleb. A my se zase scházíme kvůli Čapímu hnízdu, pseudoproblému, který je starý deset let. Zdá se, že je to největší problém naší země,“ řekl v úvodu svého vystoupení předseda politického hnutí ANO. „Fakt si myslíte, že se jedná o kriminální kauzu? Že se nejedná o další účelový proces, který má ovlivnit nadcházejí volby? Že to není Kubiceho zpráva dvě,“ pokračoval Babiš. Cílem žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání je prý snaha poškodit jeho a jím vedenou stranu ve volbách.
Babiš poslancům a poslankyním oznámil, že trestní stíhání očekával. Vypočítával chyby, kterých se policie v žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání dopustila. Znovu opakoval, že policie zamlčuje před Sněmovnou důkazy. Odmítal, že by farma Čapí hnízdo někdy byla jeho soukromou chalupou. „To je lež a bizarní představa. Pouze člověk chabého rozumu si může myslet, že jsem si postavil chalupu s konferenčním sálem, restaurací a ubytovací kapacitou osmdesáti lůžek,“ vysvětloval s tím, že firmu vlastnila jeho rodina, která si nepřála, aby to veřejnost věděla.
„Těch padesát milionů nikdo nevytunelovat. Nikdo z toho neměl žádný profit. Tam, kde stála barabizna, je dnes investována skoro miliarda korun,“ řekl Babiš. Zmiňoval, že na farmě Čapí hnízdo proběhlo několik kontrol, které nezaznamenaly žádné výraznější pochybení. V průběhu dlouhého projevu přiznal, že firma se v průběhu ekonomické krize ocitla v problémech, které prý nebyla s to ustát. „Musel jsem se rozhodnout, zda projekt mé rodiny nechám zkrachovat, nebo ho zachráním. Bylo mi líto nechat ten rodinný projekt potopit,“ vysvětlovat, jak se společnost dostala do holdingu Agrofert.