Petr Pithart: Čapí hnízdo? Babiše porazí jen někdo věrohodný. A pouze ve volbách
Vratislav DostálS Petrem Pithartem jsme hovořili o skandálu Čapí hnízdo. Podle expředsedy Senátu je vystupňovaný zájem veřejnosti na místě, leč jakékoli závěry považuje za předčasné. Ale zdůrazňuje, že Babiše lze reálně porazit jen ve volbách.
Zatímco premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka prohlásil, že s Andrejem Babišem o evropské dotaci na farmu Čapí hnízdo mluvit nebude, pravicová opozice svolává na příští středu mimořádnou schůzi dolní komory. ODS a TOP 09 poukazují na možný dotační podvod v souvislosti s postupem, kterým projekt získal padesátimilionovou dotaci.
Andrej Babiš veškerá obvinění odmítá, hovoří o brutálním útoku na svou osobu. Sociální demokraté i lidovci jsou zatím zdrženliví. Sobotka v pondělí připomněl, že případ šetří policie a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který dohlíží na využívání dotací EU. Předpokládá, že závěry vyšetřování budou zveřejněny.
Podle ČSSD i lidovců by měl Babiš minulost projektu vysvětlit spíše na koaliční radě než na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Může kauza zapříčinit koaliční roztržku, případně i pád vlády? Právě o tom jsme hovořili s bývalým premiérem a bývalým předsedou Senátu Petrem Pithartem.
Českou politikou hýbe případ Čapí hnízdo, možný dotační podvod, jímž projekt získal v minulosti padesátimilionovou dotaci. Prezident Miloš Zeman míní, že jde o mediální kampaň, podle Babiše dokonce o brutální útok na jeho osobu. Jak celou věc hodnotíte vy?
Vystupňovaný zájem je na místě, předběžné závěry jsou však nebezpečně předčasné.
Měl by podle vás Babiš či jeho koaliční partneři vyvodit z případu odpovědnost? Jinak řečeno, může kvůli ní koalice skončit?
Zcela určitě může. Dosud ale nevím, jakou odpovědnost by bylo třeba vyvodit.
A pokud taková situace nenastala, co by ji představovalo? Kvůli čemu vlastně padaly po roce 1989 v České republice vlády?
Vlády padaly z vážných, ale bohužel i z méně vážných důvodů. Doporučuji proto rozhodovat se podle důvodů jen nejvážnějších, kterými určitě nejsou „přání jako otcové myšlenek“.
Sociální demokraté to sice doposud odmítají, umíte si nicméně představit situaci, kdy se tradiční politické strany, tedy ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09, spojí proti Babišovi?
Dokážu si to představit. Ale ty strany by napříště měly postupovat úzkostlivě podle zásad liberální demokracie, v duchu ústavy parlamentní republiky, bez ohledu na to, zda jsou tradiční či nikoli. Ano, existují o cosi déle, ale to samo o sobě nestačí jako titul ke „spojení“.
Ptám se proto, že za současného rozložení sil existují pouze dvě funkční možnosti vládního uspořádání. Kromě té existující jde o menšinovou vládu ČSSD a KDU-ČSL tolerovanou TOP 09 a ODS. Ztělesňuje podle vás varianta menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL podporované TOP 09 a ODS horší variantu, nežli koalice s Babišem?
Síly se mohou rozložit i jinak. Předčasné volby jsou něco, co v našich politických dějinách obvykle odmítáme jako příliš riskantní, nezodpovědný podnik. Někdy je to ale právě to nejodpovědnější a nejobezřetnější řešení.
Babiš kumuluje politickou, mediální a ekonomickou moc způsobem, jaký jsme po roce 1989 nezažili. Lze ho vlastně porazit?
Ano, kumuluje. A je to doslova skandál. Ale zatím mu to bohužel bylo dovoleno. Co myslíte tím porazit? Lze ho tak či onak vystrnadit z vlády, ale opravdu poražen může být jen ve volbách. Usvědčeného podvodníka by lidé nevolili. Musíme v to doufat, i když si tím bohužel nemůžeme být jisti.
A co podle vás vlastně jeho úspěch říká o současných poměrech?
Říká mnoho, bohužel však ty poměry dosud neumíme přesvědčivě pojmenovat tak, aby si dostatečná síla voličů uvědomila, co všechno jim, tedy nám všem, hrozí. Přesvědčivě mohou argumentovat jen osobně přesvědčiví politici. Ti druzí mohou mít všechnu pravdu, ale nebude se jim věřit. Kdo ví, možná, že nám už na to přesvědčování moc času nezbývá.
VRATISLAV DOSTÁL