Čapí hnízdo: za co Babiš nemůže. A za co může
Zuzana VlasatáMálokdo pomáhá Babišovi svým psaním tak jako Sabina Slonková. Sama totiž nedokáže rozeznat jeho skutečné přešlapy od smyšlených. Někdo by jí měl vysvětlit, kdo je Tomáš Novotný, kterého opakovaně napadá z přihrávání dotací Agrofertu.
Andrej Babiš má těžkosti s Čapím hnízdem, luxusním resortem, který, když může, prohlašuje za svůj, a k němuž se jindy raději nehlásí. Rád se chlubí konferenčním sálem, hotelem, malou zoo, jízdárnou, golfovým hřištěm a dalšími vymoženostmi; areál — pro přátele jeho, pro policii cizí — leží asi padesát kilometrů jihovýchodně od Prahy mezi Benešovem a Olbramovicemi.
Babišovy těžkosti s Čapím hnízdem se stupňují od konce listopadu loňského roku, kdy na něj podal anonym ke státnímu zastupitelství trestní oznámení pro podezření ze spáchání dotačního podvodu. Pro ministra financí, místopředsedu vlády a jednoho z největších byznysmenů v zemi je taková záležitost pochopitelně nepříjemná. Pod tlakem novinářských dotazů a trapnosti situace se tak nyní dopouští zbytečných chyb. Vykrucuje se výroky typu: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“
Věc je ale přitom docela přehledná a dnes ji už kromě tuzemských policejních orgánů vyšetřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům. Do ledna 2008 bylo Čapí hnízdo majetkem firmy ZZN Agro Pelhřimov, která spadala pod Agrofert. Dva měsíce předtím převedli manažeři Agrofertu firmu na akciovou společnost Farma Čapí hnízdo s anonymními akciemi. Neznámý vlastník akcie převzal v únoru 2008 a krátce na to požádal o padesátimilionovou dotaci z evropských fondů. Tu také dostal a následně vyčerpal.
Jako součást skupiny Agrofert by Čapí hnízdo s žádostí o dotaci nemohlo uspět, program byl totiž určen malým a středním podnikům, které zaměstnávají do 250 lidí a mají roční obrat padesát milionů eur. Proto takové čachry.
V roce 2014, tedy tři roky po uplynutí lhůty, kdy musí příjemce dotace dodržovat podmínky související s jejím udělením, se společnost Farma Čapí hnízdo spojila se společností Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu. Formálně již nebyl důvod cokoliv předstírat a návrat do náruče domovského holdingu mohl být dokonán. Celou historii dobře popsal server Hlídcípes.org.
Za co nemůže Babiš a už vůbec ne Novotný. Ale za co může Slonková
Jelikož dnes vše působí tak, že majitel Čapího hnízda, ministr financí a politik s ambicí spravovat stát jako — svou — firmu, dotaci dostal na základě cílených machinací, případ přitahuje pozornost. A vyjevují se nové skutečnosti.
Sabina Slonková na svém serveru Neovlivní.cz zveřejnila informace o auditu, který měl už v roce 2011 v souvislosti s projektem Čapího hnízda upozornit na nesrovnalosti. Farma Čapí hnízdo požádala 15. 12. 2009 dotační úřad Středočeského kraje, který měl příslušnou dotaci na starost, o proplacení tří faktur od stavební společnosti. O tři dny později byly peníze na účtu. Auditorům se ale zpětně nelíbila skutečnost, že jedna z faktur byla reálně uhrazena ve dvou platbách až zkraje ledna 2010.
Jednalo se o pár dní. Farmě Čapí hnízdo byla za tento postup nicméně vyčíslena pokuta přes 3,7 milionu korun. Po započtení penále se celá sankce vyšplhala na šest milionů.
Odhlédneme-li od toho, že za projektem stojí Andrej Babiš, který musí ve své současné roli počítat se zvláště kritickou pozorností ze všech stran, a představíme-li si na jeho místě třeba sympatického malého nebo středního podnikatele z vedlejší vesnice, zřejmě pro takový postup najdeme pochopení a vyměřená pokuta se nám bude zdát nespravedlivá. Byl konec roku, vánoční svátky, všudepřítomný zmatek…
Věc se prostě jeví jako administrativní chyba, jíž se dost možná dopustil někdo, kdo měl plnou hlavu vánočních dárků. Babiš ostatně nedohlíží na každý jeden milion, který na dotacích vydělá, na to nemůže mít čas. A zopakujme si: v té době ani nebyl tak exponovanou postavou.
Dotační úřad tedy k věci přistoupil s pochopením, které nemuselo nutně vyplývat z nějaké náklonnosti k budoucímu ministrovi financí. „Příjemce dotace podal proti postihu odvolání. Výbor Regionální rady v roce 2011 odvolání vyhověl v rámci platných předpisů a svých pravomocí v souladu se Závazným pokynem pro uplatňování finančních korekcí, a prominul 99 % vypsaného odvodu a příslušenství,“ vysvětluje dnes Tomáš Novotný, v současnosti náměstek na ministerstvu průmysl a tehdy ředitel středočeského dotačního úřadu.
Šlo podle něj o standardní postup, uplatněný i v jiných obdobných případech. „Podotýkám, že v té době nebylo známo, že za projektem Čapí hnízdo stojí společnost Agrofert, natož její majitel,“ dodává ještě Novotný.
Již podruhé se Sabina Slonková snaží vykreslit Tomáše Novotného jako kontroverzní osobu, která přihrává dotace Agrofertu. Její předchozí pokus jsme v DR vyvrátili. A i tentokrát šlape při své urputné snaze dohnat Andreje Babiše vedle.
Slonková svou v devadesátých letech naučenou snahou útočit bezhlavě na každého sociálního demokrata, který se hýbe, ve skutečnosti pomáhá odvést pozornost od zásadních pochybení Agrofertu ke svým ideologickým předsudkům. Bezděčně také prozrazuje, že sama během svého života nemusela o žádné dotace žádat a věci zkrátka nerozumí.
Kdo je Tomáš Novotný? Současný náměstek ministra Mládka platí za jednoho z předních českých odborníků v oblasti strukturálních evropských fondů. V roce 2013 v DR publikoval analýzu, v níž vysvětlil, z jakých příčin — politických i byrokratických — Česká republika tak strašně zaostává v jejich čerpání. Jeho brilantní text tehdy jako studii vydala i německá nadace Friedrich Ebert Stiftung.
Právě za jeho působení se po nástupu Sobotkovy vlády podařilo ministerstvu průmyslu jako jedinému resortu vyčerpat všechny evropské peníze. Novotný, který byl členem Špidlova týmu připravujícího se na převzetí ministerstva životního prostředí, patří zkrátka k nejlepším českým odborníkům na evropské fondy. V ČSSD má vzácnou pověst neúplatného a mimořádně kompetentního člověka na svém místě.
Sám se pak před nedávnem Deníku Referendum svěřil, že přítomnost Andreje Babiše ve vládě nahání úředníkům zodpovědným za dotace hrůzu už proto, že v okamžiku, kdy se podepíší pod dotaci udělenou některé z jeho firem, dostanou se pod palbu novinářů. Musíme si přitom uvědomit, že evropská dotace jsou především určeny k čerpání, nikoliv k trénování národa v byrokracii a administrativě.
Masivní a vynalézavá korupce prováděná členy stran právě těch vlád, jež Sabina Slonková z ideologických důvodů bezhlavě hájila, způsobila, že EU zavedla pro čerpání dotací pravidla, jejichž prostřednictvím se snaží mít vše dokonale pod kontrolou. To u nás — když to přeženeme jenom trochu — vedlo ke vzniku kultury obsedantního vyplňování výkazů práce i pro uklízečky a vypisování výběrových řízení i na dodavatele toaletních papírů.
Za co Babiš naopak opravdu může. A za co by měl nést důsledky
Ale zpět k Andreji Babišovi. Je zřejmé, že Čapí hnízdo jej může nakonec dostat i před soud. Ministr se k tomu musí postavit čelem a přestat mlžit o vlastnictví, případně se tvářit, že luxusní resort, kde sám pořádá akce pro honoraci, je ve skutečnosti „pro tisíce dětí a rodin skvělým místem pro víkendovou relaxaci“.
Má smůlu, že nechal na jedné ze svých akcí na Čapím hnízdě natáčet dokumentaristu Víta Klusáka a ještě navíc v jeden inkriminovaný okamžik zapomněl, že má na klopě saka stále spuštěný mikroport. Scény z Čapího hnízda patří ostatně k tomu nejzajímavějšímu, co dokument Matrix AB představil.
Zatímco se tady ale zabýváme pochybně získanou dotací ve výši padesáti milionů korun, Agrofert obarvuje Českou republiku opět nažluto — prozatím nikoliv řepkou, to teprve přijde, ale billboardy s informací, kolik peněz odvedl do státní kasy na dotacích a kolik rozdal na charitu. Jestliže nás chce Andrej Babiš okouzlit závratnými sumami, jimiž pomáhá zvelebovat české země, mohl by také přihodit billboardy s informací, kolik vyčerpaly jeho podniky veřejných peněz.
Předseda vlády pak musí trvat na tom, aby ministr financí svou záležitost s Čapím hnízdem obhájil. A neškodilo by, kdyby začal také mluvit o tom, že si umí představit, jak Andrej Babiš vysvětluje okolnosti Čapího hnízda lidem z rezortu Roberta Pelikána. A už vůbec by nevadilo, kdyby začal mluvit i o tom, jak by třeba mohla vypadat vláda bez Babiše.
Dodatek:
V pátek Sabina Slonková ve své „kauze“ pokračuje. Nicméně stále jí nedochází, že neodhaluje nic podstatného ani závažného. Proplacení části dotace Čapímu hnízdu dotačním úřadem o několik dní dříve, než Čapí hnízdo uhradilo fakturu stavební firmě, nebyl administrativně správný postup. „Nešlo ale o nic zásadního. Ani audit neshledal, že by pochybení úřadu bylo tak závažné, že by za něj měla být udělena sankce,“ vysvětluje Tomáš Novotný.
A dodává: „Je zarážející, že se Neovlivní.cz nevěnuje klíčové fázi vypsání výzvy, schválení projektu Farma Čapí hnízdo a podpisu smlouvy o poskytnutí dotace mezi Regionálním operačním programem Střední Čechy a Čapím hnízdem. To vše se odehrálo v době, kdy v čele Středočeského kraje stála ODS s hejtmanem Bendlem a Úřad regionální rady byl řízen jiným vedením.“