Zeman pověřil Babiše jednáním o nové vládě. Na podmínce 101 podpisů již netrvá
Jan GruberPremiér Andrej Babiš předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi své první vlády. Prezident Babiše vzápětí znovu pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu. Na podmínce, aby Babiš garantoval podporu sto a jednoho poslance, již netrvá.
Prezident Miloš Zeman přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (ANO), který mu přinesl demisi své první vlády. Babišův menšinový, jednobarevný kabinet nezískal minulé úterý ve Sněmovně důvěru, když jej podpořili pouze poslanci politického hnutí ANO. Prezident rovněž v souladu se svými předchozími výroky znovu pověřil Babiše druhým pokusem o sestavení vlády. Učinil tak přesto, že předseda vlády byl před několika dny Poslaneckou sněmovnou vydán polici k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.
Zeman současně ustoupil od své dříve vznesené podmínky, že mu Babiš musí pro druhý pokus o sestavení vlády garantovat, že má pro svůj kabinet sjednanou podporu alespoň sto a jednoho poslance. „Já bych rád panu premiérovi poskytl veškerý nutný čas pro jednání s ostatními stranami. Na druhé straně ale nemohu vyloučit své nezvolení. V takovém případě dodržím svůj slib a jmenuji Andreje Babiše premiérem v průběhu února. Vzhledem k tomu, že je to krátká doba pro získání sto a jednoho hlasu, nebudu tedy na své podmínce trvat,“ dodal prezident a popřál Babišovi do nadcházejících jednání mnoho úspěchů.
Trestně stíhaného člověka v čele vlády však odmítají všechny sněmovní strany — s výjimkou politického hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a KSČM. Případné jmenování Babiše premiérem proto může přinést stejný výsledek jako první, neúspěšný pokus. Druhou možností je pak vznik jednobarevné vlády politického hnutí ANO, kterou budou podporovat, či tolerovat komunisté a okamurovci.
Člověk, který je stíhán kvůli podezření z podvodu spolu se svojí nejbližší rodinou a spolupracovníky, a kterého k tomuto stíhání dokonce vydala Sněmovna, nemůže být z nejméně 2 závažných důvodů českým premiérem.
1/ Není možné, aby starost o rodinu i sebe v součtu s tím, co A. Babiše v budoucích dnech čeká v souvislosti se stíháním (např. výslechy), ho neovlivňovaly v pozici premiéra.
2/ Stíhaný premiér, to je samozřejmě také konflikt zájmů jasně překračující únosné meze.
(navíc pokud by strana, které je předsedou, získala všechna ministerstva)
Nejde přece o to, že A. Babiš nemůže být jako stíhaný předsedou filatelistického spolku. Tím klidně být může. Jenže tady mluvíme o ministerském předsedovi........
(řečičky o presumpci neviny jsou k smíchu)
Z mého pohledu mohl Miloš Zeman volit mezi třemi možnostmi.
1/ Stíhaného politika nejmenovat ani nepověřovat vyjednáváním o nové vládě a její parlamentní podpoře--- z výše uvedených důvodů to je nejracionálnější řešení, na kterém je minimálně v obecné rovině výrazně většinová shoda. (V reálu to často bývá deformované třeba korupčními tlaky).
Jenže MZ ze známých důvodů plně podporuje AB.
2/ V tom případě měl Miloš Zeman využít proces zvaný abolice, který vede k zastavení stíhání. Na sílu, I přes Babišův odpor.
Byl by to samozřejmě obrovský skandál, mluvilo by se o ústavním puči, o atomové válce, o ruském mužikovi na pražském hradě.............................
.............................. nicméně musím říct, že by mi tím Miloš Zeman skutečně zaimponoval.
Jenže,
jak už to tak bývá,
to že Andreje Babiše volilo 30% zároveň znamená, že ho 70% nevolilo, že. Jednoduchá matematika.
Takže to Miloš Zeman neudělá a zvolí
3/ a tu nejhorší možnost --- pověří jednáním o vládě stíhaného premiéra v demisi.
Není to poprvé, co v poslední době volil ty nejhorší možnosti z nabídky.
Nevím.
O Miloši Zemanovi se říká, jak to nemá všechno pod kontrolou, že hraje na několika šachovnicích najednou a podobně.
Tedy ne že by neměl silné stránky,
ale mně se spíše zdá, že se bambelá od jedné své blamáže ke druhé, divoce flikuje své včerejší přehmaty a přelakovává je novými a novými úlety...............................
Neustálé názorové veletoče jsou pozorovatelným důsledkem této situace.
Ovšem toto jmenování bez podmínek mu může zkomplikovat situaci do budoucna a připravit ho o čas pro vyjednávání vlády.
V případě zvolení Zemana může dostat na podnose sociální demokracii se zemanovským vedením, které chce funce bez ohledu na harakiri, které tím soc.dem. spáchá.