Babišova vláda důvěru Sněmovny nezíská. Část opozice chce přerušit jednání
Jan GruberVláda Andreje Babiše na první pokus důvěru ve Sněmovně nezíská. Proti jsou všechny opoziční strany včetně KSČM. Část pravicové opozice navíc požaduje přerušení schůze do doby, kdy se rozhodne o Babišově vydání policii k trestnímu stíhání.
Vláda Andreje Babiše (ANO) ve středu předstoupí před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru. Všechny sněmovní strany včetně KSČM, která v úterý ustoupila od původně vyjadřované tolerance, však již několikrát zopakovaly, že jí své hlasy nedají. Sám premiér pak v minulých dnech připustil, že jeho vláda na první pokus důvěru nezíská. Po úterním znovu odloženém jednání mandátového a imunitního výboru navíc chtějí poslanci ODS, STAN a Pirátů hlasování o důvěře vlády přerušit do doby, než bude zřejmé, zda dojde k vydání premiéra k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu.
Tři pravicové opoziční strany však svého cíle těžko dosáhnou, neboť společně disponují pouze třiapadesáti hlasy. K přerušení schůze Sněmovny by musely přesvědčit kolegy z ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 i z politického hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Komunisté již na úterní tiskové konferenci po zasedání svého výkonného výboru prohlásili, že pro případný návrh na přerušení jednání dolní komory Parlamentu hlasovat nehodlají.
Komunistický předseda Vojtěch Filip rovněž oznámil, že se jím vedená strana — navzdory předchozím vyjádřením o možné toleranci Babišovy vlády — rozhodla menšinový kabinet politického hnutí ANO nepodpořit. Filip dříve tvrdil, že KSČM je ochotna Babišovu vládu tolerovat za splnění sedmi podmínek. Mezi nimi tehdy uvedl prosazení zákona o obecném referendu, zvyšování minimální mzdy, zdanění církevních restitucí nebo ochranu přírodního bohatství České republiky. Podle předsedy KSČM však schválené programového prohlášení vlády neobsahuje všechny zmíněné priority. „Při druhém pokusu o sestavení vlády jsme s vítězem voleb nadále připraveni jednat. A doufáme, že vláda tentokrát akceptuje více z našeho programu,“ dodal Filip.
Menšinová vláda i napodruhé
Pro následný druhý pokus však Babiš znovu počítá s jednobarevným, menšinovým kabinetem. Prý se jedná o nejlepší variantu. A prezident Miloš Zeman v minulosti několikrát prohlásil, že premiérovi sestavování vlády nebude nikterak komplikovat a poskytne mu tolik času, kolik jen si bude přát.
Podle politologa Lukáše Jelínka Babišovy výroky potvrzují, že o stabilní koaliční vládu nestojí. „Jeho cílem je menšinová vláda a je mu zcela lhostejné, zda bude mít důvěru, či nikoliv. Skutečnost, že se mu nepodařilo pro svůj kabinet vyjednat podporu, však svědčí o jeho neobratnosti a nepochopení fungování politického systému,“ řekl Deníku Referendum.
Jelínek dále soudí, že se Babiš rozhodl přepsat dosavadní způsob vládnutí v zemi a bohužel mu to i vinou slabosti opozice prozatím vychází. „Babiš je premiérem, ministři se chopili úřadů, provedli čistky, začínají pracovat a parlamentní strany deklarují, že jsou ochotny některé záměry vlády podpořit,“ pokračoval politolog. A připomněl, že Babišův kabinet bez důvěry může zůstat u moci i dlouhé měsíce, neboť to Ústava výslovně nezakazuje.
O křesla ve vládě se hlásí pouze Okamura
Z dosavadních vyjádření reprezentantů jednotlivých politických stran zastoupených ve Sněmovně je zřejmé, že nehodlají Babišovu vládu podpořit ani napodruhé. Pravicová opozice, dříve sdružená v Demokratickém bloku, a Piráti říkají, že o vládnutí s Babišem nejen kvůli podezření z dotačního podvodu nestojí.
O místa na ministerstvech se otevřeně hlásí jen Okamurova Svoboda a přímá demokracie, kterou však jako případného partnera politické hnutí ANO opakovaně odmítá. Nejisté tak jsou pouze pozice dvou levicových stran. KŠCM se spolupráci s Babišem výslovně nebrání a ze sociální demokracie se ozývají hlasy vyzývající stranu ke vstupu do vlády. Rozhodnutí, zda se ČSSD s premiérem podezřelým z dotačního podvodu v rozporu se svými předvolebními sliby dohodne, zřejmě padne až po únorovém stranickém sjezdu.
Za předpokladu, že by Babišův kabinet nezískal důvěru ani napodruhé, náleží třetí pokus pověřit někoho sestavením funkční vlády předsedovi Poslanecké sněmovny. Tím byl hlasy politického hnutí ANO, SPD, komunistů a Pirátů zvolen Radek Vondráček (ANO). Proto lze očekávat, že by do pozice premiéra znovu jmenoval svého stranického šéfa.