Sněmovní hlasovací koalice odmítla diskusi o Babišových snahách zbavit se Murína
Jan GruberPoslanci politických hnutí ANO a SPD spolu se zákonodárci z řad KSČM neschválili program mimořádné schůze Sněmovny, na které měl premiér Andrej Babiš vysvětlit, proč se rozhodl zahájit s ředitelem GIBS řízení o kázeňském přestupku.
Poslanci politických hnutí ANO a SPD spolu s KSČM neschválili program mimořádné schůze Sněmovny, kterou kvůli postupu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) vůči řediteli Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalu Murínovi svolali poslanci TOP 09. Předseda vlády v demisi Babiš opustil jednací sál ještě před samotným hlasováním.
Schůze Sněmovny se na návrh šéfa poslaneckého klubu politického hnutí ANO Jaroslava Faltýnka konala za zavřenými dveřmi. Proti návrhu místopředsedy dolní komory Parlamentu Vojtěcha Pikala (Piráti), aby alespoň část jednání byla veřejnosti přístupná, se vyslovili poslanci politického hnutí ANO — vyjma Romana Kubíčka — čtyři zákonodárci z řad KSČM a Jaroslav Foldyna (ČSSD).
Zopakoval se tak scénář z posledních mimořádných schůzí, které byly svolány k personálním krokům Babišovy vlády bez důvěry a k odvolání Tomia Okamury z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny kvůli zpochybňování romského holocaustu. I v těchto případech sněmovní hlasovací koalice politických hnutí ANO a SPD spolu s KSČM odmítla schválit samotný program jednání.
Orientání despocie?
Ještě před samotnou schůzi Sněmovny předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek říkal, že trestně stíhaná nemůže osoba rozhodovat v personálních otázkách orgánů činných v trestním řízení. V opačném případě by totiž nemohli občané věřit, že žijeme v právním státě.
„Pravidla musí být pro všechny stejná. Premiér není nad zákonem. Nechceme-li vypadat jako orientální despocie, tak mám dvě možnosti: buď bude premiérem někdo, kdo není trestně stíhaný, nebo trestně stíhaný premiér od těchto personálních kroků upustí,“ dodal Kalousek.
Podobně se na dopolední tiskové konferenci vyjádřil i pirátský předseda Ivan Bartoš. „I když jsem osobně s činností GIBS ve věci vyšetřování excesů policistů nespokojen, kauza je nebezpečná převážně v souvislosti se stíháním pana Faltýnka, pana Babiše a členů jeho rodiny,“ uvedl.
Je to účelovka, říká Bělobrádek
Bartošův spolustraník Mikuláš Ferjenčík dodal, že je třeba co nejdříve zvolit vedení sněmovní komise pro kontrolu GIBS, která je i pět měsíců od voleb stále bez předsedy, neboť z této pozice pod tlakem četných demonstrací nedávno odstoupil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
Kritiku si Babiš za snahu zbavit se ředitele GIBS vysloužil i od Starostů, lidovců a ČSSD. „Je to účelovka. Střípek z mozaiky, že se nová vláda chová jako na dobytém území a nepřátelsky přebírá stát,“ glosoval Babišovy kroky lidovecký předseda Pavel Bělobrádek.
Svolání mimořádné schůze naopak skepticky komentovali komunisté. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že „jde o politikaření, která prospívá leda našim protivníkům“. Podle Kováčika jsou podobná jednání zcela bezpředmětná a Sněmovna by raději měla zvolit předsedu pro kontrolu GIBS. Jistou zdrženlivost před jednáním Sněmovny vyjadřovali i čelní představitelné politického hnutí SPD Tomio Okamury a Radim Fiala.