Evropská komise kritizuje novelu služebního zákona. ANO ji chce přesto schválit
Jan GruberOpozice i odbory se obávají, že změny zákona o státní službě naruší nezávislé fungování státní správy. Upozorňují, že kabinet bez důvěry by neměl provádět zásadní kroky. Ke kritice se připojila i Evropská komise. Vláda na výtky nedbá.
Poslanecká sněmovna se ve středu odpoledne vrátí k prvnímu čtení sporné vládní novely služebního zákona. Změny zákona o státní službě v minulých týdnech ostře kritizovala opozice, odbory, Evropská komise a své výhrady vznesli dokonce i někteří členové jednobarevného, menšinového kabinetu Andreje Babiše (ANO) v demisi. Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek nicméně řekl, že schválení zákona je pro politické hnutí ANO prioritou.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) upozorňovala, že přijetí novely zákona by mohlo ohrozit čerpání prostředků z fondů Evropské unie. Podobné obavy vyjádřil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (ANO). Poslanec Ivan Bartoš (Piráti) varoval, že Evropská komise podrobí návrh zákona kritice. „Neřeší depolitizaci státní správy, naopak,“ řekl.
Přestože premiér Babiš ve shodě s ministryní Dostálovou na počátku března uvedl, že Evropská komise nemá proti předložené novele námitky a její schválení tedy nebude mít dopad na čerpání evropských peněz, opak je pravdou. Komise totiž konstatovala, že neexistuje dostatek relevantních analýz, které by podložily navrhované kroky, které hodlá učinit kabinet vládnoucí bez důvěry Poslanecké sněmovny.