Hamáček ustoupil. Připustil, že se může dočasně ujmout řízení české diplomacie
Jan GruberMiloš Zeman nadále odmítá jmenovat europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničních věcí. Předseda ČSSD Jan Hamáček po schůzce s prezidentem přistoupil na jeho návrh, aby se vedení Černínského paláce dočasně ujal on sám.
Předseda ČSSD Jan Hamáček po pátečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem oznámil, že je připraven se dočasně ujmout řízení ministerstva zahraničních věcí, pokud by Zeman odmítl jmenovat šéfem české diplomacie europoslance Miroslava Pocheho. Tuto variantu ještě před samotnou schůzkou v rozhovoru pro Mf Dnes nastínil sám prezident. „Rozhodně to není řešení na tři a půl roku. A rozhodně by nemělo trvat déle, než je nezbytně nutné,“ dodal Hamáček.
„Prezident republiky zastává názor, že členem protimigrační vlády nemůže být podporovatel migrace, a že členem protikorupční vlády nemůže být ten, kdo je obviňován z korupce. Z těchto a jiných důvodů prezident republiky doporučil Miroslavu Pochemu, aby neaspiroval na funkci ministra zahraničních věcí, a aby tak umožnil vznik stabilní vlády s důvěrou Sněmovny,“ uvedl Hrad v tiskové zprávě.
Prezident tak znovu poukázal na Pocheho údajně prouprchlickou politiku a osm let starých rozhovor, ve kterém Poche redaktorům Hospodářských novin přiznal, že dary určené ČSSD rozepisoval na členské příspěvky. „Když dám dvě stě tisíc straně, tak ta z toho zaplatí patnáct procent daň. Kdežto když to rozepíšu mezi deset svých členů na obvodě a oni zaplatí padesát tisíc jako členský příspěvek, tak se z toho daň neplatí,“ vysvětloval Poche, co podniká s vysokými odměnami z městských společností.
Variantu, aby byl Hamáček coby ministr vnitra zároveň pověřen řízením Černínského paláce již během dne odmítl předseda ODS Petr Fiala. „Ministerstvo zahraničí není žádná trafika, kam stačí jednou týdně zajít, pozdravit vratného a podepsat nějaké papíry. Je nepředstavitelné, aby v současné mezinárodní situaci byl takto důležitý resort spravován jen napůl. Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl vůbec uvažovat,“ napsal Fiala.
(a Fiala taky nic nepochopil...)
-------------------------
Inu připravme se na tuto Zemanovu vládu a ještě na tu příští, kterou bude také sestavovat.
Nepletete si mě třeba s panem Ungerem?
http://denikreferendum.cz/clanek/26363-babis-nema-mandat-vladnout-ods-ho-muze-ziskat
Jinak jde o to, že Hamáček pomáhá Zemanovi překopávat smysl Ústavy s její vyváženou kontrolou moci --- od situace, kdy za vládu odpovídá předseda vlády a celá vláda je odpovědná Sněmovně a předseda vlády rozhoduje o jejím složení, protože nese odpovědnost, a prezident poskytuje pouze formální uvádění/vyvádění do/z ministerských funkcí,
jsme v situaci,
kdy prezident navrhované ministry může a nemusí na návrh předsedy vlády jmenovat a stává se tedy dalším hráčem,,,,,,,,,,,,,,,,,, což Ústava nepředpokládá.
Jenže dovolí no ,,,,,,,,,,,,,,,
Jestli sociální demokraci chce něco vyjednat, tak má šanci teď, dokud nemá vláda důvěru, potom budou nahrazeni SPD a nebudou nikoho zajímat. To se Hamáčkovi a vedení strany tak líbí role užitečných idiotů?
Spíše mi vadilo, že po volbách neprobíhá standardní proces s vítězem voleb, jednání s ním o koalici a společné vládě, tak jako všude ve vyspělých demokratických státech. Zvláště tehdy, pokud bez vítěze voleb vládu bez účasti extrémistů sestaviti nelze. I když to navrhoval šéfredaktor tohoto periodika.