ČSSD čeká referendum o vládě. Výsledky budou v polovině června
Jan GruberPředsednictvo sociální demokracie v pátek schválilo otázku pro hlasování členů strany o možném vstupu ČSSD do vlády. Výsledky hlasování budou oznámeny 15. června. Řada členů vedení strany i nadále považuje Andreje Babiše za nedůvěryhodného partnera.
Několikahodinové jednání předsednictva sociální demokracie dnes schválilo postoupení dohodnuté koaliční smlouvy členům strany. Členové ČSSD budou hlasovat tajně na schůzích svých místních organizací od 21. května do 14. června, v pátek 15. června pak budou ohlášeny výsledky hlasování. Hlasování bude platné při účasti nejméně jedné čtvrtiny členů strany. Otázka v referendu bude znít: „Souhlasíte s tím, aby ČSSD vstoupila do menšinové vlády s hnutím ANO 2011 za podmínek uvedených v dokumentech Principy koaliční spolupráce ANO 2011 a ČSSD a Programové prohlášení vlády České republiky?“
Zvolená forma referenda ovšem skrývá háček. Schůze místních organizací, na nichž má proběhnout hlasování, totiž musejí být usnášeníschopné. V případě malé účasti na některé z nich, tak mohou mnozí členové přijít o možnost vyjádřit se k případnému vstupu sociální demokracie do vlády.
„Dospěli jsme k maximu toho, co bylo možné vyjednat. A to nyní předkládáme členům sociální demokracie k rozhodnutí. Osobně pokládám výsledek za slušný kompromis,“ řekl na tiskové konferenci po jednání špiček ČSSD stranický předseda Jan Hamáček. Obě strany podle něj musely udělat ústupky. Hamáček z úspěchů ČSSD vyzdvihl proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci nebo zálohované výživné.
Sdělil také, že na příštím jednání stranického předsednictva budou představeni i kandidáti na ministry. Hamáček podle svých slov vnímá možný nesouhlas prezidenta Zemana se zvažovaným ministrem zahraničních věcí Miroslavem Pochem. Hamáček bude prezidenta o vývoji v koaličních jednáních informovat.
Jako nejvýznamnější pojistku, pokud jde o problémy trestně stíhaného předsedy politického hnutí ANO Andreje Babiše, Hamáček uvedl bod koaliční dohody, který říká, že v případě rezignace všech pěti ministrů jmenovaných sociální demokracií bude do týdne rezignovat i celá vláda.
Místopředseda strany Roman Onderka na téže tiskové konferenci také konstatoval, že dosažený výsledek je maximem možného. Není ale spokojen s tím, že nedojde ke změnám ve vedení Sněmovny, které by rozbily hlasovací koalici politických hnutí ANO a SPD a KSČM.
Před samotnou schůzí stranických špiček řada sociálně demokratických politiků avizovala, že se jim vyjednaná dohoda nelíbí. „Není to žádná sláva,“ řekl poslanec Lubomír Zaorálek a dodal, že Babiš není důvěryhodný partner. Jeho kolega ze sněmovních lavic Milan Chovanec konstatoval, že koaliční smlouva není pro ČSSD výhodná. Váhavě se vyjadřoval i místopředseda Roman Onderka, který se přitom rozhovorů s politickým hnutím sám účastnil.
Trestně stíhaný premiér již není problém
Stranické vedení se nakonec rozhodlo předložit k hlasování členům možný vstup do vlády s trestně stíhaným premiérem i přesto, že se nedávný sjezd jasně usnesl na tom, že účast trestně stíhaných osob v kabinetu považuje za zásadní problém. I místopředseda strany Jiří Zimola krátce před tím, než se rozběhlo druhé kolo rozhovorů o vládě říkal, že strana je ochotna se vrátit k jednacímu stolu jen za podmínky, že jejím členem nebude Babiš.
Spolupráci s politickým hnutím ANO ovšem odmítá nemalá část členské základy. Proti se staví sociální demokraté v Plzeňském, Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji, celý senátorský klub, několik poslanců i stranická mládežnická organizace. Není proto zřejmé, zda se Hamáčkovi a Zimolovi v krátkém čase podaří straníky přesvědčit, aby ustavení vlády ve vnitrostranickém referendu podpořili.
Návrh programového prohlášení i koaliční smlouvu v pátek dopoledne schválilo i vedení politického hnutí ANO. Stranický místopředseda a ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec po jednání poslaneckého klubu oznámil, že všichni jeho členové záměr vytvořit koalici za podpory KSČM podpořili.
Premiér v demisi Babiš označil vyjednanou dohodu s ČSSD za přijatelný kompromis. Předseda politického hnutí ANO současně uvedl, že pokud sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu vstup strany do vlády odmítnou, pokládá za vhodné domluvit se s ostatními sněmovními subjekty na předčasných volbách. Ty by se podle Babiše mohly konat současně s volbami do Evropského parlamentu, tedy v květnu příštího roku.