Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM? Je třeba počkat na referendum v ČSSD
Jan GruberPolitické hnutí ANO chce utvořit vládu s ČSSD za podpory KŠCM. Strany diskutují o rozdělení rezortů. ČSSD jich chce pět, politické hnutí ANO nabízí čtyři. Personální otázky zůstávají v pozadí. Stejně tak i účast Andreje Babiše ve vládě.
Politické hnutí ANO minulý čtvrtek oznámilo, že o podobě druhé vlády Andreje Babiše (ANO) bude do 10. dubna jednat výlučně se sociální demokracií. Podle premiéra v demisi se jako ideální varianta jeví menšinová koalice politického hnutí ANO a ČSSD s podporou KŠCM. Ta by ve Sněmovně měla dát dohromady sto osm hlasů. Zástupci obou stran nyní jednají o rozdělení ministerských křesel a programových průnicích. Podle Jaroslava Faltýnka (ANO) by o nové vládě mělo být jasno do konce dubna.
Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že sociální demokraté chtějí v druhé Babišově vládě obsadit pět rezortů. Politické hnutí ANO jim nyní nabízí o jeden méně. ČSSD by ráda získala ministerstva vnitra nebo spravedlnosti, případně financí, která bezprostředně souvisí s premiérovým střetem zájmů a jeho trestním stíháním. Z politického hnutí ANO se nicméně ozývá, že se strana kontroly nad státní kasou, ani nad vnitrem nechce vzdát a ze silových rezortů je svému budoucímu koaličnímu partnerovi ochotna přepustit leda rezort obrany.
Zástupci obou politických stran shodně konstatují, že se doposud při vzájemných jednáních nebavili o personálních otázkách. Hamáček nicméně v neděli oznámil, že sociální demokracie by do ministerských křesel neměla nominovat poslance. A připustil rovněž, že ani on v novém Babišově kabinetu zasednout nemusí. „Vyjednávám pro sociální demokracii, ne pro sebe nebo pro kolegu Jiřího Zimolu,“ uvedl Hamáček.
Hamáček se Zimolou se budou muset při dalších schůzkách s politickým hnutím ANO s personální otázkami vypořádat a dotknout se usnesení sociálně demokratického sjezdu, které říká, že účast trestně stíhané osoby ve vládě pro sociální demokracii představuje zásadní problém. Nicméně možnost, že by Babiš v příští vládě nezasedl se nezdá pravděpodobná. Vedení politického hnutí ANO totiž opakuje, že jediným možným kandidátem na premiéra je právě Babiš a jednání o jiném uspořádání jsou prý bezpředmětná.
Dohodu mezi politickým hnutím ANO a sociální demokracií posoudí 7. dubna delegáti přerušeného čtyřicátého sjezdu, který se znovu sejde v Hradci Králové. Na něm by mimo diskuse o okolnostech vládní spolupráce měli být zvoleni řadoví místopředsedové strany a přijaty nové stanovy. Hamáček se Zimolou rovněž nadále ujišťují, že o případném vstupu sociální demokracie do vlády nakonec rozhodnou ve vnitrostranickém referendu všichni členové strany. Současně není jisté, zda celý poslanecký klub ČSSD případný vstup strany do vlády svými hlasy podpoří. Proti vstupu do vlády jsou jednohlasně sociálně demokratičtí senátoři.