Odborářští ekonomové radí Babišovi. Podle Středuly je to v pořádku
Jan GruberEkonomové Martin Fassmann a Jaroslav Ungerman dlouhodobě pracují pro ČMKOS, zároveň jsou ale poradci premiéra v demisi Andreje Babiše. Přestože zájmy odborů a vlády bývají často rozdílné, Josef Středula v dvojroli obou ekonomů problém nevidí.
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) má ve svém poradenském sboru na Úřadu vlády dva ekonomy, kteří zároveň pracují pro Česko-moravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS). Přestože jsou zájmy odborů a zájmy vlády často v rozporu, předseda ČMKOS Josef Středula v dvojím zaměstnaní odborářských ekonomů problém nevidí. „Když bude premiér naslouchat moudrým radám, které naši experti dávají, tak bude vše v pořádku,“ řekl Deníku Referendum.
Předseda politického hnutí ANO Babiš jako své oficiální poradce uvádí Jaroslava Ungermana a Martina Fassmanna, kteří rovněž dlouhodobě působí v makroekonomickém oddělení ČMKOS. Fassmanna coby poradce zdědil Babiš po svém předchůdci na postu předsedy vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).
Ungerman je naopak Babišovým dlouholetým spolupracovníkem. Pracoval pro něj již v minulém volebním období, když předseda politického hnutí ANO zastával funkci vicepremiéra a ministra financí. Dříve než nastoupil k Babišovi, působil Ungerman jako poradce sociálně demokratických premiérů Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka.
Konec levné práce, nebo více levné práce?
Na otázku Deníku Referendum, zda lze zároveň pracovat pro odbory i premiéra Babiše, přestože často zastávají odlišná, až rozporná stanoviska, odpovídal Ungerman značně podrážděně. „Jak jste na to přišel,“ tázal se Ungerman. „Vy jste si teď něco vymyslel a chcete si to někam napasovat. Konstruujete chiméry. Já se o tom s vámi nemíním bavit. Jsou to vaše fantazie. Vy si konstruujete, že je tady nějaký rozpor. Nevím proč. Tam žádný rozpor není,“ vysvětloval Deníku Referendum svůj postoj.
Námitky, že zatímco se vláda snaží přilákat do České republiky další zahraniční pracovníky z Ukrajiny, jejichž mzdy jsou v průměru o několik tisíc měsíčně nižší, kdežto odbory pokračují v kampani Konec levné práce, přešel Ungerman strohým konstatováním, že v rozhovoru nehodlá pokračovat, protože podle něj nemá věcný a racionální základ.
Byl to ovšem právě druhý z Ungermanových šéfů, předseda ČMKOS Středula, který zmíněné navýšení roční kvóty pro zaměstnance z Ukrajiny z někdejších devíti tisíc šesti set žádostí na bezmála dvacet tisíc žádostí ročně tvrdě kritizoval. Středula Deníku Referendum před měsícem řekl, že vláda v demisi by k takovýmto krokům neměla přistupovat. Babišovi a jeho ministrům vyčetl i to, že svůj záměr oproti dosavadním zvyklostem nekonzultovali se sociálními partnery na půdě tripartity. „Stát by měl podporovat růst mezd a investic do technologií, nikoliv lákat lidi ze zemí, kde je levná pracovní síla,“ řekl Středula.