Jednání o vládě jdou do finále. ČSSD chce odstřihnout okamurovce. Babiš je proti
Jan KašpárekANO a ČSSD se shodly na společném programu. Koaliční smlouva má vzniknout do dvou týdnů, stejně jako dohoda s KSČM, která by menšinovou vládu měla podpořit. Spory trvají kolem personálních změn na sněmovních postech.
Obnovená jednání politického hnutí ANO a ČSSD směřují podle všeho k dohodě. Podle místopředsedy politického hnutí ANO Jaroslava Faltýnka bude písemná podoba koaliční smlouvy hotová do čtrnácti dnů. Jak řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce, programové neshody se sociální demokracií se ANO již povedlo vyřešit.
Druhý místopředseda ANO a ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec by chtěl mít smlouvu společně s programovým prohlášením hotovou do konce do týdne. Finální jednání mezi ANO a ČSSD se podle něj „pravděpodobně rozeběhnou ve středu odpoledne nebo k večeru, nebo nejpozději ve čtvrtek“.
Na nich by se měly vyjasnit personální otázky. Sociální demokracie chce především odstranit podporu politického hnutí SPD, se kterou může ANO dlouhodobě počítat při hlasováních ve Sněmovně, a skrze níž může fakticky obcházet ČSSD. Sociální demokracie tedy žádá pomoc ANO při prosazení odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z postu místopředsedy Sněmovny, stejně jako dalších poslanců za SPD Radima Fialy z vedení hospodářského výboru a Radka Kotena z čela výboru pro bezpečnost.
Kdyby ANO na personální změny přistoupilo, ztratilo by hlasy okamurovců pravděpodobně definitivně. „Pokud by hnutí ANO přistoupilo na odstranění zástupců SPD, tak by hnutí ANO přišlo o veškerou naši potenciální podporu pro jejich návrhy,“ potvrdil Okamura.
ANO se k těmto dalším požadavkům ČSSD nicméně staví přinejmenším zdrženlivě. „Nejsem moc velkým přítelem změn v klíčových orgánech místopředsedů a předsedů výborů, protože to jakž takž odpovídá výsledku voleb a subjekty jsou relativně spokojeny,“ vyjádřil se k možnosti odvolání členů SPD z funkcí Faltýnek.
Šéf ANO Andrej Babiš to odmítl jednoznačněji a naznačil, že si podle něj sociální demokracie klade příliš velké nároky. „Sněmovna byla ustavena a není důvod to měnit. Pana Hamáčka (předsedu ČSSD) jsme vstřícně zvolili za prvního místopředsedu, vzdali se našich místopředsednických míst, byli jsme velice velkorysí,“ řekl deníku Právo.
K výměnám na sněmovních postech jsou skeptičtí i komunisté, od kterých se očekává tichá podpora menšinové vlády. „Jestli se to vyjedná bez nějakých otřesů, tak k tomu přistoupíme, ale sami to vyvolávat nebudeme,“ prohlásil Jiří Dolejš (KSČM).
KSČM se chystá se sociální demokracií i s ANO o případné podpoře koalice vyjednávat již během tohoto týdne. Komunisté požadují, aby jejich pozici k budoucí vládě upevnily písemné závazky koaličních stran. Kromě toho mají programové i personální ambice, které prozatím nespecifikovali. Jistou shodu s vládou mají podle Faltýnka například v bodech, jako je debata o církevních restitucích, zákon o obecném referendu, zákon o neziskových nemocnicích či ohledně změny insolvenčního zákona.
Pokud se jednání podaří, předpokládá ČSSD, že by jeho výsledky mohl schválit královéhradecké jednání předsednictva strany již v sobotu. Komunisté by chtěli konečnou podobu své podpory vlády odhlasovat na květnovém zasedání širšího vedení strany.