Hamáček odmítl komentovat výsledky jednání ČSSD a ANO o nové vládě
Jan GruberPrvní schůzka mezi představiteli ČSSD a politického hnutí ANO po krachu předchozích rozhovorů o příští vládě mnoho nenapověděla. Předseda ČSSD Jan Hamáček odmítl průběh jednání komentovat s tím, že chce nejprve informovat vedení strany.
Představitelé ČSSD se v pondělí večer sešli se zástupci politického hnutí ANO, aby spolu projednali možné obnovení rozhovorů o vládní spolupráci. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale nechtěl průběh schůzky nikterak komentovat. Na tiskové konferenci pouze oznámil, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) předložil blíže nespecifikovanou nabídku, se kterou chce nejprve seznámit stranické předsednictvo. To by se podle dřívějších Hamáčkových slov mělo sejít v pátek.
K výsledkům jednání se nevyjádřil ani nikdo z politického hnutí ANO. Podle jeho tiskové mluvčí Lucie Kubovičové, to byla jedna z podmínek vyjednávacího týmu ČSSD, který chtěl obsah rozhovorů o případné vládní spolupráci nejprve prodiskutovat uvnitř strany.
Ani po dnešním setkání tedy není jasné, jak by mohl vypadat kompromis přijatelný pro obě strany. Politické hnutí ANO totiž opakovaně deklarovalo, že trvá na svém předsedovi coby jediném kandidátovi na premiéra. ČSSD naopak považuje za zásadní — nikoli však nepřekročitelnou — podmínku svého vstupu do vládní koalice, aby členem kabinetu nebyla trestně stíhaná osoba — tedy Andrej Babiš.
Současně je téměř vyloučené, aby o příštím vládním uspořádání bylo jasno do konce týden, jak Babiš po svém nedělním setkání s prezidentem avizoval. Předseda politického hnutí ANO nicméně není k brzkému uzavření dohody s ČSSD nijak tlačen, neboť Miloš Zeman zopakoval, že pro sestavení vlády má Babiš ještě téměř dva a půl měsíce.
Vláda opřená o hlasy SPD poslanců ANO vadí
Poté, co před dvěma týdny skončila jednání ČSSD a politického hnutí ANO o vytvoření nové vlády, vyzval prezident Zeman premiéra v demisi Babiše, aby se pokusil na vzniku vládního kabinetu domluvit se zástupci KSČM a SPD. Přestože sám Babiš označil sestavení vlády na tomto formátu za jedinou variantu, nakonec obrátil a oznámil, že má zájem o další kolo jednání s ČSSD.
Vládu, která by se opírala o hlasy KSČM a SPD, s nimiž beztak politické hnutí ANO již dnes běžně hlasuje ve Sněmovně, totiž nechtěla část Babišových poslanců. Ti odmítali především podporu Okamurovy SPD, kterou končící ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nebo ministryně obrany Karla Šlechtová (nestr. za ANO) označovali za fašistickou stranu.
Rozdílný názor naopak hájila šéfka rezortu financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Podle Dostálové jsou totiž všechny strany, které uspěly ve volbách, demokratické, a nemá se proto mezi nimi rozlišovat či je jinak nálepkovat.
ČSSD a ANO se shodly na programu, nikoliv na personáliích
Schůzky mezi představiteli ČSSD a politického hnutí ANO probíhaly přibližně dva týdny. Podle stranických předsedů Hamáčka i Babiše se oběma stranám podařilo nalézt shodu ve všech sporných programových bodech. Rozpory, které se staly důvodem pro ukončení rozhovorů, trvaly v rozdělení ministerských křesel a personálních otázkách.
Politické hnutí ANO totiž opakovalo, že jeho jediným kandidátem na post premiéra je trestně stíhaný Babiš, což pro ČSSD představovalo — v souladu s příslušným usnesením jejího čtyřicátého sjezdu — zásadní problém. Přestože se Hamáček pokusil v zájmu vytvoření stabilní vlády vyjít politickému hnutí ANO vstříc a nabídl, že by ČSSD mohla trestně stíhaného premiéra tolerovat výměnou za post ministra vnitra, Babiš daný rezort odmítl svému možnému koaličnímu partnerovi přepustit.
Konec jednání formálně potvrdila dubnová část sjezdu ČSSD. Delegáti ale nevyloučili, aby se uskutečnila další kola rozhovorů, pokud politické hnutí ANO nabídne sociální demokracii lepší podmínky vládní spolupráce. Předseda Hamáček současně dodal, že o případném vstupu ČSSD do vlády rozhodne svým hlasováním ve vnitrostranickém referendu celá členská základna.