Babiš se Zemanem diskutovali o nové vládě. Schůzka řešení krize ale nepřinesla
Jan GruberPrezident Miloš Zeman potvrdil, že druhý pokus o sestavení vlády náleží Andreji Babišovi. Dnešnímu premiérovi v demisi se nicméně nabízí pouze varianta kolice s SPD a KSČM. Takové vládní uspořádání ovšem Babiš dlouhodobě odmítal.
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se na zámku v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Během schůzky diskutovali, jak pokračovat ve vyjednávání o vládě poté, co ve čtvrtek večer skončilo jednání mezi politickým hnutím ANO a ČSSD. Politické hnutí ANO totiž není s to v dolní komoře Parlamentu nalézt dostatek poslanců, kteří by byli ochotni podpořit či tolerovat vznik kabinetu v čele s trestně stíhaným Babišem.
Přestože Babiš v pondělí připustil, že by na premiérském křesle nemusel trvat, jeho pravá ruku a šéf poslaneckého klubu politického hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v úterý tyto samotným Babišem podporované spekulace vyvrátil. Podle Faltýnka je jediným kandidátem strany na premiéra právě její předseda. „Podpora Andreje Babiše v našem hnutí je nezpochybnitelná,“ shrnul Faltýnek.
Schůzka prezidenta s premiérem v demisi nic nového nepřinesla. Babiš nadále drží pověření pro další vyjednávání o sestavení nové vlády. Předseda politického hnutí ANO po setkání pouze velice stručně konstatoval, že jej Zeman vyzval ať pokračuje v jednání s SPD a KSČM. O pravděpodobném zahájení rozhovorů mezi těmito dvěma stranami a politickým hnutím ANO hovořil v podvečer ve Sněmovně i Faltýnek. „Chceme, abychom brzo měli vládu s důvěrou,“ dodal.
Okamura s Filipem se hlásí o účast ve vládě
Zástupci opozice před samotnou schůzkou Zemana s Babišem během tiskových konferencí ve zkratce opakovaly své mnohokrát formulované podmínky pro případnou vládní spolupráci s politickým hnutím ANO. Tou hlavní nadále zůstává neúčast trestně stíhaného Babiše v kabinetu. Představitelé politického hnutí SPD a KSČM naopak avizovali, že jsou k dalším kolům rozhovorů připraveni. „Jsme přesvědčeni, že je možná dohoda na stávajícím půdorysu ve Sněmovně,“ připomněl předseda KSČM Vojtěch Filip, že koalice s většinou hlasů již od voleb v dolní komoře Parlamentu existuje.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek konstatoval, že cest ze současné politické krize je několik. „Existuje celá řada variant. Například vláda bez předsedy politického hnutí ANO, případně bez účasti lídrů ostatních stran, nebo úřednický kabinet,“ vysvětlil. Podle lidoveckého šéfa je rovněž možné, aby byl sestavením vlády pověřen někdo jiný. „Ať je jmenován sestavením vlády někdo ze současné demokratické opozice, ta má dohromady pětaosmdesát hlasů. Politické hnutí ANO by vznik takové vlády mohlo podpořit, když zakomponuje určité věci z jejich programu,“ dodal Bělobrádek.
„Více než pět měsíců po volbách tu stále máme jen jednobarevnou menšinovou vládu politického hnutí ANO, která nemá důvěru Sněmovny. Existuje jen díky toleranci prezidenta a tiché hlasovací koalici s KSČM a SPD,“ komentoval stávající politickou situaci předseda ODS Petr Fiala. Podle jeho názoru je nyní na prezidentovi, aby v souladu s Ústavou pověřil sestavením vlády takovou osobu, která bude s to vést jednání o vzniku nového kabinetu, jež bude mít šanci získat důvěru Sněmovny.
„Myslím si, že prezident Zeman ještě nějaký čas Andreje Babiše podrží, byť se spekulovalo, že by mohl pověřit někoho jiného. Dá mu čas, aby se pokusil sestavit vládu s důvěrou. Ale jeho důvěra v Babiše nemůže být bezmezná,“ řekl předseda klubu ČSSD Jan Chvojka s tím, že šéf politického hnutí ANO v jednání selhal. Chvojka rovněž potvrdil, že ČSSD směřuje do opozice. Nicméně upřesnil, že se strana dalším rozhovorům o nové vládě nebrání. Podle jeho názoru ovšem ČSSD není připravena vstoupit či umožnit vznik takové vlády, ve které by zasedal trestně stíhaný Babiš.