Babiš s konečnou platností prohrál soud. Jako agent StB je veden oprávněně
Jan GruberBratislavský soud zamítl žalobu premiéra v demisi Andreje Babiše ohledně oprávněnosti jeho záznamu ve svazcích Státní bezpečnosti. Opozice říká, že bývalý komunistický agent předsedou vlády být nesmí. Prezident ale nadále stojí za Babišem.
Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) s konečnou platností prohrál soud se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) o to, zda byl oprávněně veden jako agent bývalé Státní bezpečnosti.
Bratislavský krajský soud, který byl vázán rozhodnutím ústavního soudu, rozhodl, že žalovanou stranou nemůže být ÚPN jakožto správce archivních materiálů Státní bezpečnosti, a žalobu českého premiéra zamítl. Babiš přesto nadále trvá na tom, že spolupracovníkem Státní bezpečnosti nebyl. „Já jsem nic nepodepsal. Je to smyšlená záležitost,“ řekl v reakci na rozhodnutí soudu.
„Odvolací soud ve smyslu nálezu ústavního soudu konstatuje, že s ohledem na skutečnost, že ve sporu označený žalovaný není původcem zásahu do práva na ochranu osobnosti žalobce, měl soud první instance správně žalobu zamítnou pro nedostatek pasivní věcné legitimity žalovaného,“ uvedl tiskový mluvčí soudu Pavol Adamčik.
Bratislavský krajský soud se celým případem zabýval znovu poté, co v loňském roce ústavní soud zrušil rozhodnutí soudů nižší instance, která potvrzovala Babišova slova, že nebyl spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Ústavní soud již tenkrát konstatoval, že český premiér nemůže žalovat ÚPN, a zároveň zpochybnil i výpovědi někdejších příslušníků Státní bezpečnosti, již svědčili v Babišův prospěch, jakožto nevěrohodné.
Úterní rozsudek bratislavského soudu proto není nikterak překvapivý. Bude-li Babiš chtít v soudním sporu pokračovat, musejí jeho právníci zažalovat jinou instituci, například slovenské ministerstvo vnitra, případně Slovenskou informační službu. „Pro nás a pro Ústav paměti národa to znamená, že kauza Babiš je právoplatně a definitivně uzavřená. V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by říkalo, že Andrej Babiš je vedený jako agent Státní bezpečnosti neoprávněně,“ řekl advokát Pavol Poláček, který ÚPN ve sporu s Babišem zastupoval.
Zeman trvá na svém. Babiš bude premiérem
Pravicová opozice v reakci na rozhodnutí soud téměř jednohlasně uvedla, že Babiš jakožto trestně stíhaný pro podezření z dotačního podvodu a agent komunistické Státní bezpečnosti by neměl vykonávat funkci předsedy vlády České republiky. „Skoro bych byl v pokušení napsat, že nejen bruselský OLAF, ale už i slovenské soudy podlehly protibabišovskému spiknutí,“ napsal předseda ODS Petr Fiala.
„Je na zvážení členů politického hnutí ANO i Andreje Babiše, zda je vhodné, aby vykonával pozici předsedy vlády jak současné, tak budoucí,“ přidal se ke kritice lidovecký místopředseda Marian Jurečka. Někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek pak připomněl, že to byl kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD), který spolu se služebním zákonem v roce 2014 prosadil změnu lustračního zákona, která umožňuje bývalým agentům Státní bezpečnosti účast ve vládě. „Je to jejich historická odpovědnost, za kterou platíme,“ dodal.
Kromě rozvíření debaty, zda má, či nemá být Babiš premiérem, však pro vývoj české politiky rozsudek slovenského soudu mnoho neznamená. Prezident Miloš Zeman totiž nadále trvá na svém předchozím příslibu, že i ve druhém pokusu jmenuje předsedu politického hnutí ANO premiérem. „Z hlediska postupu pana prezidenta tato zpráva neznamená žádnou změnu,“ uvedl tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.