Zeman ve Sněmovně podpořil Babišovu vládu. Napodruhé bude chtít 101 podpisů
Jan GruberPrezident Miloš Zeman podpořil ve Sněmovně vládu Andreje Babiše. Zastával se z podvodu podezřelého premiéra. Kritizoval neziskové organizace a inkluzi. A pro druhý pokus bude od Babiše požadovat 101 hlasů poslanců, kteří jeho vládu podpoří.
Prezident Miloš Zeman ve středu vystoupil na jednání Poslanecké sněmovny, která rozhodne o vyslovení důvěry menšinové, jednobarevné vládě Andreje Babiše (ANO). Ve svém zhruba třicetiminutovém projevu se zastal předsedy politického hnutí ANO, kterému hrozí trestní stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu, a se spokojeností kvitoval složení Babišova kabinetu. Při odchodu ze Sněmovny pak uvedl, že při druhém pokusu o sestavení vlády bude od Babiše požadovat 101 podpisů poslanců, kteří jej při hlasování o důvěře ve Sněmovně podpoří.
„Na problém trestního stíhání Andreje Babiše odpovím jednoznačně. Od starořímských dob platí presumpce neviny. Na obviněného je třeba pohlížet jako na nevinného, než je pravomocně odsouzen. Prosím politiky, aby si nehráli na policejní vyšetřovatele, státní zástupce a žalobce. Nechme pracovat orgány činné v trestním řízení,“ vyzýval poslance Zeman. Následně pochválil nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu (ANO). „Potěšil mě jeho distancovaný postoj k inkluzi. Potěšil mě proto, neboť proti inkluzi protestuji jako proti zrůdnému sociální experimentu,“ dodal prezident.
Zeman se ve svém projevu pozastavil rovněž u nedávno schváleného programového prohlášení Babišovy vlády. „Trochu mi připomíná švédský stůl, kde si každý může vybrat, na co má chuť,“ konstatoval. Kritizoval dotace směřující na podporu obnovitelných zdrojů energie. Vymezoval se proti nestátním neziskovým organizacím. „Měly by hospodařit za své a nevysávat státní rozpočet,“ pokračoval. A vyzval premiéra Babiše, aby se zasadil o výrazné snížení počtu státních úředníků, kteří si podle jeho slov pouze vymýšlejí zbytečnou práci.
V závěru prezident znovu zopakoval, že druhý pokus o sestavení vlády znovu svěří předsedovi politického hnutí ANO a poskytne mu dostatek času na dlouhá a náročná vyjednávání s ostatními sněmovními stranami bez ohledu na to, zda se Babiš rozhodne znovu sestavit menšinovou jednobarevnou vládu, nebo bude-li napodruhé preferovat koaliční uspořádání.
Zeman ničím nepřekvapil, shodují se politologové
„Zemanův projev měl předvolební ráz. Prezident si vybral témata populární u lidí — inkluzi, přebujelou byrokracii a solární barony — aby ukázal, že souzní s veřejným míněním,“ řekl Deníku Referendum politolog Lukáš Jelínek s tím, že Zeman v podstatně neřekl nic nového, ale aranžmá se mu povedlo.
Podle Jelínka je z prezidentova projevu rovněž zřejmé, že Babišova první vláda bez důvěry zůstane ve Strakově akademii dlouho. „Druhý pokus Zeman jistě protáhne až za sjezd sociální demokracie s odkazem na nutnost vytvoření prostoru pro jednání,“ dodal.
Ve shodě s Jelínkem označil prezidentův projev jako předvolební i politolog Milan Znoj. „Byl to projev pro veřejnost, nikoliv pro politiky ve Sněmovně. I podle Znoje neobsahovalo Zemanovo vystoupení cokoliv nového či neočekávatelného. „Jediným překvapením tak bylo, že se prezident vyhnul obvyklé kritice médií a novinářů,“ glosoval Znoj.
Urychlené vydání Babiše s Faltýnkem nemělo podporu
Jednání Poslanecké sněmovny a vystoupení prezidenta Zemana předcházela zhruba hodinová diskuse o návrhu předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který žádal, aby poslanci nejprve hlasovali o vydání poslanců Babiše a Faltýnka policii k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. „Je důležité, abychom věděli, zda vládu sestavuje premiér, který je, nebo není trestně stíhaný,“ zdůvodnil svůj návrh Bartoš.
Na jeho podporu následně vystoupil předseda poslaneckého klubu Starostů Jan Farský. „Předchozí Sněmovna, která nemakala, zvládla proces vydání za sedmadvacet dní. Sněmovna, která maká, to nestihla ani za padesát,“ připomněl v narážce na Babišův reklamní slogan Farský. Dále dodal, že nevidí důvod, aby se jednání o vydání obou poslanců politického hnutí ANO dále protahovalo a oni se ve Sněmovně skrývali před spravedlností.
K pirátskému návrhu se přihlásily i poslanecké kluby ODS a KDU-ČSL. Ostře se vůči němu vymezili komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip hovořil o revolučním právu, útoku na fungování ústavních institucí a mediálních tricích. Proti předřazení bodu o vydání čelných představitelů politického hnutí ANO se postavila i ČSSD a Okamurova SPD, která však deklarovala, že je vydání Babiše s Faltýnkem připravena v budoucnu podpořit.
„Zdá se mi, že sociální demokraté a komunisté chtějí, aby při druhém pokusu o sestavení vlády, dostali od Babiše lepší nabídku,“ glosoval diskusní příspěvky zástupců ČSSD a KSČM předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Bartošův návrh nakonec nezískal většinovou podporu. Pro se vyslovily pouze kluby Pirátů, lidovců, Starostů, TOP 09, většina poslanců ODS a jeden zákonodárce z řad sociální demokracie.
Vždyť horuje pro menšinovou vládu a najednou chce 101 podpisů?
Takže teď nestačí tolerance menšinové vlády a musí mít většinovou podporu??
Menšinová vláda s většinovou podporou???
Jestliže už poslankyně Malá z ANO mluvila o tom, že Komárek má informace o tom, že Nevtípil spolupracoval s mafií, pak to znamená, že Komárek už někde bez zbavení mlčenlivosti mluvil o informacích, o kterých mluvit neměl. Kdybych byl opoziční poslanec nebo státní zástupce, tak bych už buď podával trestní oznámení nebo to jinak řešil.
Menšinová vláda ANO bez Babiše, které dají důvěru ČSSD a KSČM bez toho, že by na ni měli podíl?
Tohle mi prostě nedává smysl................. proč by to dělali? Za parlamentní funkce a státně-podniková koryta?? Jak by tohle ČSSD vysvětlila svým voličům, že se spřáhne s lithiem nebo s okamurovci???
Státním zájmem a přáním našeho tatíčka Zemana????