Trestně stíhaný Babiš premiérem? ČSSD výměnou požaduje finance nebo vnitro
Jan KašpárekČSSD je ochotna vstoupit do vlády s politickým hnutím ANO i tehdy, bude-li premiérem trestně stíhaný Andrej Babiš. Na oplátku hodlá požadovat křeslo ministra financí nebo ministra vnitra. Jednání obou stran budou pokračovat ve čtvrtek.
Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání s čelnými představiteli politického hnutí ANO oznámil, že sociální demokracie je ochotna vstoupit do vlády, kterou by vedl trestně stíhaný premiér Andrej Babiš (ANO). „Řekli jsme, že pokud bychom měli o takovém projektu uvažovat, budeme požadovat řízení ministerstva vnitra, nebo ministerstva financí,“ dodal Hamáček. Další schůzka potenciálních koaličních partnerů se uskuteční ve čtvrtek.
Podle Hamáčka se na schůzce nicméně podařilo většinu zásadních otázek, v nichž nepanovala mezi ČSSD a politickým hnutím ANO shoda, vyřešit. Někdejší koaliční partner prý přistoupil na požadavky ČSSD ohledně odmítnutí privatizace veřejných služeb, garance nezvyšování spoluúčasti pacientů ve zdravotnictví či navýšení HDP na obranu na 1,4 procenta.
Neshody mezi oběma stranami ale nadále přetrvávají v otázce zrušení karenční doby nebo zavedení bankovní a dědické daně. Daňovou oblast označil vicepremiér Richard Brabec (ANO) na tiskové konferenci po jednání za oblast největšího „boje“ s ČSSD. A dodal, že politické hnutí ANO důrazně odmítá zvyšování daní místo kontroly jejich výběru a úspor v rozpočtu.
Nedořešen zůstává i spor o počet ministerstev, který by v druhé Babišově vládě měla ČSSD obsadit. Hamáček zopakoval, že ČSSD požaduje pět ministerských křesel. Politické hnutí ANO však trvá na svém původním stanovisku a nabízí pouze čtyři rezorty. Hamáček prozatím jednotlivá ministerstva, která chce pro ČSSD získat nejmenoval. Zdůraznil pouze, že má jít o ty rezorty, které straně umožní plnit vlastní program.
Trestně stíhaný premiér byl problém
Předseda ČSSD Hamáček před schůzkou avizoval, že tentokrát již hodlá zvednout otázku Babišova trestního stíhání. Sjezd ČSSD totiž vedení strany uložil, aby při jednání trvalo na tom, že politické hnutí ANO nemá do vlády nominovat žádné osoby, které jsou trestně stíhané. Delegáti sjezdu se rovněž usnesli, že Babišova účast v příští vládě představuje pro ČSSD zásadní problém.
Pro politické hnutí ANO nicméně Babiš je — a zůstává — jediným možným kandidátem na premiéra, což ostatně vyplynulo i z měsíc staré vnitrostranické ankety, které se zúčastnila zhruba polovina členské základny. Možnost, že by předseda politického hnutí ANO nebyl součástí nové vlády, odmítlo přes devadesát procent hlasujících. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek dokonce řekl, že přes Babišovu premiérskou funkci pro ANO „nejede vlak“.
Dalším z nedořešených sporů, o kterém Hamáček již během dopoledne hovořil, je postoj politického hnutí ANO k návrhu ČSSD na zrušení karenční doby. Zatímco ČSSD požaduje proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci ve výši šedesáti procent mzdy, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) přišla na pondělní jednání předsednictva tripartity s tím, že by zaměstnanci měli dostávat nemocenskou pouze poloviční.
Ještě ke konci minulého týdne přitom předseda Hamáček tvrdil, že se ČSSD a politickému hnutí ANO podařilo ve věci zrušení karenční doby dosáhnout shody. Na úterní tiskové konferenci pak zopakoval, že ČSSD na svém původním návrhu navzdory názorovému zvratu politického hnutí ANO nadále trvá. Hamáček rovněž uvedl, že obnovení proplácení nemocenské ve výši šedesáti procent mzdy považuje za jednu ze zásadních podmínek pro vstup ČSSD do druhé Babišovy vlády.
ČSSD i KSČM požadují ve vládě personální změny
Jednání s Babišem předcházelo i setkání Hamáčka s předsedou KSČM Filipem, kterému lídr ČSSD předal seznam programových priorit, v nichž se ČSSD s politickým hnutí ANO doposud rozchází. Kromě zmíněného zrušení karenční doby se jedná i o prosazení zákona o zálohovaném výživném, zavedení bankovní a dědické daně, zvýšení rodičovského příspěvku nebo garanci dostupné a bezplatné zdravotní péče. „Teď čekáme na stanovisko KSČM," dodal po jednání předseda ČSSD.
Ústupky od politického hnutí ANO kromě ČSSD požaduje i KSČM. Filip v minulých dnech oznámil, že KSČM je připravena tolerovat vznikající menšinovou vládu, ale pouze tehdy, bude-li mít možnost promluvit do jejího personálního obsazení. „Protože důvěryhodnost osob se liší. U některých osob máme důvěru, že budou realizovat program, a u některých nemáme,“ odůvodnil požadavek Filip.
Výhrady ke stávajícímu obsazení Babišovy vlády má i ČSSD. Ačkoli Hamáček několikrát zopakoval, že při dosavadních jednáních na jména budoucích ministrů nepřišla řeč, řekl, že není spokojen se čtyřmi členy Babišova kabinetu. Konkrétně však jmenoval pouze dva z nich — ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (nestr. za ANO).