Výbor pro GIBS povede ANO. Sněmovna zvolila Jiřího Maška
Jan KašpárekSněmovna zvolila předsedu komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Stal se jím královéhradecký poslanec ANO Jiří Mašek. Nejsilnější sněmovní strana přitom doposud tvrdila, že místo v čele kontrolní komise patří opozici.
„Jasně jsme na začátku řekli, že kontrolní komise by měli mít zástupci opozice. To je pravda, to jsme řekli, a to jsme drželi. Když se ale podíváte na zastoupení hnutí ANO v orgánech Poslanecké sněmovny, zjistíte, že naše zastoupení neodpovídá výsledkům voleb,“ komentoval obrat v postoji politického hnutí ANO předseda jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.
O post v čele komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů se kromě královéhradeckého poslance za ANO Jiří Maška ucházeli také olomoucká poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková (ODS) a pražský poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Majerové Zahradníkové vyjádřili před volbou podporu poslanci TOP 09 a lidovců, Ferjenčíka slíbilo podpořit politické hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Mašek však v hlasování získal celkem sto pět hlasů, čímž bez problémů překročil potřebných osmaosmdesát hlasů.
„Nikdo nezpochybňuje, že pan poslanec Mašek byl zvolen v demokratických volbách (…) to ale nic nemění na tom, že trestně stíhaný bývalý estébák ve funkci premiéra sejmul ředitele GIBS — a poté, co tak učinil, si instaloval do čela kontrolní komise personální segment své vlastní politické divize, kterou jako ředitel Agrofertu a majitel hnutí ANO vlastní,“ zaútočil na předsedu vlády v demisi předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
To, že má GIBS kontrolovat poslanec za politické hnutí ANO, emotivně kritizoval i předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Ten prohlásil, že ANO vládne za pomoci extrémistů zprava i zleva a pošlapává základy právního státu.
Mašek se GIBS věnoval již dříve coby člen politického hnutí ANO. Koncem roku 2017 například zveřejnil na stránkách ANO stručnou analýzu nazvanou GIBS a jeho rozpočet. V té ilustruje růst platů a počtu zaměstnanců GIBS i na grafech s chybějícími popisky nebo zásadně manipulujícími jinak relativně malé meziroční rozdíly v zobrazených hodnotách.
Sněmovní komise pro kontrolu GIBS delší dobu nepracovala, protože nebyl zvolen její předseda. První, koho se do funkce podařilo zvolit, byl začátkem března 2018 Zdeněk Ondráček (KSČM). Post ale záhy opustil. Jeho předlistopadová příslušnost k pohotovostním oddílům Veřejné bezpečnosti přivedla na demonstrace v řadě velkých měst České republiky tisíce lidí.
Komise hlavu má, GIBS o ni přijde
Ještě před středečním hlasováním naopak ohlásil odchod z čela GIBS její dosavadní ředitel Michal Murín. On sám odchod zdůvodňuje zdravotními problémy, kvůli kterým musel být nedávno i hospitalizován, zjevný je ale sílící tlak premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) na jeho osobu. Podle části opozice se Babiš chtěl Murína zbavit kvůli tomu, že jedině ředitel GIBS má nepřímou možnost ovlivňovat prošetřování kauzy Čapí hnízdo.
Babiš Murína kritizuje za to, že měl podle dokumentů některých státních zástupců účelově lhát v kauzách, v nichž údajně kryl vysoce postavené policisty. „Pan Murín se zpronevěřil všemu, své instituci, kterou řídí, zákonu o služební kázni a služebnímu slibu,“ tvrdí předseda ANO.
„Cesta jeho likvidace byla ze strany premiéra v demisi evidentní,“ napsal k odstoupení Murína předseda Pirátů Ivan Bartoš. Murín se k tlaku z Babišovy strany nijak konkrétně nevyjádřil. Kromě zdravotních důvodů odůvodnil odstoupení obecně tím, že nechce „zavdávat příčinu k jakýmkoliv útokům na GIBS“.