ČSSD většinu podmínek pro vstup do vlády vzdala. Koaliční pojistky jsou slabé
Jan GruberČSSD se během rozhovorů s politickým hnutím ANO nepodařilo prosadit většinu požadavků, jimiž podmiňovala vstup do vlády. Současně její vyjednavači nebyli s to vybojovat takové pojistky, které by stranu jakožto slabšího partnera chránily.
Sociální demokracie počátkem roku vstupovala do jednání o vytvoření nové vlády s politickým hnutím ANO se sedmi podmínkami. Během dvou kol rozhovorů se ji podařilo do programového prohlášení budoucího kabinetu prosadit pouze dvě, se kterými program první menšinové, jednobarevné vlády Andreje Babiše beztak počítal. V koaliční smlouvě navíc chybějí pojistky, které by ČSSD ochránily před tím, aby ji politické hnutí ANO obcházelo.
„Nová vláda musí v první řadě jasně garantovat další proevropské směřování České republiky a přihlásit se k plnění našich závazků v rámci NATO,“ byl první z požadavků ČSSD, který se promítl do programového prohlášení. To počítá i se systémovou podporou mladých rodin, což byla druhá ze sociálnědemokratických priorit.
Ostatní — a nutno říci mnohem důležitější — požadavky se ve vládním programu, respektive v koaliční smlouvě neobjevily. Ač ČSSD původně říkala, že členem vlády nemůže být trestně stíhaná osoba, Babiš, který je podezřelý z dotačního podvodu, by měl nadále zůstat premiérem. Sešlo i z požadavku vyrovnaného rozdělení hlasů v kabinetu, aby se musely koaliční partneři vždy dohodnout a silnější nepřetlačoval slabšího.
Sociální demokracie rovněž neúspěšně usilovala o to, aby se politické hnutí ANO až do vyřešení kauzy Čapí hnízdo vzdalo kontroly rezortů financí, vnitra a spravedlnosti. Nesplněn zůstal i požadavek na vytvoření regulačního mechanismu, který by měl na ministerstvech životního prostředí, zemědělství a průmyslu a obchodu odbourat střet zájmů daný propojením čelných představitelů politického hnutí ANO s koncernem Agrofert.
Nefungující pojistky
Vyjednavačům sociální demokracie se současně nepodařilo do koaliční smlouvy prosadit takové pojistky, které by stranu uchránily před tím, aby ji politické hnutí ANO neobcházelo ve Sněmovně s prověřenými partnery v podobě SPD a KSČM. ČSSD původně podmiňovala vstup do vlády změnami v obsazení výborů i samotného vedení dolní komory Parlamentu, respektive odvoláním představitelů SPD. Babiš to ale odmítl.
Stranický předseda Jan Hamáček poté, co rezignoval na podmínku, že ve vládě nesmí být trestně stíhaná osoba, neuspěl ani s mírnější formulací, že nepravomocně odsouzený člen kabinetu neprodleně odstoupí. Politické hnutí ANO nakonec přistoupilo na ustanovení, která říká, že pokud prvoinstančně odsouzený člen vlády v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá koaliční smlouva platnost.
Jistého úspěchu naopak strana dosáhla, když byla s to do pravidel vládní spolupráce protlačit bod, podle něhož v případě rezignace všech pěti ministrů nominovaných ČSSD podá demisi i celý kabinet. Nicméně v hypotetické situaci, kdy bude Babiš v kauze Čapí hnízdo odsouzen a odmítne odstoupit, padá i koaliční smlouva a s ní i zmíněná pojistka v podobě odstoupení celé vlády, když rezignují sociálnědemokratičtí ministři.
Rámec vládní spolupráce v následujících týdnech posoudí ve vnitrostranickém referendum všichni členové ČSSD a strana oznámí výsledky hlasování v polovině června. Pokud se většina členské základy — při alespoň pětadvaceti procentní účasti — vysloví proti vyjednané dohodě, chce se premiér v demisi Babiš dohodnout s ostatními sněmovními subjekty na vyvolání předčasných voleb. Ty by se dle jeho plánu měly uskutečnit v květnu příštího roku.