Babišovo trestní stíhaní v kauze Čapí hnízdo trvá. Faltýnkovo žalobce zrušil
Jan GruberStátní zástupce zamítl stížnost premiéra v demisi Andreje Babiše kvůli zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Stejné stížnosti naopak vyhověl v případě Babišovy pravé ruky a místopředsedy politického hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.
Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve čtvrtek zrušil trestní stíhání prvního místopředsedy politického hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a tří dalších lidí v kauze Čapí hnízdo. Podle tiskové mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové se tak stalo kvůli „neprokázání subjektivní stránky stíhaného jednání“.
Naopak jako neodůvodněné byly zamítnuty stížnosti premiéra v demisi Andreje Babiše spolu se šesti osobami, mezi nimiž je i Babišova manželka, jeho dvě děti a švagr Martin Herodes. Trestní stíhání vůči nim proto nadále pokračuje.
Zástupci opozičních politických stran kroky státního zástupce komentovali s jistou opatrností. Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík se omezil na konstatování, že rozhodnutí respektuje. „Kauza Čapího hnízda ale zdaleka není u konce,“ dodal.
„Zastavení stíhání Jaroslava Faltýnka a naopak pokračující stíhání Andreje Babiše potvrzuje, že nejde o účelovku zaplacenou mafií proti politikům ANO,“ uvedl europoslanec a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.
Obdobně se vyjádřil i předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek: „Faltýnek byl stroj na řízení firem. Nemyslím si, že by z důkazů bylo možné dovodit jeho vinu. Někde se však všechny nitky musely scházet a shodou okolností se sbíhají u Babiše, u kterého by měl podezření z dotačního podvodu prošetřit nezávislý soud.“
Zástupci KSČM a ČSSD, kteří v těchto dnech dokončují rozhovory s politickým hnutím ANO o nové vládě, se pak shodli, že rozhodnutí státního zástupce, nebude mít na jednání vliv. Vedení ČSSD se totiž již v minulých dnech v rozporu s usnesením sjezdu rozhodlo trestně stíhaného premiéra tolerovat.
Opakované vydávání k trestnímu stíhání
Poslanecká sněmovna po více než dvou měsících jednání vydala oba čelné představitele politického hnutí ANO policii k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo v polovině ledna letošního roku.
Se zbavením imunity Babiše a Faltýnka v souladu s doporučením mandátového a imunitního výboru vyslovilo souhlas sto jedenáct poslanců, devětašedesát jich bylo proti. Předseda politického hnutí ANO Babiš se tak stal prvním trestně stíhaným premiérem v historii České republiky.
Poslanecká sněmovna o vydání obou politiků rozhodovala poprvé již na počátku září minulého roku. Pro vydání dnešního předsedy vlády tehdy hlasovalo sto třiadvacet přítomných, proti byli čtyři. Faltýnkovo vydání podpořilo sto dvacet poslanců a poslankyň, proti jich bylo pět. Všichni členové a členky poslaneckého klubu politického hnutí ANO — s výjimkou Babiše a Faltýnka — odešli ze sálu
Farma Čapí hnízdo ještě na počátku roku 2008 patřila do holdingu Agrofert pod názvem ZZN Agro Pelhřimov. Na konci roku 2007 se však ze společnosti s ručením omezením proměnila na akciovou společnost a díky institutu anonymních akcií skryla skutečného vlastníka a své spojení s Agrofertem.
O zakrytí vazeb ZZN Agro Pelhřimov s Agrofertem rozhodlo v roce 2007 její představenstvo. Následně společnost získala evropskou dotaci. V roce 2014 pak po uplynutí dotačních podmínek společnost Farma Čapí hnízdo zanikla a stala se součástí firmy Imoba ze skupiny Agrofert.