ANO zdržovalo jednání Sněmovny. Babiš s Faltýnkem vydáni
Jan GruberSněmovna v souladu s doporučením mandátového a imunitního výboru rozhodla o vydání poslanců politického hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Poslanci ANO s výjimkou vydávaných opustili sál.
Poslanecká sněmovna ve středu po dlouhé diskusi v souladu s doporučením mandátového a imunitního výboru rozhodla o vydání poslanců politického hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pro vydání bývalého ministra financí hlasovalo sto třiadvacet přítomných, proti byli čtyři. Faltýnkovo vydání podpořilo sto dvacet poslanců a poslankyň, proti jich bylo pět. Všichni členové a členky poslaneckého klubu politického hnutí ANO — s výjimkou Babiše a Faltýnka — odešli ze sálu. Oba politiky policie podezřívá ze spáchání dotačního podvodu ve výši padesáti milionů korun při výstavbě farmy Čapí hnízdo, respektive spoluúčasti na něm.
„Dnes zbývá pouhých pětačtyřicet dnů do voleb. A my se zase scházíme kvůli Čapímu hnízdu, pseudoproblému, který je starý deset let. Zdá se, že je to největší problém naší země,“ řekl v úvodu svého vystoupení předseda politického hnutí ANO. „Fakt si myslíte, že se jedná o kriminální kauzu? Že se nejedná o další účelový proces, který má ovlivnit nadcházejí volby? Že to není Kubiceho zpráva dvě,“ pokračoval Babiš. Cílem žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání je prý snaha poškodit jeho a jím vedenou stranu ve volbách.
Babiš poslancům a poslankyním oznámil, že trestní stíhání očekával. Vypočítával chyby, kterých se policie v žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání dopustila. Znovu opakoval, že policie zamlčuje před Sněmovnou důkazy. Odmítal, že by farma Čapí hnízdo někdy byla jeho soukromou chalupou. „To je lež a bizarní představa. Pouze člověk chabého rozumu si může myslet, že jsem si postavil chalupu s konferenčním sálem, restaurací a ubytovací kapacitou osmdesáti lůžek,“ vysvětloval s tím, že firmu vlastnila jeho rodina, která si nepřála, aby to veřejnost věděla.
„Těch padesát milionů nikdo nevytunelovat. Nikdo z toho neměl žádný profit. Tam, kde stála barabizna, je dnes investována skoro miliarda korun,“ řekl Babiš. Zmiňoval, že na farmě Čapí hnízdo proběhlo několik kontrol, které nezaznamenaly žádné výraznější pochybení. V průběhu dlouhého projevu přiznal, že firma se v průběhu ekonomické krize ocitla v problémech, které prý nebyla s to ustát. „Musel jsem se rozhodnout, zda projekt mé rodiny nechám zkrachovat, nebo ho zachráním. Bylo mi líto nechat ten rodinný projekt potopit,“ vysvětlovat, jak se společnost dostala do holdingu Agrofert.
V závěru svého vystoupení Babiš hovořil o prodeji OKD a strefoval se do premiéra Bohuslava Sobotky. „Bakala vytáhl z té firmy sto deset miliard. Zdevastoval celý region. Horníci přišli o tisíce bytů. Chtěl bych proto premiéra vyzvat, aby zveřejnil nahrávky z jednání vlády, kde se schvaloval prodej OKD. Ať se občané přesvědčí, jak vláda tehdy rozhodovala,“ říkal Babiš s tím, že se v České republice rozkradly tisíce miliard a Sněmovna se znovu zabývá padesátimilionovou dotací. „O mém osudu v politice rozhodnou občané ve volbách. Oni budou mít poslední slovo. A já budu bojovat. Mě nezastavíte. Mě se nezbavíte,“ zvolal Babiš před odchodem od řečnického pultíku a požádal Sněmovnu o zbavení imunity.
ANO opakuje, že jde o ovlivňování voleb
„Čelíme bezprecedentnímu pokusu o ovlivnění parlamentních voleb za pomoci policejních orgánů,“ řekl první místopředseda politického hnutí ANO Faltýnek. Stejně jako v předchozích vystoupení pochyboval o nestrannosti a profesionalitě policistů, zmiňoval chyby a nepřesnosti v žádosti o vydání k trestnímu stíhání. „Žádost byla šita horkou jehlou pod tlakem blížících se voleb,“ dodal. Podle Faltýnka je cílem celé diskuze o vydání poškození mediálního obrazu strany. „Férová politická soutěž byla nahrazena policejní hrou,“ stěžoval si.
„Dnešní hlasování bude největším testem nás všech a celé české demokracie,“ řekl Faltýnek. Společně s Babišem prý dostatečně prokázal, že žádost o vydání k trestnímu stíhání je politickou kauzou. „Já ani Andrej Babiš nemůžeme prohrát. Když nás vydáte, bude to naše morální vítězství. Když nás nevydáte, bude to naše morální satisfakce,“ dodal s tím, že sám bude hlasovat pro vlastní vydání, neboť věří v principy fungování právního státu a nezávislost české justice.
Celá sněmovní diskuse nakonec nebyla navzdory prvotním očekáváním krátká ani poklidná. Poslanci a poslankyně zpočátku vystupovali povětšinou s faktickými poznámkami a opakovali, že Sněmovna není soudním tribunálem a nerozhoduje tedy i o vině, či nevině. „Poslanecká imunita nemá za cíl vyhýbat se trestnímu řízení Má za cíl předejít tomu, aby byla Sněmovna zablokována,“ řekl poslanec KSČM Jiří Dolejš. A dodal, že zablokování dolní komory Parlamentu pár týdnů před volbami zcela jistě nehrozí. „Veřejnost by neměla mít dojem, že pokud někomu stoupá vliv, tak mu stoupá i beztrestnost,“ uzavřel své vystoupení.
Bolestínská vystoupení poslanců ANO
Volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek se odkázal na slova poslance Faltýnka. „Souhlasím s tím, že toto je zkouška nás všech. Zkouška toho, jací skutečně jsme. Můžeme podepisovat různé kodexy, ve kterých se zavazujeme, že se nebudeme chovat jako nadlidi. Ale ta zkouška přichází ve chvíli, kdy se to začíná týkat přímo nás. Tehdy jsme konfrontováni s ideály, se kterými do politiky vstupujeme, řekl ministr zahraničních věcí. Podle jeho názoru jsou „bolestínská vystoupení“ zástupců politického hnutí ANO zcela zbytečná. „Co mají chudáci policisté dělat, aby to nebyla účelovka? Já tuhle rétoriku zcela odmítám,“ dodal a vyzval přítomné, aby projednávání bodu urychleně ukončili.
Ministr vnitra Milan Chovanec odmítl útoky poslanců a poslankyň politického hnutí ANO — jmenovitě ministra spravedlnosti Roberta Pelikána — na postup policie jakožto účelový. Hovořil o součinnosti policie a státních zástupců. „Pokud si někdo myslí, že nějaký zdivočelý policista někoho obvinit, tak by měl vědět, že nad ním je státní zástupce a ještě dozorující státní zastupitelství. Nenasazujte policii psí hlavu,“ vyzýval Chovanec a horoval, aby zákonodárci hájili principy fungování právního státu. A dodal, že pokud mají důkazy pro svá tvrzení, že policie postupovala účelově, mají je doložit.
Postupně se do diskuze zapojovali další a další poslanci a poslankyně, především z řad politického hnutí ANO, kteří hájili své stranické kolegy. Hovořili o mediální štvanici nebo o pokusu eliminovat významnou postavu svého předsedy z politického života. Přestože zástupci a zástupkyně politického hnutí ANO tvrdili, že rozhodně nemají v úmyslu bránit vydání svých spolustraníků, jejich dlouhá vystoupení ukazovala opak.