ČSSD se v referendu vyslovila pro vstup do vlády s politickým hnutím ANO
Jan GruberPro vstup do vlády hlasovalo přes 58 procent členů ČSSD, proti jich bylo zhruba 40. Celkově se referenda zúčastnilo více než 11 tisíc sociálních demokratů. Vládní angažmá mělo největší podporu v Praze, na Vysočině a ve Středočeském kraji.
Sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu hlasovali pro vstup strany do vlády s politickým hnutím ANO. Pro obnovení vládní spolupráce se v celostranickém hlasování vyslovilo přes osmapadesát procent členů, čtyřicet bylo proti. Celková účast v referendu přesáhla čtyřiašedesát procent procent, hlasování se tedy zúčastnilo více než jedenáct tisíc sociálních demokratů
„Ukázalo se, že referendum může být prospěšný nástroj nejen pro naši zemi, ale i pro sociální demokracii,“ řekl bezprostředně po vyhlášení výsledků předseda strany Jan Hamáček. „Volební účast je z mého pohledu velmi vysoká. Ukázalo se, že rozhodnutí zapojit do rozhodování o budoucnosti strany všechny členy bylo správné,“ dodal.
Hamáček dále vyzval členskou základnu, aby zanechala sporů. „Teď máme jasno, jak dál. Musíme se soustředit na sestavení stabilní vlády a prosazování programu, který se nám podařilo vyjednat,“ uvedl Hamáček s tím, že jeho cílem rozhodně není, aby odpůrci spolupráce s politickým hnutím ANO řady ČSSD opustili.
„Rozhodnutí je to špatné a chybné, ale legitimní a platné,“ zhodnotil výsledky referenda bývalý europoslanec Libor Rouček. Podotkl, že řady ČSSD již opustila řada zklamaných členů — naposledy třeba někdejší ministr financí Zemanovy vlády Pavel Mertlík. „Jejich důvody chápu, ale odchod není řešením. Řešením je bránit sociálně demokratické hodnoty, i když tomu doba nepřeje,“ dodal Rouček.
Vstup do vlády měl největší podporu na Vysočině
Členové ČSSD o účasti ve vládní koalici s politickým hnutím ANO hlasovali na schůzích jednotlivých místních organizací, kterých je v České republice přes tisíc. Vedení strany se totiž nakonec nepřiklonilo k původně zvažované variantě elektronického referenda. Obávalo se totiž mimo jiné zabezpečení hlasování proti případnému napadení.
Největší podporu vstupu do vlády vyjádřili sociální demokraté na Vysočině, ve Středočeském kraji a Praze, kde se pro vládní angažmá vyslovilo přes sedmdesát procent členů. Naopak malou vůli k opakovanému vládnutí s Babišem projevili straníci v Ústeckém, Plzeňském a Královéhradeckém kraji, kde členská základna vstup do vlády většinově odmítla.
Sociální demokraté se pro spolupráci s trestně stíhaným Babišem rozhodli přesto, že se nedávný sjezd strany usnesl, že účast trestně stíhaných osob v kabinetu považuje za zásadní problém. I navzdory tomu, že místopředseda Jiří Zimola krátce před začátkem druhého kola rozhovorů o vládě říkal, že ČSSD se vrátí k jednacímu stolu jen za podmínky, že Babiš ve vládě nebude.
ČSSD vysílá do vlády pět mužů
Předsednictvo ČSSD v polovině května rozhodlo, že do Babišovy vlády, ve které má obsadit pět ministerských křesel, vyšle coby ministra vnitra svého předsedu Jana Hamáčka, jemuž by mělo připadnout i místo vicepremiéra.
Do čela rezortu práce a sociálních věcí strana nominovala šéfa krajské organizace na Vysočině Petra Krčála. Ministerstva kultury se chopí poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk. Post ministra zemědělství obsadí Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. A rezort zahraničních věcí by měl vést europoslanec Miroslav Poche.
Hamáček tehdy rovněž oznámil, že kandidát na ministra zemědělství Toman, který stejnou pozici zastával i úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka a v roce 2013 se neúspěšně ucházel o poslanecký mandát na kandidátce Strany práv občanů, je coby nestraník připraven v následujících dnech vstoupit do ČSSD.
Bude Poche ministrem zahraničních věcí?
Jmenování Pocheho hlavou Černínského paláce, je ovšem nejisté. Proti jeho jmenování se postavil prezident Miloš Zeman, který europoslanci vyčetl příliš vstřícný postoj vůči lidem prchajícím před válkou do Evropské unie. Důvodem — i když nevyřčeným — může být i skutečnost, že Poche v poslední prezidentské volbě podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.
Zeman rovněž zmínil, že Hamáček porušil jejich původní dohodu, neboť se prý domluvili, že hlavou české diplomacie Poche nebude. „Prezident nemůže podle ústavy kádrovat kandidáty na ministry. Bylo by však ostudou ČSSD, pokud by na ministra navrhovala Miroslava Pocheho, zástupce těch nejšpinavějších zákoutí pražské politiky,“ uvedl v reakci na Zemanova slova kladenský senátor Jiří Dienstbier.