Programové prohlášení vznikající vlády kritizuje opozice, KSČM i část ČSSD
Jan GruberPravicové opozici vadí, že se nový kabinet opře o hlasy poslanců KSČM. Z ČSSD se ozývá, že rámec vládní spolupráce není pro stranu výhodný. KSČM varuje, že vládu nepodpoří, pokud bude posilovat českou účast na vojenských misích v zahraničí.
Podobu programového prohlášení vlády i koaliční smlouvy v pátek kritizovali někteří čelní představitelé ČSSD. Výhrady však nemají jen oni. Po víkendovém zasedání Ústředního výboru KSČM stranický předseda Vojtěch Filip oznámil, že nespokojení jsou i komunisté. Těm vadí, že se vznikající kabinet chystá posilovat účast českých vojáků na zahraničních vojenských misích. A sněmovní pravice budoucí vládě vytýká především to, že otevírá KSČM cestu k moci.
„Posílíme účast na mírové a výcvikové misi v Afghánistánu, zvýšíme přítomnost v Iráku. Budeme přispívat do Předsunuté vojenské přítomnosti v Pobaltí, Sil rychlé reakce NATO včetně Sil velmi vysoké pohotovosti, ochrany vzdušného prostoru a budeme přispívat do vystavění robustních následných sil,“ stojí v programovém prohlášení. Podle Filipa uvedená věta vyvolala na jednání Ústředního výboru velkou bouři. „Pokud by v textu zůstala, pak by nebyla podpora KSČM vládě možná,“ řekl.
Komunisté současně kritizují i plány politického hnutí ANO a ČSSD provést důchodovou reformu, která by měla spočívat v oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu. Programové prohlášení tento závazek uvádí jako hlavní prioritu nového kabinetu i přesto, že právě ČSSD dlouhodobě prosazovala názor, že důchodová reforma není potřebná. Že pro udržitelnost systému zcela postačí zvýšit podíl důchodových výdajů na hrubém domácím produktu a posílit třetí pilíř.
Výhrady KSČM zástupce ČSSD i politického hnutí ANO překvapily. Komunistický předseda Filip totiž ještě před několika málo dny veřejně prohlašoval, že programové prohlášení je hotové a obsahuje i body, jejichž zahrnutí si KSČM stanovila jako podmínku tolerance menšinové vlády. Premiér v demisi Andrej Babiš oznámil, že s Filipem sporné otázky projedná v tomto týdnu.
Rodí se polokomunistická vláda, varuje ODS
Reakce sněmovní pravice, dříve sdružené v takzvaném Demokratickém bloku, na vládní program se téměř neliší. Představitelé ODS, TOP 09, STAN i lidovců kritizují především skutečnost, že vznikající kabinet bude prvním po sametové revoluci, který se přímo opře o hlasy poslanců KSČM. „Politické hnutí ANO a bohužel i ČSSD jsou ochotní za křesla ve vládě prodat i zahraniční orientaci země. Čeká nás kabinet, kterému budou komunisté držet očividně nůž na krku,“ prohlásil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
„Programové prohlášení? Papír snese všechno. Podstatné je jinde. Trestně stíhaný premiér Babiš s komunistickou minulostí přivádí poprvé od roku 1989 k moci komunisty a slibuje jim podporu pro jejich návrhy zákonů. Nová doba, ale líp teda fakt není,“ povzdechl si první místopředseda STAN Vít Rakušan. „Program vznikající polokomunistické vlády politického hnutí ANO, KSČM a ČSSD je postaven na kombinaci nefungujících levicových řešení a populistických frází,“ shrnul šéf ODS Petr Fiala.
Oproti pracovivým stranám se Piráti ve svých výhradách zaměřili na konkrétní programové body. Vadí jim nedostatečný popis plánované důchodové reformy, nekoncepční rozšiřování pravomocí celní správy, nepodložené odhady délky nově budovaných dálnic a nekonkrétní závazky v oblasti digitalizace. Piráti rovněž upozornili, že jim v dokumentu chybí zrušení podpory biopaliv nebo zavedení jednotného inkasního místa.
„Za problematické považujeme zejména to, že vláda vnímá jako údajné hlavní bezpečnostní riziko pro migrační krizi, odmítá přijetí eura a nadále plánuje stavbu ekonomicky nevýhodných nových bloků jaderných elektráren, které ohrožují naši energetickou soběstačnost,“ uvedla Strana zelených. Její zástupci programovému prohlášení vytkli i rozpory mezi jednotlivými kapitolami nebo nedostatečně přesné plány v otázkách bytové politiky.