Spory o jmenování Pocheho šéfem české diplomacie neutichají
Jan GruberJednání designovaného premiéra Andreje Babiše s předsedy ČSSD a KSČM rozpory uvnitř rodící se koalice nevyřešila. ČSSD nadále trvá na nominaci Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí. Politické hnutí ANO i KSČM jsou proti.
Spory kolem jmenování europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničních věcí neutichly ani po úterních večerních schůzkách designovaného premiéra Andreje Babiše s Janem Hamáčkem a Vojtěchem Filipem. Předsedové politického hnutí ANO a ČSSD odmítli výsledky jednání komentovat.
Babiš navíc i přes Hamáčkovy výzvy znovu neoznámil, koho jím vedená strana nominuje na ministerská křesla. Podle komunistického předáka Vojtěcha, který jako jediný po setkání s Babišem mluvil s novináři, premiér jména ministrů oznámí po setkání prezidenta s Pochem.
Prezident Miloš Zeman by se s kandidátem na post ministra zahraničí měl sejít tento pátek. Předseda Hamáček nadále věří, že se sváry s prezidentem, ale i v rodící se koalici podaří urovnat do počátku příštího týdne.
Hamáček navíc opakovaně potvrdil, že si ČSSD za Pocheho nominací stojí bez ohledu na výroky jejího statutárního místopředsedy Jiřího Zimoly. Ten prohlásil, že „budoucnost vládní spolupráce nemůže stát a padat na jednom jméně“ a že v řadách ČSSD by se na daný vládní post našli i další vhodní kandidáti.
Zimola jako jednoho z nich zmínil někdejšího ministra zahraničních věcí v kabinetu Bohuslava Sobotky Lubomíra Zaorálka. Ten ovšem podobné spekulace obratem odmítl s tím, že o křeslo ve vládě nemá zájem. A za Pocheho nominaci se postavili i mnozí vlivní sociální demokraté.
Diskuse o Pochem coby nové hlavě tuzemské diplomacie se rozproudily bezprostředně poté, co členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu většinově podpořily vstup strany do druhé Babišovy vlády. Designovaný premiér se tehdy rychle připojil na stranu komunistů a prezidenta Zemana, kteří Pocheho kritizují kvůli údajně prouprchlické politice a jeho jmenování ministrem zahraničních věcí hlasitě odmítají.