A do toho vpadne mnich

Radovan Bartošek

Bohuslav Sobotka nemusel zrovna vyvěšovat tibetskou vlajku, stačilo, aby nepodepsal ostudné memorandum. Proč podepsal? Každý politik je utvářen lidmi, kterými se obklopuje.

Bohuslav Sobotka mohl dosáhnout jednoho z nejsnazších vítězství své politické kariéry. Stačilo by, kdyby se na poslední chvíli omluvil. Mohl jít k zubaři, Milan Chovanec mu mohl na toaletách úřadu vlády zlomit ruku, jeho děti mohly diplomaticky onemocnět. I jemu bychom případnou chřipku věřili. A rádi věřili. Jejím skvělým důsledkem by byla absence jednoho podpisu na společném prohlášením nejvyšších českých ústavních činitelů o tom, že se distancují od ministra Hermana a jeho schůzky s Tändzinem Gjamcchem. Městský liberál, na nějž údajně Sobotka míří, by se nažral, a modla vzájemného obchodu by zůstala bez škrábanců.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Leč, nestalo se. Ten papír toho říká víc, ale vlastně by se dal shrnout tak, že dalajláma do naší země nepřijel, nemáme s ním nic společného a budování kapitalismu si ani v nejzápadnější čínské provincii rozvracet nenecháme.

Nejde ani tak o to, že s Čínou obchodujeme — to dělá celý svět. My ale musíme být jako ti snaživí šprti, kteří se dobrovolně přihlásí o práci, kterou po nich nikdo nechtěl. O práci značně nevábnou. Nejenže lezeme rudém drakovi kamsi, my při tom potřebujeme být pěkně slizcí, abychom mohli pěkně klouzat.

U prezidenta to nikoho nepřekvapí, protože ten si na okázalém ohýbání hřbetu a cynickém pragmatismu postavil svou novější politickou kariéru. Jeho voliči tak nějak podvědomě očekávají, že se bude pochlebovat mocnějším silám této planety a ty na oplátku smetou ze svého stolu pár drobků a že přesně takhle by to mělo fungovat.

Jenže Sobotka se nám snaží několik let vyprávět jiný příběh, příběh sociálně citlivého, zásadového demokrata, skoro až masarykovce, který si je vědom mechanismů fungování světa, ale zároveň má v sobě hodnoty, za jejichž hranici nejde. Jeho podpis pod dokumentem je s tímto obrazem nekompatibilní.

Sobotka nemusel vyvěšovat tibetskou vlajku, mohl jen nepodepsat. Ostatně, ono vyvěšování tibetských vlajek a vítání Gjamccheho jako politika symbolizujícího buddhistický humanismus a lidská práva je trochu chucpe, protože vláda dalajlámů v Tibetu byla rozhodně vším, jen ne zápasem o světový mír, humanismus a emancipaci všech lidí. Ani současný exilový dalajláma se této ideologické tradici nevzdálil zdaleka tak, jak bychom si z jeho popkulturního obrazu mohli myslet.

Dalajlámova návštěva byla chucpe hned na několikrát. K té největší ostudě se však tentokrát připojil i Bohuslav Sobotka. Odpověď na otázku, proč slizké memorandum podepsal, se ukrývá v jeho vazbách. Foto Archiv redakce

Přesto je gesto našeho domácího „gangu čtyř“ zbytečné, hloupé a zmatečné. Žádné další čínské investice nepřitečou. Čínský sen už odezněl, nová pracovní místa nevznikla, nové trhy se nám neotevřely. Nic tím nezískáme, ale stejně musíme své hujerství křičet do světa — co kdyby někdo zapomněl.

Když si řekneme tohle všechno, nezbývá než se zeptat: „Proč?“ Proč podepsal prezident, už bylo řečeno. Pro Zemana je to součást jeho politického příběhu. Hamáček a Štěch, při vší úctě k nim, patrně nedisponují politickou kapacitou k tomu, aby byli schopni „nepodepsání“ reálně zvážit. Zbývá premiér Sobotka. Člověk s jiným příběhem a Jaroslavem Tvrdíkem a Radkem Pokorným za zády. A tady se rýsuje odpověď…

I když to tak na první pohled nevypadá, je každý politik i se svou politikou utvářen lidmi, kterými se obklopuje. Sobotka je ochoten naslouchat progresivnějším hlasům, ale od Tvrdíka se nikdy nevzdálil. Nikdy jsem nechápal proč. Tvrdík málem zruinoval ČSA. Na pokraj krachu přivedl ČSSD. Volby, ve kterých fungoval jako volební manažer, dopadly katastrofou. Přesto se vždycky dokázal jako ten fénix vyhrabat z popela svého posledního selhání a schován ve stínu, který vrhá byznys na politiku, dál škodit. Sobotka mu to totiž umožňuje.

Premiér proti stranickému křidýlku CEFC nikdy nevystoupil a často s ním ochotně spolupracoval. Nejnovější rezoluce čtyř ústavních činitelů je bohužel smutným plodem této spolupráce.

Otázkou je, jaký politický obraz bude chtít Sobotka o sobě a sociální demokracii utvářet dál. Ten dosavadní byl takový, že nepotřebujeme politiky, kteří si ze státu udělají další ze svých firem, ale státníky, kteří by se takovému trendu rozhodně postavili a dokázali národní i mezinárodní kapitál od politického rozhodování do co největší míry oddělit. A do toho najednou vpadne jeden mnich…

  Diskuse
  MH
  October 20, 2016 v 10.34
  Odpověď se přímo nabízí: po parlamentních volbách které s velkou pravděpodobností vyhraje ANO, Sobotku nejspíš čeká teplé místečko u kamarádů z CEFC.
  October 20, 2016 v 11.49
  Děkuji panu Bartoškovi
  Už jsem se bál, že jedinou reakcí na tuto událost v DR bude slizce pokrytecký článek Andrey Serqueirové.

  Babiš zareagoval velmi chytře a má našlápnuto na drtivé vítězství nad ČSSD. Získá i voliče fandící Sobotkovi, Dienstbierovi a spol.
  October 20, 2016 v 13.2
  Měl jsem podobné obavy jako pan Kubička
  Pokud se bude Bohuslav Sobotka bát Zemana a vlastní sociální demokracie, nemůže vyhrát volby - bohužel. Aspoň že DR zůstává alespoň částečně nezávislé na sebevražedné politice soc.dem.
  Je to vlastně poprvé od podepsání onoho pověstného Moskevského protokolu v roce 1968 (kdy českoslovenští představitelé dokument o kapitulaci před okupační mocností dokázali deklarovat jako "internacionální pomoc"), že česká politika vyjádřila takovou míru servility a sebevzdání vůči cizí moci.

  Jediný rozdíl je v tom, že tehdejší reprezentanti země jednali pod nátlakem reálného obsazení země vojenskou mocí, proti které nebyl možný účinný odpor; zatímco ti současní se stejně hluboko sklonili "pouze" před mocí peněz.
  ??
  October 20, 2016 v 16.2
  " A do toho najednou vpadne jeden mnich…"
  Mnich, jehoz osobni jmeni se odhaduje na sto milionu dolaru. Typicky socialni demokrat soucasne doby ?
  October 20, 2016 v 18.42
  Rudé právo - Kojzar?
  Pane Kuchejdo, takhle psával v Rudém právu Kojzar.
  October 20, 2016 v 21.32
  Politická ekonomie spotřebitelských půjček?
  Z komentářů k současné návštěvě dalajlámy, které jsem četl, se mi nejvíc líbil ten Dušana Radovanoviče v A2larmu:
  http://a2larm.cz/2016/10/navsteva-dalajlamy-slavnosti-pokrytectvi-a-zbabelosti/

  Hned vedle něj Rudolf Fürst z Ústavu mezinárodních vztahů kupodivu prohlášení našich nejvyšších ústavních činitelů obhajuje — jen jsem z jeho textu úplně nepochopil čím přesně:
  http://a2larm.cz/2016/10/tibetske-podzimni-tance/

  Že stačí, aby Prahou prošel dalajláma, a zbabělec Zeman, opevněný na svém hradě za detekčními rámy, už se třese strachy před čínskou nelibostí, jako kdyby mu skupina Ztohoven vyměnila prezidentskou standartu za tibetskou vlajku, to mě nepřekvapuje. Ale proč se s ním musel pod Ovčáčkův hlubokosklon Číně podepsat i premiér Sobotka?

  Jak píše Dušan Radovanovič, Číně vděčíme asi tak za 1 % svého zahraničního obchodu. Tak co nam ti Číňani vlastně můžou? Nepůjčit pandu do Čapího hnízda?

  Jedno procento zahraničního obchodu je samozřejmě z hlediska státu bezvýznamné, významné může být pro konkrétní firmy a podnikatele, jejichž podnikání patří právě do toho jednoho procenta. To by mohl být nejspíše Petr Kellner, o tom jsem před časem slyšel, že cestuje do Číny, dokonce tam snad vozí naše politiky svým vlastním letadlem, jestli se nepletu. A podniká tam ve finančnictví, nemýlím-li se, což je odvětví, které si čínská vláda hlídá, takže páky na to, aby Kellnerovi podnikání zatrhla, pravděpodobně má.

  Jestliže strach našich předních politiků z čínské nelibosti je strachem Petra Kellnera, zbývá objasnit, odkud Petr Kellner bere na naše přední politiky vliv. Nemohl by Deník Referendum rozkrýt podnikání Petra Kellnera podobně, jako se již věnovali, a tuším že i nadále věnují, Saša Uhlová Zdeňku Bakalovi a Zuzana Vlasatá Andreji Babišovi?
  October 20, 2016 v 23.5
  Ekonomický zájem země je dost matoucí pojem
  Jak píše Honza Macháček, ten ekonomický zájem je důležitý jak pro koho. Čirá demagogie jsou ty desítky miliard investic, kterými šermuje Zeman. Když Číňané koupí firmu od jiného zahraničního vlastníka tak je to v nejlepším případě nula od nuly pojde.
  October 20, 2016 v 23.31
  Petr Kellner - PPF - dobrá otázka
  Proč se mu nikdo z DR nevěnuje? Vzájemné vazby Kellner - Klaus jsou známé, Kellner - Zeman - trochu známé, jsou i vazby Kellner - Sobotka? Pokud ne, tak proč to Sobotka, Štěch a Hamáček podepisovali? Pracují pro Zemana nebo mají opravdu slíbené peníze na volby pro soc. dem.? Myslí, že by jim čínské peníze mohly pomoci vyhrát volby? Že by byli opravdu tak naivní? A vedení sociální demokracie mlčí a bojí se chodit do Událostí - komentářů. Ćekají, až se na to zapomene? To by volby musely být za tři roky a ne za rok.
  Milan Šmíd upozornil na oficiální stanovisko MZV a tedy i vlády, které bylo zveřejněno den před "Společným prohlášením ..."::
  http://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/prohlaseni_a_stanoviska/x2016_10_17_prohlaseni_mzv_clr.html

  Zní bezpochyby líp a důstojněji ---- nicméně všechno, co je v hradním prohlášení, je tam taky. A je to oficiální politika ČR (a všech dalších zemí).
  Jestli ostatní prezident Zeman požádal o podpis, těžko nějak moc vzdorovat, i když Sobotka musel vědět, jak mu to všichni od Fendrycha po Bartoška dají vyžrat.
  A jak se u toho bude hradní pán a jeho šašek bavit.

  Ale jít proti Zemanovi kvůli takové bagatelní záležitosti?
  + Další komentáře