Budoucnost levice: Kde staré končí, nové začíná
Jan MájíčekLetošní volby do Sněmovny dokončí cyklus, který začal před čtyřmi lety vypadnutím SocDem (dříve ČSSD) a KSČM. Budoucnost levice je potřeba hledat jinde. Příští levici je třeba budovat zdola s respektem k palčivým problémům dneška.
Českou stranickou levici lze rozdělit na dvě části. První tvoří tři tradiční strany SocDem, Zelení a KSČM, druhou hnutí Budoucnost a strana Levice. Od posledních parlamentních voleb se všechny tyto strany a hnutí potkávaly, diskutovaly, v některých volbách i společně kandidovaly.
Nikdy z toho však na straně tradičních stran nebyla systematická spolupráce. Buď o ni tyto strany nestály, nebo ji nedokázaly naplnit praktickou činností. Z těchto hořkých zkušeností, které oslabují pozice levice obecně, nakonec vznikla jen iniciativa na spojení Levice a Budoucnosti, dvou projektů, které jsou si beztak nejblíže — především důrazem na to, co funguje také na Západě, tedy na organizování zdola.
Komunistická strana Čech a Moravy se začala zúčastňovat protivládních demonstrací a její postoj „být s obyčejnými lidmi“ se vyplatil a nově založená značka Stačilo! začala rezonovat. KSČM tiše mlčela k rasistickým, nacionalistickým a jiným anti-levicovým projevům a její aktivisté byli prostě rádi, že jim lidé na protivládních demonstracích projevují pochopení a podepisují jejich petici.
Není se čemu divit, část voličů i členů této strany totiž s rasismem nemá problém. Konec konců i bývalý předseda Vojtěch Filip se při uprchlické krizi neudržel a mluvil o uprchlících jako o invazní armádě. Facebookové stránky různých organizací KSČM tehdy sdílely rasistické a xenofobní příspěvky Bloku proti islámu.
Je to tak.
Je mi líto, že nemůžu volit samostatnou SocDem. Ale je konec.
Bohužel NOVÁ lEVICE+bUDOUCNOST propadne.
Takže to de facto musím letos dát Pirátům.
Nesnáším, když jsem donucený, chtěl bych volit demokratickou levici, ale letos žádnou jinou možnost nevidím.
Situace je fakt katastrofální.
A opravdu to nové musí začínat stokrát recklovanými frázemi?