0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Pavel Krupička

PK
Profese:

Ano, je to hezký článek.

Účet za diskuzní příspěvky posílám jakožto chudý obyvatel postkomunistické periferie do bohatého Německa, kde žijí další zdejší diskutéři. Kdyby někdo nechápal proč, tak si může ještě jednou přečíst tento článek paní Smejkalové a zamyslet se nad ním.

Tak s tím, že komunismus byl v určitém ohledu lidský souhlasím...

A jinak bych řekl, že pokud západní kapitál (maskující se pod heslem "svoboda a demokracie") rozkrade Bělorusko, tak se tamějším dělníkům po autoritářích Lukašenkovi a Putinovi bude možná ještě stýskat. Ona jaksi svoboda skladníka pracujícího v drsných podmínkách např. Amazonu je jaksi jiná (ale všude po světě podobná), než třeba svoboda příslušníka střední třídy nebo kaptalisty.

Ano, to srovnání není jednoznačné, psal jsem o tom u Vašeho článku (ty diskuze jsou tady teď, myslím, nepřehledné a už jsem chodím méně).

A ještě, když jsem o to teď náhodu zavadil: že by to bylo za komunistů stejné? A nebo že by to Vaši kolegové sociologové z Akademie špatně zpracovali? ( i když o srovnání s minulým režimem se tam asi nehovoří) Viz rozhovor s paní Trlifajovou na DVTV:

https://video.aktualne.cz/dvtv/expertka-polovina-lidi-nevydela-na-dustojny-zivot-nema-na-do/r~7ad29a7271da11e9b9980cc47ab5f122/?fbclid=IwAR112kJ7SlRSMHRa14cKfu8tMpwSsNrDhU14G1BYLuSXGjPO_hcceo7l5cY

Tomu já nevěřím, že chudí jsou na tom stejně špatně, alespoň co se týče nějaké jejich šířeji pojaté třídy. Ale snad bych tomu věřil u některých menších skupin, jako jsou třeba právě ti nízkopříjmoví důchodci. Ale na druhou stranu zde např. jsou dnes desítky tisíc bezdomovců, které (a to spíše odhaduji a nemám přesně zmapované) dřívější režim alespoň fiktivně zaměstnával a nechával bydlet třeba na ubytovnách, což zřejmě umožňovala tehdejší nižší pracovní morálka. Oproti tomu je dobře, že je tu dnes narozdíl od doby minulé mnoho neziskovek, které řeší širší spektrum problémů lidé s nějakým hendikepem, což dřívější příliš centralizovaný systém neumožňoval, ale i zde se nemohu zbavit dojmu, že tyto, byť nenahraditelné, neziskovky v určitém ohledu suplují roli státu a nestíhají.

Atd, To srovnání není jednoduché a já bych si na toto téma rád přečetl nějakou komplexnější vědeckou historickou práci plnou rozmanitých číselných údajů, ale obávávám se, že jich moc nebude, a to právě proto, že je dnes tendence automaticky předpokládat, že za minulého režimu bylo skoro vše špatně (nebo si na toto téma mám proboha přečíst??!!) Pak asi nezbývá, než se spokojit třeba s pamětmi Miloše Jakeše, který ta čísla a jiné údaje sype ochotně z rukávu sám, ale i když si zřejmě úplně nevymýšlí, tak ho pochopitelně kvůli jeho silnému ideologickému přesvědčení je těžké brát zcela vážně.

(Segment, řekl bych, orální historie o chudém chlapci z vojny je sice zajímavý, ale naproti němu by se daly, myslím, uvést tisíce a snad i stovky tisíc jiných názorů jiných na téma, že "před rokem 89 to bylo snažší" a tisíce jiných by zase tvrdili opak atd.)