Migrační politika: vláda je nekompetentní, tvrdí Wagnerová, Stropnický i Gabal
Jaroslav BicanVýroky premiéra Sobotky a ministrů Chovance a Babiše z minulého týdne podle senátorky Elišky Wagnerové, předsedy zelených Matěje Stropnického a poslance Ivana Gabala svědčí o ignorování faktů. Vláda se nezmohla na víc, než na strašení.
V souvislosti s návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v České republice pronesli čeští političtí představitelé minulý týden hned několik výroků ohledně uprchlíků a muslimů, které vzbudily pozornost. Předseda vlády Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro deník Právo řekl, že u nás žádnou silnou muslimskou komunitu nemáme a že si ani nepřejeme, aby se tady vytvořila i s ohledem na problémy, které můžeme sledovat.
Ministr financí Andrej Babiš se rovněž v rozhovoru pro Právo rozčiloval, že kancléřka Merkelová nikoho neposlouchá, dělá si, co chce, a myslí si, že je uprchlíkům třeba pomáhat, kdežto podle Babiše do Evropy směřují zejména ekonomičtí migranti kvůli sociálním dávkám.
Ministr vnitra Milan Chovanec pak v Otázkách Václava Moravce řekl, že není možné, aby se po Evropě bez registrace potulovaly statisíce lidí, kdy v mobilech některých z nich jsou snímky zavražděných lidí, zastřelených lidí, zapálených lidí, spousta z nich má bojové zkušenosti a jsou mezi nimi také pedofilové, úchylové, zločinci a možná teroristi.
Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová v souvislosti s těmito výroky pro Deník Referendum zdůraznila, že je třeba stále opakovat, že debata o migraci, lépe řečeno o uprchlících, by měla být vedena korektně a držet se pokud možno přesných faktů, které budou hodnoceny střízlivě.
„Ministr Babiš si s fakty nedělá moc hlavu, prostě mluví... Ministr Chovanec možné jednotlivosti zobecňuje, a tak graduje obavy ze všech uprchlíků. Premiér Sobotka vlastně popisuje realitu, a budiž řečeno, že poměrně věrně, avšak bez toho, že by ji hodnotil pod zorným úhlem ústavních, mezinárodněprávních, evropských a obecně etických principů,“ uvedla Eliška Wagnerová.
A dodala: „I u něj, jakkoliv je nejstřízlivější, chybí všední den převyšující, principiální apel, na kterém stojí evropská civilizace, jejíž obrany se ostatně většina našich i jiných, včetně visegrádských politiků dovolává.“ Eliška Wagnerová také připomíná, že s evropskou politickou a právní kulturou není slučitelná kolektivní vina, rozdělování osob podle náboženství či víry, etnicity apod.
„Naše ústavní kultura je založena na respektu ke každé jednotlivé lidské bytosti, jíž, je-li ve specifické právně-politické nouzi, jsme se zavázali mezinárodně-smluvně poskytovat ochranu,“ zdůraznila senátorka. Podle ní musí taková osoba samozřejmě respektovat náš ústavní řád a tudíž nepředstavovat bezpečnostní riziko. „Ti, kteří předpoklady pro tuto ochranu nesplňují, musejí odejít. Vyzvat je k odchodu je však třeba bez arogance, ukazování nadřazenosti, prostě při respektu k jejich lidské důstojnosti,“ doplnila Wagnerová.
Stropnický: Merkelová alespoň něco dělá na rozdíl od české vlády
Zmíněné výroky kritizuje také předseda Strany zelených Matěj Stropnický. „Hausírovat pedofily a teroristy je prostě trapné. Tato vláda, která o sobě tvrdí, že je proevropská, se pokouší prosazovat izolacionismus a na společném evropském řešení se ve skutečnosti podílet odmítá. Vláda má připravit jasná pravidla přijímání uprchlíků, třeba i přísná, stanovit počet, který jich v čase můžeme zvládnout přijmout, a výši financí, které budou na integraci zahrnující bydlení, práci a základní životní potřeby na určitou dobu potřeba,“ uvedl pro Deník Referendum Stropnický.
A pokračoval: „To jsem sdělil ministru Chovancovi v Otázkách Václava Moravce již na jaře tohoto roku, ale nestalo se nic a tak jen dále posloucháme zkazky o pedofilech. Zvláště sociální demokracie těmito postoji zcela zrazuje svůj program založený na rovnosti lidí a vzájemné solidaritě.“
Podle Stropnického mají zelení k politice Angely Merkelové mnohé výhrady a to i v oblasti migrace, její veřejný obraz je totiž v mnohém jiný, než praktické kroky. „Ale jedno je jisté: Merkelová se situaci pokouší řešit, Německo přijalo nová pravidla na přijímání uprchlíků, například omezuje jejich pohyb a tím brání vzniku etnických enkláv. Můžeme to považovat za kontroverzní, ale je to něco,“ zdůraznil Stropnický, podle kterého se vláda Bohuslava Sobotky nezmohla na nic jiného, než na strašení.
„Zavedla povinnou integraci? Ani jazykové kurzy češtiny nenabízí v dostatečné kapacitě a to tu žádné migranty z arabského světa nemáme. Přidala na ni přiměřené finance? Ve směšné výši, místo 65 asi 15 milionů,“ vysvětlil předseda zelených.
Čeští politici chytračí, místo, aby si připustili odpovědnost, míní Gabal
Poslanec a místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal (KDU-ČSL) přičítá uvedené výroky blížícím se krajským a senátním volbám. „Jsou to do značné míry předvolební plky, ale nejen to, je to projev nekompetence v západní a zejména evropské politice,“ uvedl pro Deník Referendum Gabal. Výroky podle něj bohužel nejsou ani bez dopadů na atmosféru v české společnosti a na veřejnou debatu, navíc se ani nezakládají na bezpečnostních poznatcích našich služeb.
„Bohuslav Sobotka jako premiér nedává ani 1 % na obranu a chce mluvit do evropské bezpečnosti a mává utopií evropské armády, kterou oslabuje transatlantickou obrannou vazbu. Andrej Babiš má v migrační agendě zjevně špatná data a zcela zkreslené právní informace, ale hraje si na experta jako mnoho politiků před ním, které nazýval nemehla,“ kroutí hlavou Gabal.
A dodává: „Pokud toto předváděli naše politické špičky před spolkovou kancléřkou, pak byl hradní dar německé verze Švejka zcela na místě a dobře návštěvu pointoval. Merkelová si mohla říct, že v Praze je to stále stejné jako za dob jejího studia, Češi jenom remcají a nejsou proti malérům ochotni nic dělat.“
Poslanec se domnívá, že bychom mohli kvalifikovaně zdůvodnit naši neschopnost a neochotu přijímat uprchlíky ve větším počtu nedostatkem zkušenosti s islámskými komunitami, integrační nezkušeností a kulturní a etnickou uzavřeností české společnosti narozdíl od Západu. Podle Gabala by bylo možné argumentovat i pochopitelnou neochotou uprchlíků u nás setrvat a vystrašenou a křečovitou atmosférou ve společnosti.
„Ale zdůvodňovat náš postoj v této krizi tím, že budeme partnerům říkat, vy jste blbí, že pomáháte v souladu s mezinárodním právem lidem prchajícím z válečné zóny, máte ještě špatné svědomí z války, které my nemáme, protože oni si ti uprchlíci u vás stejně nezvyknou, nepřizpůsobí se a budou dělat binec a žít z vašich záviděníhodných dávek, a my jsme naopak - jak račte vidět - chytří, že jsme to odmítli, nepomáháme a odmítáme to nadále, to je hodně krátkozraká filosofie vyzobávačů rozinek,“ zdůrazňuje Gabal.
Podle něj není možné, abychom strukturální, zejména německé peníze ochotně přijímali, ale nepřipouštěli si žádnou odpovědnost, co se týče problémů, které Evropa řeší. „Česká politika se potřebuje dostat o několik pater výš, aby v téhle krizi obstála,“ uzavírá Gabal.
Jenže takováto právní kultura byla odepřena nejen Švejkovi ale byla i zcela mimo optiku kritiky Haška, a dodnes zůstává utajena i občanské většině nejen posttotalitní Evropy.
Proto myšlenku humánní Evropy opouští i většina britských voličů a ráda by opustila i výrazná většina nejen zdejších voličů.
Proto je rozhořčen polský občan nad pronásledováním usmrcováním svých spoluobčanů v Anglii, kam okamžitě vysílá nabroušenou vládní deputaci s protestní notou v kapce.
Proto odjíždí 500 českých ozbrojenců do Maďarska - tam kde začínají a končí hranice našeho boje o svobodu.a sebeurčení.
Pravé důvody civilizačního propadu západní civilizace je zbytečno líčit.
O patologii neoliberalismu si hořce cvrlikají i zbytky vrabců ...........bych dodal.
A o takové patro nemá žádný zarytý zbožňovatel národa zájem ....jak se tak na mé spoluobčany koukám.
Dočetl jsem článek až do konce a přemýšlím, co Vás v něm oslovilo a proč jste mi ho doporučil. Domnívám se, že moji předchozí kritiku německého přístupu k migrační k migrační krizi (pod tím článkem "Kdes to vybádal, Badale") jste si nejspíše vyložil tím způsobem, že obhajuji postoj české vlády v této věci. Já jsem se však jen snažil nalézt nějakou alternativu k údajně jedinému možnému (německému, evropskému) řešení migrační krize.