Dýchej, kluku z Aleppa!

Jan Šícha

Osobní poznámky k fotografii zaprášeného a zkrvaveného chlapce vytaženého zpod sutin v Aleppu, která se stala symbolem války v Sýrii.

Fotografií letošního léta nebude momentka z olympiády. Na fotografii léta je pětiletý kluk z Aleppa v Sýrii. Jmenuje se Omran, zachránili ho ze zničeného domu. Přežili i rodiče a tři sourozenci.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Omrana sedícího v sanitce už ve světě vidělo hodně milionů lidí. Je na chvilku hvězdou internetu. Slouží jako zkratka války v Sýrii, ve které už umřelo na čtyři sta tisíc lidí, jedno Brno. V Aleppu jich před válkou žilo 1,8 milionu, dnes se do některých čtvrtí, kde stále ještě žijí i statisíce lidí, prakticky nikdo nedostane. Padají tam leda bomby, jako na dům, kde žil Omran.

Oproti klukovi, kterého vyplavilo moře, ze známé fotografie před několika měsíci, Omrana můžete na dálku oslovit v přímé řeči. Žije.

Na fotografii léta je pětiletý kluk z Aleppa v Sýrii. Jmenuje se Omran. Foto Aleppo Media Center

Fotografie Omrana má řadu estetických a obsahových výhod. Zaprášený kluk kontrastuje s aseptickým vybavením sanitky. Kluk je dostatečně malý, aby ho někdo mohl podezírat z radikalismu. Kluk je zjevně v šoku. Navíc má účes jako trenér německé fotbalové reprezentace, což je chlap, který rozumí tomu, co se nosí.

Fotografie Omrana má schopnost oslovit všechny najednou a každého zvlášť. Kluk s účesem trenéra německé fotbalové reprezentace ve většině lidí světa vzbuzuje chuť opatrně ho umýt, zalepit mu rány, přikrejt ho a říci mu: „Už je to dobrý. Odpočiň si. Máma žije a přijde, ostatní taky.“ A pak pošeptat: „Dýchej, Omrane.“

„Dýchej“ říkáme živé bytosti, která s námi sdílí velmi vzácný a omezený čas. „Vítej, dýchej,“ říkal jsem svým dětem v porodnici. Fotografie Omrana nás oslovuje, protože byl pod sutinami mrtvý a zase žije.

S Omranem je možné mluvit v přímé řeči. Miliony lidí s ním teď mluví před obrazovkami svých počítačů: „Vítej zpátky a dýchej, kluku z Aleppa. Mluvím k tobě z moc krásné země, kde zrovna není válka a dost lidí, kromě Romů, se tu cítí docela bezpečně. Mluvím k tobě ze země, která se nepodívala do zrcadla. Neřekla si, že v našich schopnostech je přijmout vás, z míst, kde se válčí, pět tisíc, deset tisíc, dvacet nebo tři. Tři by po vaši rodinu bylo málo, ale do kvóty dvaceti byste se vešli. Čekáš na další bombu, Omrane? I já za to můžu, pošlu ti svou fotku, tvoji už mám.“

Je tu letní fotka člena rodiny, která neodjela na dovolenou. Fotka mi připomíná, že můj stát neudělal dost pro pomoc lidem v jednom válečném konfliktu, přestože si část politických stran tohoto státu dělá kampaň z tématu uprchlíků, nejzranitelnějších lidí bez volebního hlasu.

Ještě jedna věc: „Omrane, nebudu se divit, když jako ty dnes, budou jednou vypadat moje vnoučata.“ Izolace České republiky od Evropy, která je daleko solidárnější než my, je politická sebevražda. Zbytek jsou kecy. Dýchej, kluku z Aleppa.

  Diskuse
  August 19, 2016 v 8.15
  Vážený pane Šícho,

  díky! Napsal jste to přesně!

  August 19, 2016 v 11.51
  Musím zvolat opět s panem Kuchejdou:
  Já chci vidět fotky dětí, které zmrzačili a pozabíjeli v Evropě islamisté! Kde jsou jejich fotky, jak to, že je nikdo nefotografoval a pokud ano, tak nepublikoval? Proč není umožněno milionům lidí, aby s nimi přes obrazovky komunikovali?
  Myslím, že je už načase, aby slušní lidé řekli dost! Dost tohoto ohlupování, tohohle hraní na emoce, vymýšlení dojemných příběhů s naaranžovanými fotografiemi, dost téhle špinavé manipulace!
  Chápu, že nejlepší byznys se dělá hraním na lidské city. A novinářští presstituti si také na emocích dělají body.
  Pokud zde však nejsou uveřejněny fotografie mrtvých, či zraněnách dětí, obětí islámského teroru v Evropě, shledávám tento článek jen jako jednostrannou manipulační emoční vydíračku.
  Což autor v podstatě ani neskrývá. Navíc jeho předpoklad, jak je zbytek Evropy solidárnější než my, zde může uspět leda u retardovaných altruistů. S touhle agitkou měl přijít dřív, ne v době, kdy Evropa po zkušenostech s migranty zavírá hranice, zakazuje burky a chce migranty vypakovat ven.
  Shrnuto: emoční vydíračka vcelku nízké úrovně, již by měl vzhledem k jednostranné manipulativnosti každý slušný člověk říci dost!
  MP
  August 19, 2016 v 22.7
  L. Ševčík už opravdu neví, kam morálně klesnout
  Kdybychom vedle sebe seřadili fotky dětí zabitých v Evropě islamisty a fotky dětí zabitých třeba jenom v Sýrii, kterápak řada by byla delší? Ta první? Tak důkazy prosím!!

  L. Ševčík názorně ukazuje, že soumrak rozumu je doprovázen ruku v ruce soumrakem elementárního soucitu a morálky. To už není asi běžný rasismus, to už je tribalismus: Zabíjení dle Ševčíka není špatné samo o sobě, je špatné jen, když zabíjejí ty naše. A proto vzhůru, zabíjejme ty druhé!
  August 20, 2016 v 5.20
  Nejsem si jistý, zda jsem zde již nevyjádřil znepokojení nad tím,
  jací pedagogové připravují naše děti na život? Vždyť základem přípravy na život, by měla být průprava kritického myšlení. Dítě by mělo být schopno vytvořit si vlastní názor. Jak jej ale tohle naučí lidé, kteří si jej sami vytvořit nedokáží, je mi záhadou.
  Vždyť při jen elementárním kritickém myšlení i to dítě musí napadnout, proč rodiče onoho chlapce nevyužili humanitárního koridoru a riskovali jeho život v bombardování, o kterém nutně věděli že příjde? Pokud je tedy jeho příběh pravdivý, neboť během migrační krize skuteční investigativní novináři objevili stejné děti, které se zázrakem zjevovaly tu, či na téměř druhé straně světa, jen aby svou zmučenou dětskou tváří vzbuzovaly emoce. Utopeného Syřana také přenášeli velký kus cesty až se jej podařilo naaranžovat co nejpůsobivěji. Záběry "trenéra" byly také zveřejněny jen ty, kde to vypadalo, že je nakopnut a ne ty, jak to skutečně bylo. Nemluvě pak o dítěti, jež matka hodila do kolejiště.
  Při kritickém myšlení člověka hned napadne, proč jsou zveřejňovány jen dojímavé fotografie, hodivšich se do krámu špíčkám EU, které rozjely migrační krizi, fotografie, které jejich rozhodnutí podporují? Jak to, že se neobjevila ani jedna, jediná fotka mrtvého, či raněného dítěte, která by poukázala na tragičnost jejich jednání? Jedna jediná! Proč se nikde nezveřejňují příběhy těchto mrtvých, či zraněnych dětí, proč není dovoleno, milionům lidí, aby s těmito přes obrazovky komunikovali?
  I dítě s trochu jen kritickým myšlením pak napadne, že tady něco zatraceně zapáchá. Že tohle vypadá na mediální masáž, na manipulaci s veřejností. Něco, čemu opravdu každý slušný a samostaně myslíci člověk musí vystavit stopku.
  Ne zde cosi blábolit o rasismech, soumracích rozumu a morálky. To se může podařit jen tomu, kdo opravdu vůbec neví, o co jde. Chraň Bůh naše školství!

  August 20, 2016 v 8.57
  Fotografie dětských obětí z Evropy
  se nepublikují ne proto, že by na nich Evropanům záleželo méně, ale naopak proto, že u nich by se to bralo jako novinářský hyenismus, před kterým si evropské děti zaslouží větší ochranu než děti odjinud.
  August 20, 2016 v 11.14
  Panečku, to je náhoda, jak vyšitá!
  Že se zrovna "ochrana evropských dětí" v takové kritické době najednou potkává se zájmy evropských špiček. Je to jistě naprosto nechtěnná a samovolná shoda okolností.
  I když jsem viděl už fotky evropských mrtvých dětí, konkretně v roce 89 probíhaly naší televizí záběry mrtvých novorozeňat z Rumunska, moderátor vzrušeně vykládal, že je pozabíjely Ceausescovi Securitate. Divné bylo, že mrtvolky na ulici měly na tělíčkách hrubě sešité jizvy. Později se zjistilo, že se jednalo o "omyl", neboť to byli novorozenci, či malé děti, které zemřely přirozenou cestou, byla na nich provedena pitva a protože bylo potřeba vybudit nejtemnější emoce, byly vyházeny na ulici a natáčeny jako zavražděné. V takovýchto případech asi ta větší "ochrana evropských dětí" až tak nutně vyžadována nebývá.
  Nicméně je tedy třeba, aby aktivisté jako první /neboť vystupují jako předvoj humanismu/ velmi rázně odmítli publikovaní takovýchto fotek neevropských dětí! Vždyť přece vyznávají rovnost všech lidí na světe, tedy jistě i dětí. Vyzývám je tedy k naplnění tohoto. Doufám, že zde uveřejněná fotka i s článkem /zřejmě s hyenistickým obsahem dle vysvětlení pana Kubičky/ budou staženy a že aktivisté požadovat, aby fotky byly staženy alespoň z českého webového prostoru. Těším se napodaný důkaz jejich skutečné nestrannosti a boje za rovné podmínky ochrany všech dětí, ne jen těch evropských.
  MP
  August 20, 2016 v 11.50
  P. Ševčík by měl pokračovat, protože lepší odstrašující příklad
  si snad ani nelze představit.

  Dokládá se vší tragikomičností onen výrok připisovaný Hegelovi: Tím hůře pro skutečnost!

  Na začátku Ševčíkova myšlení je vyfantazírovaná teze: migraci ušily na chudáky evropské občany elity EU (co by z toho proboha měly, vždyť si jenom přidělávají problémy!) a lidé v oněch zemích netrpí, a když trpí, tak si za to můžou sami. Zdůvodnění těchto na první pohled nesmyslů se DODATEČNĚ vždycky nějaké najde. Kdo hledá...

  Je nicméně třeba opět a možná ještě více zdůrazňovat, že všechna tato krokolomná vysvětlení, která kdyby byla v nějaké detektivce, tak by ji p. Ševčík odhodil jako hloupý brak, že ona všechna slouží jen jedinému cíli: "racionálně" zdůvodnit a ospravedlnit si to bezmezné sobectví.
  Vy zde prostě nikoho nechcete a místo toho, abyste to řekl aspoň tak otevřeně jako p.Morbicer: ano, já zde ty lidi nechci, nechci se dělit o žvanec, a že chcípají mi nevadí, naopak, mám z toho radost, o pár hladových krků na světě míň, tak místo toho hledáte různá "vysvětlení". A jste takový pitomec, že nevíte, že čím víc se budete tahat o kus žvance se snědými, tím on bude menší, takže nakonec pojdou snědí i bílí.

  Vyholte si hlavu a běžte hajlovat. Na nic jiného intelektuálně nemáte.
  August 20, 2016 v 12.58
  Bývá zvykem, že tam, kde docházejí argumenty, začnou
  hulváti se sprostotou. Urážkami.
  Nebudu se zde ale dožadovat nějaké satisfakce za hrubé urážky ze strany pedagoga Plevy. Ani jeho vyloučení z diskuse. Vždyť jeho chování je reklamou jen jeho intelektu a potupou těch, jejichž myšlenek se zastává. Čím více takovýchto "fanoušků" budou mít, tím méně lidí získají na svou stranu. Ať si to s ním vyřídí oni.
  MP
  August 20, 2016 v 15.29
  A vida,
  bojovník proti korektnosti se dovolává korektnosti!

  L. Ševčík býval kdysi levičákem, teď je okamurovským populistou a u nácků dříve nebo později skončí. Bohužel.
  August 22, 2016 v 11.41
  Kde jsou fotky mrtvých dětí z kurdské svatby v Turecku?
  Nejsou to přece klasičtí Evropané, takže je nemají "větší evropskou ochranu dětí".
  Kde je článek, který by jim vyjadřoval podporu? Proč nám zde není umožněno, abychom s nimi přes obrazovky komunikovali?
  Vypadá to, že zaprášené dítě, které jeho rodiče vystavili öbrovskému riziku, je hodno soucitu sluníčkářů daleko více, než 22 mrtvých a kdoví kolik zraněných dětí z Gaziantepu.
  Jsou to prostě mrtví, kteří se nehodí do krámu. Tak jsou uloženi k těm dalším desítkám mrtvých dětských evropských obětí islámského teroru.
  Vážit stejnými vahami, měřit stejným metrem, zjevně není nic pro sluníčkáře. To je moc nebezpečné pro každé dogma.
  + Další komentáře