V Mezinárodním měnovém fondu bují levicový extremismus

Jan Bittner

Ekonomičtí experti Mezinárodního měnového fondu přiznali, že některé neoliberální politiky jen zvýšily nerovnost a ohrozily trvalý rozvoj. Postavili se tak na stranu svých odpůrců. MMF se v očích pravice stává baštou extrémní levice.

Sociální sítě žijí skupinami jako Přiznání fotbalistů, Přiznání holek nebo Přiznání iluminátů. Tři hlavní analytici Mezinárodního měnového fondu (MMF) Jonathan Ostry, Prakash Loungani a Davide Furceri se jimi nechali inspirovat a pod hlavičkou svého zaměstnavatele vydali taky takové pětistránkové „přiznání”. To jejich přiznání je však zoufale nevtipné.

„Namísto zajištění růstu, některé neoliberální politiky zvýšily nerovnost, přičemž byl ohrožen trvalý rozvoj.“ Těmito slovy uvedli ekonomové neoliberální svatyně svůj příspěvek, snad aby zahájili očistu černého svědomí své instituce.

Ideologové v MMF se totiž dosud vždy zaštiťovali tvrzením, že neprosazují žádnou ideologii, ale jen to, co „prostě funguje“. Jejich ekonomové dnes naopak tvrdí, že MMF prosazoval něco, co prostě nefunguje.

Člověku se vkrádá pod kůži podezření: MMF byl možná navzdory svým deklaracím od začátku výsostně ideologickým projektem. A ta ideologie má koneckonců svoje jméno — říká se jí ekonomismus.

Mezinárodně měnové hodnoty

MMF stál vždy pevně na nohou. A to navzdory tomu, že pádem Bretton-woodského měnového systému v roce 1971 pozbyla jeho existence účel.

Za interní cíl si fond zvolil zprivatizovat svět pod závojem neoliberální ideologie, načež se stal jedním z otců zakladatelů takzvaného Washingtonského konsenzu — seznamu deseti doporučení, jak nejefektivněji šikanovat země trpící hospodářskými problémy.

Modlou washingtonské instituce se stala všemocná konkurence, kouzelný proutek, díky kterému jako zázrakem mizela práva zaměstnanců, ztrácely se bariéry mezinárodního obchodu, vypařila se ochrana spotřebitelů, farmářů i malých a středních podniků a po nich zmizela i omezení finančních spekulací a zbývající stabilizační prvky jednotlivých ekonomik.

×
Diskuse
TT
June 8, 2016 v 10.18
tak teď už nás čeká
jen comming-out Socialistů a komunistů. Až na sjezdech budou volat po levicové strategii, která se zprava aspoň trochu přiblíží MMF. :-D A Sobotka bude volat po omezení pravicové politiky, protože "MMF by nám stejně tak radikální neoliberální kroky nepovolil."

Inu svět se mění, jen jestli už není pozdě.
June 8, 2016 v 13.23
ekonomie není ekonomismus
ekonomie není ideologie ale normální obor, který je třeba respektovat. Chápat lze ekonomismus jako ideologizaci, ale není antiekonomismus také jen ideologií?
JS
June 20, 2016 v 14.08
na tom není nic divného
Když si poslechnete třeba Chomského a Varoufakise, tam se o tom mluví: https://www.youtube.com/watch?v=szIGZVrSAyc

V podstatě, ekonomové co pracují v MMF se tam dostali nikoli proto, že by byli dobří, ale proto, že hlásají (ať už vědomě či ne) určitou ideologii. Spousta z nich tomu opravdu upřímně věří. Když potom získají v instituci dostatečný vliv na to, aby si mohli zkoumat co chtějí, a zjistí, že svět není tak černobílý, je to samozřejmě zcela ignorováno mocenskými špičkami. Nejde ani o nijak nový fenomén, stejným problémem trpí skoro každá instituce, kde se hromadí "intelektuálové" pro posluhování mocným, např. církve.