Varoufakis prosazoval konfrontaci, Tsipras byl proti
Jan BittnerJanis Varoufakis v exkluzivním interview pro New Statesman popsal jednání s Euroskupinou. Líčí ji jako plně kontrolovanou Německem, ekonomicky iracionální a pohrdající demokratickými institucemi. A popisuje důvody svého odchodu.
Novinář britského týdeníku New Statesman Harry Lambert mluvil v uplynulém týdnu telefonicky s Janisem Varoufakisem. Z exkluzivního rozhovoru plyne, že Varoufakis předvídal vývoj, který vedl k uzavření pro Řecko mimořádně nepříznivé dohody. Z vlády odešel, protože neprosadil svou variantu konfrontačního přístupu.
Řecko o víkendu konečně dosáhlo dohody se svými věřiteli. Podepsaná dohoda je krutá a podstatně horší nežli návrhy, kterým se vláda předešlých pět měsíců snažila zoufale vzdorovat.
V pátek večer, kdy se řecký parlament shodl na programu úspor a škrtů, který voliči rezolutně odmítli v referendu jen o pět dní dříve, zdála se být dohoda blízko. Částečný odpis dluhu byl nepravděpodobný, ale možný. Nyní, navzdory kapitulaci vlády, Řecko nečeká odpuštění dluhu, a dokonce stále hrozí, že může být vyhozeno z Eurozóny.
Varoufakis v hodinovém telefonickém rozhovoru s britským časopisem New Statesman nazval návrhy věřitelů, odsouhlasené v pátek Athénami, které se v dnešním světle zdají být ještě vcelku štědré, „naprosto nemožnými, neuskutečnitelnými a toxickými… byly tím typem návrhů, který se předkládá druhé straně ve chvíli, když si nepřejete dohodu“.
V rozhovoru pro New Statesman pokračoval: „Řecko musí přestat předstírat a protahovat současný stav, musíme na sebe přestat brát další dluhy a předstírat, že jsme vyřešili problém, když jsme ho nevyřešili; pokud jsme změnili náš dluh v ještě méně udržitelný s podmínkou pokračující politiky škrtů, která ještě více smršťuje ekonomiku; a břímě nadále přesouvá na záda chudých, čímž vytváří humanitární krizi.“
Zásadním momentem rozhovoru je Varoufakisovo obvinění, že během jeho pěti měsíců v úřadě s ním jeho partneři nikdy nevedli vážně míněná jednání. Tsiprasova vláda byla zvolená, aby znovu jednala o programu škrtů a úspor, který očividně selhal; během pěti let sebral čtvrtině Řeků práci a vytvořil nejhorší krizi ve vyspělém světě od třicátých let minulého století.
Pro New Statesman dále uvedl, že krátkodobá dohoda mohla být na světě brzy po zvolení Syrizy již na konci ledna. „Měli jsme připravené tři nebo čtyři zásadní reformy,“ které mohly být odsouhlaseny a Evropská centrální banka mohla na oplátku uvolnit omezení likvidity.
Stalo se ale úplně něco jiného: „Druhá strana trvala na ‚všeobecné dohodě‘, která znamenala, že chtěli mluvit o všem. Já si to interpretuji tak, že když chcete mluvit o všem, nechcete vlastně mluvit vůbec o ničem.“ Všeobecná dohoda navíc nebyla možná. „Oni nepředložili vůbec žádné nové návrhy.“ Varoufakis si myslí, že věřitelé celých pět měsíců během jednání Řeky vodili za nos.
Eurozónu řídí Němci
Varoufakis pro New Statestman vylíčil, že při jednáních se „za všech okolností konzistentně“ choval německý ministr financí Schäuble, architekt dohod z let 2010 a 2012. „Jeho stanovisko znělo: ‚Já nehodlám diskutovat o programu — ten byl již přijat předchozími vládami a my nemůžeme dovolit, aby volby cokoliv změnily.‘“
Nevím, co bych udělal já na místě řeckého premiéra. Asi bych se "podělal" taky. Ta zodpovědnost, která na vás v takovém okamžiku leží, je strašlivá.
V každém případě povinné čtení pro p. Poláčka a Dolejše.
Z rozhovoru v NS není jasné, jaké dluhopisy měl Varufakis na mysli. Ale spíš šlo o volně obchodovatelné bondy, jak o tom mluvil dříve, než o nějakou podobu komplementární měny, o níž vlastně nikdy nemluvil.
Obchodovatelnost by právě zlepšilo ono oddlužení, nebo snížení dluhové služby, protože by noví investoři měli větší šanci na výnosy. Navíc z dřívějších Varufakisových prohlášení vyplývá, že on chtěl výnosy z dluhopisů vázat na odložené výnosy z daní,
Rozhovor ale krásně ukazuje, že v dnešní politice žádná racionalita neplatí - to je konečně vidět u Dolejše :). Přes naprosto zřejmá data a zkušenosti si Němečtí neoliberálové prosadili svoje ideologické fantasmogorie.
A pro Evropu to bude drahé. Oddlužení přijde pozdě, nejspíše v několika vlnách a zásadním způsobem se prodraží. Řecká a ekonomika se z toho bude léta vzpamatovávat a v Evropě zůstane pachuť ztráty demokracie i solidarity.
Kladu si otázku, jaké racionále ten konfrontační přístup k jednání měl, pokud Varufakis nechtěl grexit, což vlastně ani výslovně nepopírá, říká spíš, že k tomu jeho vláda neměla mandát.Ta před časem zde diskutovaná hra na kuře měnila svůj smysl čím více se ukazovalo, že část eurorepresentace neblafuje, ale opravdu si grexit přeje.
Myslím, že tvrdý postoj Řeckých vyjednavačů byl postaven na Varoufakisově ekonomické erudici a tvrdých faktech, která ovšem evropští vyjednavači ignorovali. Nakonec v rozhovoru naznačuje, že MMF více méně s jeho postojem souhlasilo, což ukazuje i ta studie, kterou předběžně řecká vláda i MMF zveřejnili. Tsipras prostě vyjednávání a celou strategii nezvládl.
Grexit je totální nesmysl, protože tím by se ten dluh stal absolutně nesplatitelným.
Je to nejen zrada vlastního volebního programu, ale především lidí, kteří jim dali svou důvěru.
1( eurozóna z GREXITu neměla nikdy moc ekonomický strach - obaby byly spíše poltické
2) jak vše bylo ve vztazích premiér a ministr financí bude jasnější až s odstupem doby
3( dnes těžko rpzlišit varufakisovo ego a skutečné racio -lenin také uzavřel dohodu s němci
4) zatím je jen dohoda o dohodě - rozhodne poměr sil a rozpadlá SYRIZA by už moc neudělala
5) věřitelské státy samozřejmě vyhodnocují i kredibilitu - nejen originalitu úvah
6) malé země nejsou v pozici že by mohli dělat izolacionalistickou politiku
To ad nevěcné strašení vnějším nepřítelem - bez koalic s ostatními v rámci evropských struktur to nepůjde
Když všechny indikátory ukazují, že je třeba restrukturovat dluh, nastartovat ekonomiku a nespoléhat na privatizaci, která nemůže přinést žádné relevantní prostředky, udělají hlavy států přesný opak, je to tragédie. Když se představitel vlády zeptá lidu, co má dělat a pak se nechá dotlačit k přesnému opaku, ačkoli má po ruce vyzkoušená řešení, je to prostě zrada. To se nedá omluvit.
Tohle rozhodnutí bude stát EU spoustu peněz a politického kapitálu. Oddlužení nakonec přijde a bude dražší a napraví méně chyb.
Referendum nebylo o obsahu řešení a nemohlo suplovat jednání - bylo hlavně gestem prpoti diktátu. Vyzkoušené řešení v téhle situaci také nejsou.
Řecko není ani Argentina, ani irsko ani jiný případ. A sny o pseudoměně to také nevyřeší. Ono dělat premiéra je něco jiného než vést kázaná pro kroužek sympatizantů
Měnový fond je proti dalšímu zadlužování, protože je jim už teď jasné, že čím později dojde k oddlužení, tím méně ze své půjčky uvidí.
Valné shromáždění OSN odhlasovalo potřebu vytvoření insolvenčního mechanismu pro předlužené státy, EU a USA byli proti.
A tak dále a tak dále. A nejde skutečně o nějaké mé fantasmagorie. To jsou data, výzkumy a léta praxe. Oddlužení, zvýšení státních výdajů do sociálních služeb a investic a nízko úročené půjčky a granty na rozjezd ekonomiky. To je zatím jediné úspěšné řešení dluhové krize. Nástroje jako dluhový audit a komplementární měna pomáhají. Toť vše. A napsali to větší ekonomové a analytici, než jste Vy či já.
Je mi jen líto, že pořád opakuje něco o nějakých experimentech. To co tu neustále předkládám (jako zástupce jedné z největších sítí na světě) jsou jen a pouze vyzkoušená a úspěšná řešení.
Těžkým experimentem je to, pro co se rozhodla EU. Takové řešení totiž za daných ukazatelů ještě nikdo nikdy neudělal...
Jestliže hledám k tomuvšenu alternativu tak mně napadá pouze jiná kompetentní evropská demokratická politická moc - EU s integrovaným partajním systémem a sjednoceným volebním systémem
Jak tomu může napomoci katastrofa Řecko....bych se zeptal.
Navrhovat více škrtů, když se ukázalo, že škrty nefungují, bylo iracionální. Ale bylo racionální nasadit více konfrontace, když se ukázalo, že konfrontační přístup k jednání nepomáhá?