Politika Merkelové v zemských volbách uspěla. Přesto se Německa zmocňuje neklid
Kateřina SmejkalováNavzdory zjednodušeným titulkům českých médií o potrestání uprchlické politiky Angely Merkelové, kancléřka ve volbách spíše uspěla. Přesto se Německa zmocňuje po volbách určitý neklid: nerovnost ohrožuje demokratickou politickou kulturu.
Uplynulou neděli se v Německu uskutečnily volby do zemských parlamentů v západních spolkových zemích Porýní-Falc a Bádensku-Würtembersku a východním Sasku-Anhaltsku, na které se již delší dobu upínala očekávání jako na svého druhu referendum o uprchlické politice velké koalice sociálních a křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové, která je doma ve druhé ze zmíněných stran.
V první jmenované spolkové zemi vyhráli dosud vládnoucí sociální demokraté (Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD) s 36 procenty hlasů, těsně stíhaní křesťanskými demokraty (Christlich Demokratische Union, CDU), pravicově-populistická Alternative pro Německo (Alternative für Deutschland, AfD) zde skončila třetí s výrazným odstupem skoro 15 procent za vítězem. V tradiční baště křesťanských demokratů Bádensku-Würtembersku poprvé zvítězili s 30 procenty Zelení, kteří zde byli taktéž doposud v čele vlády, CDU na ně ztrácí zhruba tři procenta a AfD procent patnáct. V Sasku-Anhaltsku prvenství tradičně obhájila CDU s 30 procenty, AfD jí dýchá na záda se 24 procenty a třetí se zde umístila krajně levicová Die Linke s procenty šestnácti.
Když uvážíme, že AfD je hnutím, které bylo založeno teprve na začátku roku 2013 a zemských voleb ve zmíněných zemích se tedy účastnilo poprvé, pak se jistě jedná o výsledky v řadě ohledů zneklidňující. AfD vznikla nejprve jako strana konservativců-intelektuálů, kteří se v době kulminace dluhové krize na jihu Evropy stavěli proti další pomoci postiženým státům.
S tímto programem AfD na podzim 2013 těsně minula pětiprocentní hranici pro vstup do spolkového parlamentu. Od té doby hnutí v kontextu masové imigrace do Evropy prodělalo programový posun směrem k otevřeně antiimigrantské pravici. Ten v létě 2015 vyvrcholil výměnou jeho zakladatele, konservativního ekonoma Bernda Luckeho, odmítajícího být nadále „měšťáckou fasádou pro extremisty“, za novou předsedkyni Frauke Petryovou, která se před několika týdny nechvalně proslavila výrokem o střelbě do uprchlíků a uprchlic včetně dětí na evropských hranicích jako krajním řešení pro stávající situaci.
AfD je v současnosti sice spolkem velice heterogenním, sdružujícím jak konzervativce, kteří v Německu po výrazném posunu CDU doleva nenacházejí jiný politický domov (to především na západě Německa), tak neskrývané sympatizanty krajní pravice a bývalé či stávající neonacistické aktivisty. V každém případě je ovšem v podstatě jedinou stranou, která otevřeně odporuje vítací politice kancléřky.
Politika Merkelové se stále těší výrazně většinové podpoře
Bylo by však nepřípustným zjednodušením považovat výsledky nedělních voleb za jednoznačný výprask pro Angelu Merkelovou, jak se toho dopouští celá řada českých médií. Situace si zaslouží diferencovanější pohled.
Je nutné si uvědomit, že v Bádensku-Würtembersku i Porýní-Falcku konkurentům ze sociální demokracie, respektive od Zelených podlehl křesťansko-demokratický kandidát a kandidátka, kteří se v posledních týdnech od kurzu kancléřky distancovali, zatímco oba vítězové, zelený Winfried Kretschmann i sociální demokratka Malu Dreyer vládní migrační politiku podporují. Přesto se ale i tak v obou případech křesťanští demokraté stále ocitli v obou zemích na druhém místě.
Komentátor týdeníku Der Spiegel Jakob Augstein pak dokonce argumentuje, že vzhledem k tomu, že otevřeně se proti stávajícímu kurzu kancléřky stáví pouze AfD, je oněch 80 procent hlasů v úhrnu odevzdaných pro jakékoli jiné strany vlastně naopak jeho stále ještě jednoznačně většinovým potvrzením.
V každém případě je mnohem přesnější interpretovat výsledky voleb jako důkaz výrazné polarizace společnosti v souvislosti s aktuální migrační politikou země, ale jistě nejen s ní: významná masa občanů a občanek zůstává věrna německému poválečnému konsensu „Nikdy víc fašismus“, který donedávna bránil etablování politické síly napravo od křesťanských demokratů a dával německé politice silné humanistické a pacifistické směřování, a stále věří tradičním politickým stranám, že budou umět nalézt odpovědi na všechny krize, který globalizovaný, zrychlený a v řadě ohledů rozvrácený svět přináší — i když tyto odpovědi nebudou jednoduché.
Nedělní volby však ukázaly, že počet lidí, kteří volají po jednoduchých řešeních, i kdyby se měla rozcházet s německou poválečnou politickou kulturou, přestává být zanedbatelný a zřejmě výrazně promění německou politickou krajinu. Zatímco dosavadní systém sestávající se ze dvou masových stran, CDU a SPD, a tří menších stran, Zelených, Die Linke a liberálů z FDP, dlouho umožňoval tvořit především koalice jedné z velkých stran spolu s jim blízkou stranou menší, v poslední době již na spolkové úrovni podruhé ztráty obou velkých stran neumožnily jinou koalici než velkou a po posledních zemských volbách se očekávají ještě zcela nové formy koalic.
V Bádensku-Würtembersku tak připadá v úvahu mimo jiné například nová supervelká koalice nazývaná Deutschland-Koalition, tedy celoněmecké koalice složená z CDU, FDP a SPD. Z povahy věci se dá očekávat, že kroky takových vlád nebudou příliš výrazné a rozhodné a ani politická debata mezi jednotlivými jejich členy nebude v rámci zachování koaličního smíru příliš živá a polarizující.
AfD tak má tím, že ukrojila etablovaným stranám část voličských hlasů a nutí je tím k podobným koalicím, šanci dál vydělávat na rétorice založené na argumentu, že od establishmentu žádná řešení nelze očekávat. A to pravděpodobně aniž by sama byla nucena podrobit svá domnělá řešení testu reality. S AfD totiž v žádném případě do koalice nikdo jít nehodlá. S napětím se tedy bude čekat na další zemské volby na podzim v Berlíně, Meklenbursku-Předním Pomořansku a Dolním Sasku a především pak na volby do Spolkového sněmu na podzim 2017.
Nastupuje i v Německu demokracie nálad?
Nedělní volby také zřejmě značí cézuru v politickém chování Němek a Němců. V Německu se podivuhodně dlouho udržel systém politických stran zastupujících jednotlivé tradiční politické ideologie, které se německá společnost dokonce domluvila prostřednictvím tzv. politických nadací z veřejných prostředků kultivovat. Volební chování bývalo často ovlivněno dlouhodobou, nezřídka celoživotní a generace překračující vazbou na tu kterou stranu, která nejlépe věcně a hodnotově odpovídala vlastnímu postavení ve společnosti a světonázoru.
V souvislosti s volbami v neděli se naproti tomu mluví o „demokracii nálad“, kdy jednotlivá témata, hodnoty a věcné argumenty z velké míry ustoupily do pozadí a o volbách rozhodla neovladatelná a zčásti iracionální nálada ve společnosti. Počet lidí, kteří volili jinak než při minulých volbách — a to klidně z úplně opačné strany politického spektra — bylo na německé poměry neobyčejně mnoho.
Volební analýzy dále konstatují, že víc než kdy jindy sehráli nehledě na stranický program důležitou roli jednotliví výrazní kandidáti. V tom je spatřována depolitizace politiky a nechtěný posun směrem k americkým poměrům.
Za pozornost kromě toho stojí, že solidní výsledek AfD je vedle jejího naskočení na antiimigrantskou rétoriku přisuzován také schopnosti této strany mobilizovat na sociálních sítích. Jejich facebookovou stránku sleduje 240 000 lidí, což je dvakrát více než vykazuje kupříkladu CDU. Jednotlivé příspěvky pak mají dosah až 4 miliony lidí, což je polovina počtu, který se dívá na německé veřejnoprávní zprávy Tagesschau.
Na Facebooku AfD vznikl regulérní paralelní vesmír, kde se lidé pod hlavičkou AfD navzájem utvrzují ve svém pohledu na svět — „narušitele“ je jednoduché vyloučit a myšlenkově se s nimi není třeba zaobírat. Ustavila se tak komunita, která znejistělým lidem neustále a interaktivně dává pocit sounáležitosti a správnosti jejich úvah a směřování.
A to očividně táhne a mobilizuje víc než jakýkoli program. Nejpozději výsledky nedělních voleb tedy v německých diskuzích posunuly do centra pozornosti také otázku, jak politiku a volební chování lidí vlastně promění digitalizace sdělovacího prostoru a sociální sítě.
Nakonec k podrobnějším analýzám vybízí také souvislost dobrého výsledku AfD v Sasku-Anhaltsku s faktem, že se jedná o nejchudší region již tak chudšího východního Německa. Volební účast zde byla krom toho nezvykle vysoká a velkou část hlasů od těch, kteří jinak nevolí, získala právě AfD.
Průzkumy ukazují, že čím jsou lidé chudší, tím menší mají tendenci si myslet, že volby něco na jejich situaci mohou změnit, a tím častěji se tedy voleb neúčastní — zároveň je ale k volbě nejspíš přimějí antisystémové strany. Na příkladu Saska-Anhaltska lze tedy zřejmě pozorovat politické důsledky toho, když se dlouhodobě nedaří zlepšit socioekonomickou situaci obyvatelstva a zastavit narůstání nerovnosti ve společnosti.
Zajímavé podněty k přemýšlení o politické situaci i u nás tkví tedy nakonec úplně jinde než by trestuhodně zjednodušené titulky českých médií o potrestání uprchlické politiky Angely Merkelové dávaly tušit. Merkelová ve skutečnosti spíše uspěla, přesto se Německa zmocňuje po volbách určitý neklid.
Etablované, bohaté strany, které mají silnou členskou základnu, ovládají ministerstva, radnice, mají pod palcem média, měly velké předvolební kampaně, měly vše, co je mělo vést k drtivému vítězství a přesto utrpěly veliké ztráty. A kdo jim je způsobil? Z ničeho vzniklé seskupení, které za sebou nemá žádné zázemí, žádné superbohaté mecenáše, žádná média. A tomu autorka říká úspěch politiky Merkelové? Co by musela psát o Ficovi? Že je Bůh?
Ach jo. Okecat se dá asi všechno. Ale tohle nemohla autorka psát s vážnou tváří....
Na poklesu podpory Merkelové je pozoruhodné to, jak je zatím malý.
Jen DR se nedá koupit, takže tady mě vždy bedliví aktivisté odhalí. To by se mi tak hodilo, kazit jim jejich sny!
Je načase se tedy kát. Ano, musím přiznat, že politika Merkelové ve volbách uspěla. A možné příjde víc takových vítězství, až bude konečně Merkelová ztracena. A mohla se přiřadit k Bismarckovi. Ten toho také hodně udělal pro Evropu. Byl to krásný křižník!
pravidelně čtu referendum, pravidelně čtu vaše reakce a pravidelně čtu reakce na vaše reakce ... a častokrát mi nad těmi nepříčetnostmi ze strany vašich oponentů doslova spadne brada ... merkelová vyhrála, protože vítala ... fico prohrál, protože nevítal ... proto musíme vítat ... nakonec je docela fajn, když v no-go zoně exploduje automobil, je to takové obohacující, prostě žádnej čecháčskej zatuchlej smrádeček ... co je tohle za lidi ...? nemá klaus nakonec pravdu ...? :-) jestli je tohle levice, jsem nejspíš kovaný fašista, protože já se s nimi neshodnu snad vůbec na ničem ... mně přijdou úplně mimo realitu ... opravdu jsem z nich paf ...uvědomují si, že nemají šanci oslovit ani procento české populace ...? oni si myslí, že oslovi ty nesporné chudáky ze sýrie a bůh ví odkud ...? v česku se nechytají, tak si dovezou sympatizanty odjinud ...? vždyť je to tak dokonale nepříčetné a postavené na hlavu ... ".
Dá se říci, že podobně se vyjadřují i další lidé, kteří mi píší. Stejně jako já i oni uporňují na to, jak se aktivisté stále více odtrhávají od většinové společnosti, jak se zacyklují ve svých demagogiích. Stávají se skupinou Myvímevšechnolíp a díky tomu jsou nuceni bojovat proti všem. Je to pravá medvědí služba levici.
A přitom premiér slovenské vlády plně podporuje Evropskou integraci. Jeden se musí obrnit......bych doporučil.
Co se týče Eca, tomu víc sedělo, když se vyjadřoval ke středověké filozofii. Navíc pokud bych měl spadat pod bod 13, muselo by to být na základě jakýchsi jinotajů.
To já mám raději Dostojevského. V Bratrech Karamazovových podává lepší charakteristiku: " Ne, dokud se neodhalí tajemství, je pro mne dvojí pravda: jedna tamější, jejich pravda, mně dosud naprosto neznámá a druhá moje. A ještě se neví, která bude onačejší."
Bez zraňování za odhalování se neobejdeme ani na DR.
Ta jsou ale relativně vzato slabá - takříkajíc následek operetních striptýzů.
Ovšem charakterizace DR, coby kolbiště demagogů zcela zvrácených názorů, je ve srovnání s masovým tiskem striptýzem-zraněním řádným......bych napohled tvrdil.
Myslím, že to je dost bez jinotajů -ještě tam ovšem chybí "zaprodanci a ztroskotanci, ale to byl spíš Eco, bod 3.
A znovu - buď odpovíte na mou otázku, nebo mám plné právo poukázat na vaši demagogii. Kdo je v Německu protiuprchlický, alespoň podobně jako vy nebo náš mainstream? Skutečně jenom AfD. Takže je metodicky zcela správné zisky všech ostatních sečíst. A výsledek je jasný, na západě nejmíň 70, na východě 60% víceméně pro vládní politiku...
To jsou fakta.
Pane Profante, nejsem ani zdaleka sám, kdo upozorňuje na to, že se levicoví aktivisté vzdalují reálnému životu a odtrhávají se od většinové společnosti. To je, bohužel, skutečnost a napasujte si to kam chcete. Místo přesvědčování veřejnosti o správnosti svého pohledu na svět /základního demokratického principu/ skupina Myvímevšechnolíp ty, které nedokáže přesvědčit, zaškatulkuje jako nácky, xenofoby, antihumanisty a kdo ví co ještě. Jiné pohledy na svět jsou pro ni absolutně nepřijatelné, neboť jsou to jen oni, kdo může mít pravdu. I zdravá pochybnost je hříchem, takže přichází na řadu exkomunikace. Časem je exkomunikováno více lidí, než kolik jich zůstalo. Zůstává už jen tvrdé jádro....
Jenže sekta není demokratický útvar. Pro demokracii je přítěží, ne přínosem. A levici pomáhá jak vítr pastoušce. Ale všechno upozorňování na to je marný, je marný, je marný....
Trpělivá umíněná politika Merkelové kontra AfD, CSU aj antidemokratům nechť je toho dokladem.........bych dodal.
Uvážíme-li tedy, co bychom v dané souvislosti uvážit měli, je na místě konstatování, že německý establishment dostal relativně mírné varování od voličů. Politické strany jej jistě vnímají, ale nesmějí být na podobná varování příliš citlivé, protože vládnout tak, aby se zalíbily maximu voličů, nebývá leckdy, nahlíženo perspektivně, žádoucí. Úspěch AfD (s uvedeným se jeho konstatování ovšem nevylučuje) patří k relativně "spadlým do klína". Tak to však bývá, leckterá politická kariéra, někdy i žádoucí změna začne v okamžik, kdy přijde příležitost.
Někteří dnešní vrcholní politici Vám nesahají ani po paty. Když jsem dnes na Novinkách četl ¨, že "Uprchlický tábor v Idomeni na řecko-makedonské hranici je novodobý koncentrační tábor Dachau, prohlásil v pátek řecký ministr vnitra Panagiotis Kouroumblis", hned mě napadlo, že už v Evropě může dělat ministra kdokoliv. Tak urážlivé srovnání si nedovolí ani někdo, kdo se hlásí k nějaké ultrapravicové ideologii. Jak může vůbec ministr srovnávat nedobrovolné vězně z Dachau s lidmi, kteří se dobrovolně vydali na cestu do jimi vysněného ráje? Jasně, je to politik, hraje s lidmi politické hry, ovšem měl by vědět, kde je hranice. Idt.
Nikdy jsem navíc nenapsal, že Fico volby prohrál, jenom to, že utrpěl značné ztráty a pomohl k ziskům nacionalistům a extremistům (a že mu tedy protiuprchlická karta nevyšla).
Můžete si přehrát z youtube, pokud umíte německy, diskusi o uprchlické problematice, jíž se neúčastnil ani jeden představitel CDU, zato tam byly političky a politik od Zelených, z SPD a Linke - a pak slovenský R. Sulík, na středoevropské poměry nijak extrémistický, avšak na poměry německé působil jako exot a šokující xenofob. A dostával kapky unisono od všech přítomných německých politiků.
Kdo tohle viděl, nemůže "prouprchlický naivismus", jak se ze středoevropského pohledu jeví, považovat za věc pouze Merkelové, a to ani náhodou. Proto opakuji - a to asi naposled, diskuse s fanatikem možná není, že volební zisky CDU, SPD, Zelených a Linke je třeba sčítat.
Až nabudete opět soudnosti, mohl byste se pokusit zodpovědět na otázku, proč tedy AfD nevyhrála, nebo proč nedostala na východě aspoň ke 40 a na západě vysoko přes 20%? Proč ne? Když přece podle našich protiuprchlických novinářů a dalších rozumbradů jsou všichni Němci na migranty rozžhavení doběla?
(A propos, na poměry střední Evropy je i AfD dost sluníčkářská, protože nezpochybňuje právo aspoň některých běženců na azyl).
Ano, ve volbách ji to poškodilo, ale K. Kipping řekla zřetelně: Neuhneme, nezradíme.
Kde je u nás podobná levice?
Skvělý obrat to není pane Ševčíku, ale příklad schopnosti trpělivého srovnávání a vyčkávání. A doklad, že aktivismus ne vždy růže přináší.
Vyšegradská partajní politika založení na masáži nacionalismus se nakonec pro tuhle Merkelovou stala chladně zakalkulovaným a zářným příkladem toho, jak je možné s politickým profitem přistupovat k těm členským státům EU, ve kterých značná část občanstva doposud preferuje autoritářský systém.
Nesolidarita s požadavky EU, zjančený nacionalismus a zadrátované Višegrádu hranice nakonec nahrávají prosazení řešení Merkelové.
A pro nás znamenají civilizační krok zpět......mám neslabý dojem.
Skoro s vámi souhlasím, pane Ševčíku. Dnes se ukazuje, že otevřít před 70, 50, 30 a 10 lety evropskou civilizaci imigrantům z východu, např. Československa, skutečně znamenalo krok zpět. Bude jim asi opravdu lépe bez nás. Ale oni se holt nepoučí a budou stejnou chybu opakovat každých 20 let - idioti.
Ale jste programátor, člověk který nemůže pracovat s fikcemi, takže mi jistě tyto nekontrolované, milionové migrace doložíte. Bude to pro mě obohacení. Historie mě velmi zajímá, takže už se těším.
Vyžadování řádné registrace před globálním masakrem náhodou zachráněných zbytků populace - masy potrefených jedinců pestrého původu - tak nepůsobí jako dostatečné řešení.
Detailní registrace a organizace masové migrace je sice bohulibé přání, ale velmi často nerealizovatelné vlivem společensky akceptované bezohlednosti ziskových zájmů jak jednotlivců, tak seskupení.pravých aktérů.
Svobodné podnikání není registrovaná kojná, ale spíše boj o kořist. a v době neoliberalismu extra.....bych dodal.