Sláva, budeme mít zeleného europoslance. Jmenuje se Jan Keller
Jakub PatočkaKdyby byl Respekt tím, zač sám sebe vydává, z kandidatury Jana Kellera by se radoval a Českou stranu sociálně demokratickou by za odvahu zvolit jej svým lídrem pochválil. Také Jan Keller navazuje mimo jiné na československý disent.
Hrubý a po věcné stránce popletený útok hvězdy Respektu Jana Macháčka na jedničku eurokandidátky sociální demokracie Jana Kellera, vypovídá především o tom, že Respekt prostě nesnáší, pokud se společenskému uznání a přirozené autoritě těší ještě někdo jiný, než koho v takové roli posvětí jeho redakce.
Jan Keller není pouze mimořádnou postavou současné české sociologie, což se často připomíná. Je také jednou z nejdůležitějších osobností českého ekologické hnutí. Na počátku 90. let jen málokdo udělal pro to, aby vznikající radikální ekologické iniciativy získaly obecnější společenské přijetí. Pravidelně vystupoval v pořadu Nedej se, a snad nebyla ekologická kampaň, za níž by se nepostavil.
Jan Keller měl v prvních deseti letech existence časopisu Sedmá (Poslední) generace článek v každém jeho čísle, jeho kniha Až na dno blahobytu spoluutvářela smýšlení nastupující generace ekologických aktivistů po roce 1989. Hnutí Duha bylo vydavatelem jeho první edice.
Kniha byla psána jako explicitní polemika s technokratickým přístupem k ochraně přírody, zastávaným těmi z příslušníků vznikající nové moci, kteří existenci ekologických problémů alespoň připouštěli. Jeden by snad i čekal, že za odvahu postavit do čela své kandidátky někoho takového, bude Respekt ČSSD chválit.
V době, kdy Respekt pomáhal budovat kult osobnosti Václava Klause, zmámeně oslavoval volný trh, nástup kapitalismu i katastrofálně zpackanou privatizaci, Jan Keller patřil k spoluvyhlašovatelům blokád Temelína, na tábory u Temelína jezdil přednášet a besedovat s aktivisty. Když Klausova vláda dělala z ekologických iniciativ extremisty, Respekt o tom nezaujatě referoval, zatímco Keller patřil k prvním a nejodhodlanějším kritikům pokusu důsledné ekologické iniciativy dehonestovat a zbavovat je před veřejností legitimity.
Věta "Respekt prostě nesnáší, pokud se společenskému uznání a přirozené autoritě těší ještě někdo jiný, než koho v takové roli posvětí jeho redakce." je vrcholem projekce vlastních špatných vlastností do druhých - jsou to právě lidé kolem DR (Hauser, Patočka), kteří propadají hysterii, když má někdo jiný názor, zpochybňuje jejich modly nebo nemají ten správný levicový světonázor.
Nesdílím váš rozjitřený úsudek, který působí dojmem, že Respekt něco takového vůči levici nabízí.
Pan Tabery se i zde na DR několikrát pokoušel obhájit své pracovní zadání a náplň - péči o údernost neoliberální ideologie - aniž by vaše výše zmíněná maxima uskutečnil.
Co mi připadá hloupé a trapné, je posedlost některých zdejších levicových publicistů Respektem.
A obviňovat Respekt s podpory neoliberalismu je IMHO úplně mimo. Pokud bývá nějak kvalifikován, tak spíš jako doupě pravdoláskařů.
To, že je Respekt někdy naprostá žumpa je zcela jasné. A že mají prsty v dost špinavých věcech, počínaje likvidací předsedy lidovců Bartončíka v roce 1990, je také jasné. A že útok na Kunderu si nezadá třeba se špínou bojů proti A. Dvořákovi (před více než 100 lety), je také zjevné.
Ještě dodávám, že rozpor, který výše nastolil pan Potměšil, rozporem není. Pravdoláskovci se před několika lety z pragmatických důvodů spojili s neoliberály. Jde o vliv a moc, o nic jiného. Proto také ono zdánlivě podivné manželství Kalouska s Karlem.
Ten Macháčkův článek mi přišel opravdu hrubý a v diskusi pod ním ho kritizovali i lidé, kteří celkově Respekt neodmítají.
Ale text Jakuba Patočky je bohužel ještě slabší. Kritizuje vachrlatost argumentace, ale sám neuvádí argumenty žádné, jen spekulace o motivech autorů Respektu a spousty negativních epitet.
Titulek toho článku se vztahuje k tvrzení Jana Kellera, že smlouva EU s USA ohrožuje farmářské trhy. O tom není v Patočkově článku ani slovo.
Pokud chce Jakub Patočka polemizovat s Respektem jako celkem, měl by si se svými články dávat víc práce a nedělat takové elementární chyby jako vynechat to nejdůležitější.
Plácl Jan Keller blbost nebo dohoda USA-EU opravdu farmářské trhy ohrožuje?
Začínám chápat občasnou podrážděnost pana Hellera. Je opravdu frustrující vidět vzdělané lidi, jak se stále motají v kruhu neoliberálních tézí a nejsou schopni pohledu z jiné, než z přednastavené optiky. Co horšího, nejsou schopni si položit základní otázku u všech problémů, které chtějí prohlédnout, či řešit. Cui bono. Pokládejte si prosím tuto otázku a zkuste na ni najít odpověď. Jinak se za chvíli budeme dělit jen na babišovce a bakalovce.
Zcela bez respektu nehledáme model snesitelného kapitalismu, ale čmáráme na zeď slepé uličky naše oblíbené - Servít je vůl.
Viděli jsme to i při prohře FIca v nedávných prezidentských volbách.
Ten Macháčkům pamflet se řadí do série dalších a dalších neustále vznikajících pamfletů i různých rozšiřovaných "vtipných" obrázků. Vzhledem k tomu, že oficiální propaganda skutečně už začíná lidi štvát (opět je to vidět i v reakcích na protiruskou hysterii), je naději, že se lidé začnou zajímat o to, co to vlastně ta TTIP je. A Kellerovi, potažmo i ČSSD to pomůže.
Levici vadí antikomunismus Respektu a že je ktitický i k některým exponentům levice, místo aby držel basu proti zlé pravici.
Pak se objevují i nesmysly o neoliberalismu. Četl nebo čte vůbec někdo z těch kritiků Respekt, nebo jim stačí hysterické reakce A2Alarmu či J. Patočky?
Macháček to přehnal, ale Keller si za to může sám, když si vymýšlí hlouposti. Obávám se, že propadne jako politik, a nebude už brán vážně ani jako sociální vědec.