Zbývá nám volba mezi dvěma hlavami mafiánských sítí

Tomáš Samek

Paradox přímé volby: měla přiblížit prezidenta lidu a tak napomoci tomu, aby byl lépe, účinněji a demokratičtěji reprezentován: to se nepovedlo ani u jednoho z kandidátů, kteří postupují do dalšího kola.

Volby v prvé řadě ukázaly, že se nepotvrdil předpoklad o „dvou jednoznačných favoritech,“ který mnohá média prezentovala jako jistotu povýšenou nad jakákoli tázání.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Touto jistotou se pak odůvodňovaly předvolební duely na Primě a Nově, které propagovaly ony dva údajné favority na úkor kandidátů ostatních: pokud by ve Fischerův prospěch nepůsobila tahle mohutná reklama (ať už vnímaná diváky jako negativní či pozitivní), která sugerovala, že hlas pro jiné kandidáty pravděpodobně propadne, lze se důvodně domnívat, že by Jiří Dienstbier smazal pouhé tři desetiny procenta, o něž ho předstihl Jan Fischer, a skončil na místě třetím.

První poučení pro příští volby: média by příště neměla manipulovat volby křiklavou preferencí dvou kandidátů považovaných za jasné favority.

Druhá zpráva: levicový volič je nyní, před druhým kolem, postaven před nelehké dilema mezi věrností programovým principům a strategickými ohledy. Z hlediska pravolevé škály Miloš Zeman, ač není skutečně levicový kandidát, přese vše je programaticky nalevo od Schwarzenberga, který byl spolu s Přemyslem Sobotkou kandidátem nejpravicovějším. Z programového hlediska by tedy levostředový či levicový volič měl dát přednost Zemanovi.

Ovšem hrozba, že jeho vítězství povede k rozkladu sociální demokracie, v níž má silnou pátou kolonu, je natolik veliká, že povede řadu strategicky uvažujících levicových voličů k tomu, že se sebezapřením dají hlas Schwarzenbergovi, který spíše než na základě zásluh posledních let zvítězil díky falešnému mýtu o „knížeti vstřícnému vůči lidu“: mnohé politiky Schwarzenbergem prosazované na národní i mezinárodní úrovní (např. jeho veřejná obhajoba daňových rájů, kvůli nimž je okrádán český stát) jednoznačně vyvracejí tento mýtus.

Zbývá nám tedy volba mezi dvěma hlavami mafiánských sítí: jedné, která je spíš spjata s ruskými zájmy, a druhé, která je spíš spjata se zájmy globální finanční elity. Paradox přímé volby: měla přiblížit prezidenta lidu a tak napomoci tomu, aby byl lépe, účinněji a demokratičtěji reprezentován: to se nepovedlo ani u jednoho z kandidátů, kteří postupují do dalšího kola.

  Diskuse
  ??
  January 12, 2013 v 21.16
  Existuje myslící levicový volič?
  Pokud ano pak v druhém kole nepůjde volit ani omylem. Hloupost a zlo už tak jako tak slaví vítězství. Přidat hlas kterémukoliv z těchto grázlů, znamená legitimizovat jejich vítězství. Čím méně voličů je bude volit v druhém kole, tím slabší bude jejich morální pozice. My už si nevybíráme mezi menším a větším zlem. Můžeme již pouze odmítnout zlo. Kdo volil Fischerovou, nebo Dienstbiera a nyní dá hlas kterékoliv z těchto kreautur, popře svůj rozum i duši.
  JM
  January 12, 2013 v 23.15
  Nesouhlasím
  Tady nejde o sociální demokracii! Ta si musí poradit sama.Schytám to, ale já nejsem vtažená do souboje dobra a zla v soc. dem. Proti exponentovi téhle vlády musím volit Zemana.
  January 12, 2013 v 23.25
  Souhlasím, čím méně hlasů, tím menší mandát
  HP
  January 12, 2013 v 23.59
  Větší zlo nebrat!
  Nezdá se vám, že na sílu mandátu oni kašlou? Copak se vláda stará o to, jestli má podporu občanů?
  Jestli chcete posílit pravicové strany a zejména obratného a všehoschopného politika Kalouska, tak zůstaňte doma.
  A ještě - znám pár lidí a nejspíš je takových víc, kteří nešli volit, protože chtěli jedině Okamuru a svou neúčast ve volbách brali jako výraz nespokojenosti s jeho vyřazením. Projevilo se to nějak na výsledcích voleb?
  A konečně - vedení ČSSD vyzvalo své členy k volbě Zemana.
  Hrůzné představení Schwarzenberga "zpívajícího" hymnu mě stačilo! Bohužel rady "volte srdcem" bez ohledu na racionální zhodocení vyhlídek jednotlivých kandidátů se ukázaly jako kontraproduktivní. Větší zlo prostě nebrat! Nezapomeňte také na loutkovodiče Kalouska!
  MN
  January 13, 2013 v 10.57
  Na té Schwarzenbergově hymně
  mně nejvíc vadila fanatičnost jeho příznivců. Bylo to vyvrcholení jejich skupinového transu.
  PM
  January 13, 2013 v 11.2
  Rozum a duši bych pane Kuchejda
  neházel do jednoho hrnce. Obvzláště tvářívtvář době, kdy soupeření mezi mocenskými elitami se radikalizuje a brutalizuje. Následky pro nás - na nich závislých - bývají nerozumně tristní.
  Proto beru rozum do hrsti a ten mi napovídá považovat pana Schwarzenberga za větší zlo. Velmi dobře ztělesňuje jemu přidělenou roli kamuflace záměrů oligarchije.
  Pan Zeman může naopak napomoci nutné katarzi v ČSSD.
  ŠŠ
  Povzdech spisovatele Svatopluka Pekárka zněl: „Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Ale čím jsem si zasloužil tento národ?“

  Po včerejšku je asi víc lidí, kteří si kladou podobnou otázku.
  MT
  January 13, 2013 v 13.5

  Pokud se strana se stopadesátiletou tradicí musí bát, aby jí Zeman nerozvrátil, když bude prezidentem (zatímco když jím nebude, tak toho asi není zřejmě schopen - jen jako prezident má "takovou sílu" - zajímavá logika), měla by se sama urychleně rozpustit, protože je-li tomu tak, pak nemá právo na existenci ...
  PL
  January 13, 2013 v 15.45
  pozn. neradostné

  - o tom "transu", jak píše pan Novák, se myslím trefně vyjadřují i v následujícím článku jako o slasti/strasti:
  http://blisty.cz/art/66865.html
  Jak daleko od toho asi je smoljako-svěrákovský "chlast-slast"?

  - ´zatopit´ Sobotkovi (a Špidlovi!) v ČSSD Klauszeman asi dobře umí.. Je otázka jak by se k této "výzvě" postavil předseda, ať už si ČSSD zvolí jakéhokoliv. Jestli by se někdo odvážil zvolit radikálnější strategii ideovější obrody, tak by to musel být hodně odvážný člověk? Ale to do 2. kola volby stejně asi nehrzí, myslím, že ani poté. ČSSD by nejvíce transformovalo, pokud by měla sociálnědemokratickou konkurenci mladší generace, tradice někdy stojí za velmi málo, zvláště když obsah jaksi zastará, pokud už se rovnou nevyprázdní.

  - volič to bude mít těžký na obou stranách, kandidáti budou asi sjednocovat z jedný strany moralistním♡brojením a kulturnost se zhusta bude dát krájet a z druhý se hrozí ozývat forma, že by si člověk zacpával uši? V debatách rétoricky může spíš uspět Zeman, pokud se vystříhá přílišného hrubiánství. V médiích záleží na tom, jak silně dokáží mobilizovat a jak budou zveličovat případné kroky K.Schwarzenberga ve vládě / z vlády. (...jen si tak tipuji.)

  - k druhému kolu voleb velmi rád nepůjdu, kromě toho moje volba často ukáže na poraženého a letos mám obzvláště štěstí... Budu si přát, aby oba dostali na absolutně stejný počet hlasů.... ..-jak velkou to má asi nepravděpodobnost? :-)
  January 13, 2013 v 17.57
  Proč je Schwarzenberg menší zlo
  V prvním kole jsem volil Dienstbiera, jsem zklamán z postupu Zemana a Schwarzenberga, ale ještě více bych byl zklamán z postupu Zemana a Fischera. Od Schwarzenberga si moc neslibuji, ale dávám mu přednost oproti Zemanovi, protože si myslím 1) že bude více dbát práva a ústavy než Zeman, který má mnohem autoritativnější sklony a bude se chovat podobně či možná ještě hůře než Klaus, navíc je napojen na podobné mafiánské sítě, 2) bude více respektovat sociální demokracii, nebude se ji snažit rozvracet, prosazovat v ní své zájmy a lidi.
  Tyto důvody u mě převažují to, že Zeman je levicovější a umí lépe mluvit. To samozřejmě neznamená konec kritiky vlády a případné kritiky budoucího prezidenta. Myslím, že by mohl být lepším prezidentem než Klaus, bude však jistě horším prezidentem než Havel a s Masarykem bych ho už vůbec nesrovnával. To, že neumí KS zpívat, není relevantní politický argument. Samozřejmě v symbolické rovině nemám radost z toho, že je KS příslušník pobělohorské šlechty, ale zavedení nevolnictví či zrušení republiky se neobávám.

  K druhému kolu půjdu, nebudu ho volit rád, chápu ty voliče, kteří buď zůstávají doma nebo chtějí volit Zemana. Vadí mi jak to, že Zeman z nás všech dělá permanentně hlupáky, tak pěstování kultu knížete v mainstreamových médiích. Ani jeden z kandidátů není dobrý, ale dalo se to tušit. Přesto si myslím, že realizace přímé volby nebyla špatná, při parlamentní volbě by to bylo ještě horší.

  Úkol budování občanské demokratické společnosti i silné demokratické levice je stále před námi.
  + Další komentáře