Profil čtenáře:
Jana Maříková

JM
Profese: učitelka
Dotaz - umíte německy natolik, abyste v tomto jazyce mohli číst? Já ano, němčina mně živí, mám ráda německou literaturu a mám tam přátele, ale tak daleko bych ve své náklonnosti nezašla, abych se jim omlouvala za něco, co zavinili nacisti. Prostě to tak bylo, chovali se jako zločinci, Henleinovci štvali proti Československu - jak zaseli, tak sklidili. Víc bych o tom nedebatovala. A hlavně nevěřte mýtu, že chápou své viny. Většina jistě ano, ale o hoších z landsmanšaftu se dá říct jediné - nic nezapomněli, nic se nenaučili. Přečtěte si někdy nějaký jejich plátek o tom, jak si představují Versöhnung. A uvědomte si, prosím, že v Německu samotném je toto téma marginální. Jen my se v něm furt nípem.
to není lokální záležitost, jen lokální zkouška účinného postupu. Paní kancléřka Merkelová včera či kdy při otevírání jakési instituce u výročí nástupu Hitlera k moci zdůraznila, že většina Němců mlčela.Asi se jim to nezdálo důležité.A pak, i kdyby se chtěli ozvat, už nemohli. Během 6 měsíců byla provedena demontáž alespoň fasádně demokratického státu.Doufám, že vaše relativizace nesměřuje k eventuelní tiché podpoře např. demonstrací proti Zemanovi, které klidně mohou plynule navázat.
nevím, proč máte potřebu relativizovat naprosto přesné vyjádření pan Škabrahy. Navíc - protestovat je svaté právo, otázka je,jak se k tomu postaví tzv. elity, které v případě zblblých děcek opět nezklamaly. A nebýt usilovné snahy médií, u nichž dobře víme, čí píseň zpívají, už by po žácích jihočeských gymnázií neštěkl ani pes. A tady začíná štvanice. Nevím, kdy jste se narodil, ale my starší máme tykadla na totalitní tendence, přestože podporovatelé" práva dětí na vlastní vyjádření" tvrdí pravý opak.
jinak též Kunšteková. Mně nejde o bublinu, mně je líto paní Baborové.A nezlehčujte to - šlo o klasickou štvanici v duchu Křišťálových nocí. Moc si přeju, aby to vyprchalo, ale Bakalovi novinářští psi toho jen tak nenechají, když měli takový úspěch. Bez nich by to vyprchalo už dávno.
že Dienstbier, předpokládám, předložil něco, aby vykázal činnost a předem to pořádně neprojednal.