Baborová rezignovala na post radní. Vyčerpáním skončila na nemocenské

Vratislav Dostál

Radní pro školství v Jihočeském kraji Vítězslava Baborová rezignovala na svou funkci. Zdůvodnila to kampaní, kterou proti ní ve veřejném prostoru iniciovali studenti a učitelé. Dle svých slov neunesla nátlak a vyčerpaná skončila na nemocenské.

Jihočeská radní pro školství Vítězslava Baborová z KSČM rezignovala ke 3. únoru na svou funkci. Důvodem je podle ní kampaň, kterou proti její osobě vedli studenti, učitelé a média. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola z ČSSD už její rezignaci obdržel.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Baborová byla ihned po nástupu do funkce pod ostrým tlakem studentů, kterým vadila její stranická příslušnost ve vedení školství v kraji. „Díky iniciativě pana učitele a některých studentů, kterou využili i lidé, kteří se nedokázali vyrovnat s výsledky voleb, i díky médiím a některým dalším sdělovacím prostředkům se odstartovala celorepubliková kampaň Baborová. Proto se chci k této šikaně i já vyjádřit bez vytrhávání vět z mých názorů,“ uvedla ke své rezignaci Baborová.

Zdůraznila přitom, že se nikdy necítila tak nesvobodně jako v poslední době. „Útoky, které byly a jsou vedeny v neférové a osobní rovině ohrožovaly nejen mě, ale i mou rodinu,“ dodala. Funkci radní přitom dle svých slov přijala s upřímnou snahou pomáhat a vést prospěšnou diskuzi se všemi před přijatým rozhodnutím.

„Ale odsuzovat někoho, koho neznáte, který ani nezačal pracovat je primitivní. Je mi líto, ale jsem žena a rovněž manželka, máma a babička, která neunesla fašizoidní nátlak a s vyčerpáním skončila na nemocenské. Funkci radní nemohu v době nemoci zastávat, proto Rada Jihočeského kraje pověřila plněním úkolů, které jsou v mé kompetenci neuvolněného radního Tomeše Vytisku,“ napsala Baborová v textu, který vyšel na webu Haló novin.

Nejbližší zasedání zastupitelů Jihočeského kraje se uskuteční 7. března. Zimola zároveň plánuje schůzky koaličních stran sociálních demokratů a komunistů. O nástupci baborové zatím nechtěl hovořit. „Odmítám nyní komentovat jakékoli informace, kdo by se tímto radním měl stát, neboť to bude předmětem dalších koaličních jednání. Jsou-li dnes vyslovována jakákoli jména, jsou to pouze návrhy k jednání. A to si jistě uvědomují představitelé obou koaličních stran,“ vysvětlil Zimola.

Krajské volby, které proběhly na podzim loňského roku, vyhráli v jižních Čechách sociální demokraté. Poté, co vznikla levicová koalice ČSSD a KSČM, zvolili zastupitelé na prvním zasedání na post radní pro školství komunistku, což vyvolalo vlnu nesouhlasu studentů a veřejnosti. Podle studentů a dalších protestujících totiž sociální demokraté porušili bohumínské usnesení.

  Diskuse
  MN
  January 30, 2013 v 20.11
  A co dělají naši demokraté?
  Sedí u kompu a píší filosofické úvahy. Jen tak dál...
  JM
  January 30, 2013 v 20.29
  Pane Trávníčku,pane Dolejši, pane Kostláne atd.
  zejména pane Dolejši - nevšimla jsem si, že byste se jí jako strana nějak výrazně zastali. A pro ostatní bojovníky za lidská práva a proti fašismu a xenofobii zde na DR - konkrétní případ komunistky - toť zkušební kamen vašeho univerzálního pojetí lidských práv
  January 30, 2013 v 20.46
  Je to smutné.
  PL
  January 30, 2013 v 22.25
  Studentům patří dík
  za to, že konečně naprosto zřetelně prokázali, že šikana je stále problém. Prušánky se můžou se svou cenou jít zahrabat leda: http://www.minimalizacesikany.cz/images/stories/clanky_obr/plakat.pdf
  Bohužel.

  Když gymnaziální "Studenti současný stav ve vedení kraje označují za podvod na voliče.", tak se nemůžu ubránit srovnání s tím výletem na ministerstvo:
  http://www.youtube.com/watch?v=lOap1oXS3l0&list=PLND0ST281umJbPqwDkdqVYQ9EaTUfHvR-&index=1
  Ale třeba mi tu najihovýchodě dali nějaké špatné info.
  January 30, 2013 v 23.21
  koalice v čele Jihočeského kraje
  by se měla poučit od naší vlády, zvláště od Kalouska. Ti klidně dál úřadují, i když proti nim demonstruje 100.000 lidí a Kalouskovi ani nevadí, že na hrozbě, že přijde na Hrad postavil svou kampaň, samozřejmě vedle nacionálního šovinismu, vítězný prezidentský kandidát Miloš Zeman.

  V Třeboni a Českých Budějovicích demonstrují jen desítky, maximálně stovky studentů. Ti na to mají právo. Pokud však bude krajská koalice normálně pokračovat ve své práci, tak to za chvíli přestane bavit média a poté i studenty.
  MN
  January 31, 2013 v 11.8
  Co napsal Jiří Jírovec z Kanady
  " V mediích se občas mluví o elitách. Ve skutečném životě ovšem vidíme toliko sraby, kteří si na elitu hrají, ale to nestačí, aby mohli vystupovat jako morální autorita.

  Je ovšem pravda, že slovo elita je vyprázdněné a jako výplň nastupuje celebrita. Náplň peněženky či výstřihu se lépe prodává než myšlenka.

  Když v roce 2009 létala na Paroubka vajíčka, Klaus ani Havel nespěchali do televize nebo do parlamentu, aby bouřili proti útokům, které nebezpečně štěpí společnost. Zjevně to bylo pod jejich rozlišovací schopností.

  Sám se nepovažuji za příslušníka elit. Jsem, podle mínění některých čtenářů, toliko stařičký vědec na odpočinku v ontarijském Poottawí. Nečinnost elit v ČR mě ale vede k tomu, abych vyslovil podporu dvěma komunistům. Tou první je paní Baborová, kterou lůza vyštvala z pozice, získané v řádných volbách. Považuji za naprosto ostudné, že se proti znevažování výsledků voleb a diskreditaci této ženy nepostavil žádný politik – o hercích, spisovatelích a jiných umělcích ani nemluvě. Důvod je podle mého názoru jasný. Jsou to srabové, kteří si nechtějí zadat." atd.

  Celý článek: http://www.blisty.cz/art/67284.html


  January 31, 2013 v 12.55
  demokraté respektují volby
  paní Minaříkové - KSČM opakovaně kostatovala, že je třeba respektovat výsledek volbe i koaliční ujednání a že diktát v této věci je nepřijatelný (naším koaličním partnerům patří dík že si také za tím stojí)
  Netřeba ale přeceňovat mediální bublinu kolem protetsů, které nejsou tak velké jak se zdají. V Praze to bývá někdy horší. Pokud by byl porušen zákon, jsou tu státní orgány, jinak tu byla i petice občanů atp. atp.
  Když děláte politiku a specielně za KSČM, musíte občas počítat s konfliktem a nezdvořáky - pí Baborové třeba popřát zdraví v osobním životě i v další zatsupitelské práci a doufám, že ten tlak nový radní za KSČM, který i vystřídá, zvládne. Ostatně radní v tomto resortu máme ještě další tři.
  JM
  January 31, 2013 v 13.44
  Maříková, pane Dolejši, Maříková
  jinak též Kunšteková. Mně nejde o bublinu, mně je líto paní Baborové.A nezlehčujte to - šlo o klasickou štvanici v duchu Křišťálových nocí. Moc si přeju, aby to vyprchalo, ale Bakalovi novinářští psi toho jen tak nenechají, když měli takový úspěch. Bez nich by to vyprchalo už dávno.
  January 31, 2013 v 13.59
  slušná soutěž - trvalý úkol
  omluva za překlep - ale nezlehčuji a i mně je líto že se takové věci dějí. Takových štvanic bohužel bylo hodně a i když nesouhlasíme s nevěcnou polemikou, tak ji musíme tak nějak očekávat. Bylo by hezjé kdybyse vedli jen čestné souboje, ale bohužel.
  Každý kdo je trochu vidět, takové útoky zažil na vlastní kůži. Já mylsím že solidarita s pí Baborouvou tu byla a odpor vůči nerespektování voleb rovněž. A to je to hlavní, nedat se a pěstovat rezistenci vůči nekultuře a nerespektování pravidel politické soutěže..
  Ostatně v nedávno ukončené prezidentské volbě takových věcí z obou strany také pár bylo.
  BT
  January 31, 2013 v 19.17
  Paní Maříková,
  pochopte, že já nemůžu bojovat na všech frontách, jsem biolog a musím se taky věnovat svému oboru.

  Podepsal jsem ale už dávno petici za paní Baborovou a zcela souhlasím, že to co se děje v jižních Čechách je hanebnost V PRINCIPU srovnatelná s prorežimním přitakáváním stupidních lidí justiční vraždě Milady Horákové. (Mimochodem: většinu - ne-li všechno - zlo plodí stupidita).

  Tato slova jsem napsal svým VŠ vzdělaným kolegům z oboru, kteří ty demonstrace schvalovali (jeden se jich dokonce zůčastnil!).

  Na samostatný článek teď nemám sílu, musím po prezidentských volbách dohánět v práci co jsem zameškal. Omlouvám se. Ale jistě se toho ujmou druzí a lépe než já.
  + Další komentáře