Profil čtenáře:
Jan Konvalinka

JK
Profese: biochemik
Někdy je člověk z toho pachtění trochu unavenej a deprimovanej, ale pak si přečte diskusní příspěvky pana Hellera v Deníku Referendum, a svět je zase o něco veselejší. Když si uvědomím, že moji studenti už nemusí poslouchat tyhle příšerné bláboly, aby je pustili k doktorátu, tak si říkám, že to přeci jen stálo za to.
Převrat nebo kontrarevoluce, to je jedno. Hlavně, že jsme to vyhráli.
Pane Kubičko, nikdo nepopírá, že se v době Saurona Velikého dělaly chyby, ano, docházelo i k určitým přehmatům. Mám tu na mysli zejména porušování mordorské zákonnosti ze strany některých Černých jezdců.
Na druhou stranu se v době vlády Saurona Velikého i nemálo věcí podařilo. Vezměte si například průmyslový rozmach dříve zaostalého, zemědělského Mordoru. Každý měl práci a bezdomovci byli v zemích pod kontrolou bedlivého Oka Které Nikdy Nespí prakticky neznámí. Dnes Mordor representuje moderní, kolektivistické stát, chránící zájmy řadových skřetů proti neoliberálnímu panství kupčících trpaslíků a globální nadvládě nadnárodní elity elfů.
Bylo by tedy chybou zneužívat historie k nějakému primitivnímu antisauronství. A hlavně - oprávněná kritika jednotlivých chyb z doby kultu Sauronovy osobnosti se nesmí stát obhajobou zlořádů soudobé elfovsko-trpaslické hegemonie pod taktovkou cizáckých čarodějů! Takový hegemonní diskurs si nesmíme nechat vnutit!

Ten zlořečený Západ nehrál v posledních ukrajinských událostech žádnou roli a podle všeho z nich přední představitelé EU ani USA žádnou radost nemají. Neslaná nemastná reakce vyjednavačů EU po tom, co Janukovyč překvapivě odmítl podepsat dohody s EU, hovoří samy za sebe. EU se nejvíc ze všeho děsí toho, že by musela lít další stovky miliard do další málo rozvinuté země s obrovským zemědělským sektorem.
Spojené státy ze všeho nejvíc stojí o stabilitu, a představa rozdělení Ukrajiny a další studené (nebo nedejbože horké) lokální války by ohrozila americké hospodářské a politické zájmy. Mimochodem, naše taky (my jsme TAKY ten "Západ", jako by na to někteří diskutující zapomínali).
Proevropská orientace ČSSD byla vždycky tím rysem, který se mi na ní líbil nejvíc. Bohužel se mi začíná zdát, že ČSSD je proevropská zejména proto, že německá SPD je taky pro Evropu, že Klaus byl proti Evropě a ti zlí neoliberálové jsou obvykle euroskeptičtí. Personální strategie ČSSD Kužvartem počínaje je tragická, poslance ani voliče ČSSD Evropa nezajímá, a podle toho to vypadá.