Úskalí kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu
Vilemína MastníkováSociální demokracie si o víkendu schválila svoji kandidátku do Evropského parlamentu. ČSSD upozadila některé kvalitní kandidáty a ženy. Do klíčových výborů nemá odborníky.
Na konci května se uskuteční v naší zemi již potřetí volby do Evropského parlamentu. Evropský parlament (EP) má mít v důsledku platnosti Lisabonské smlouvy a přístupu Chorvatska celkem 751 členů. Celkem dvacet jedna z nich si zvolí občané ČR. Při takovéto proporci je pro úspěšné prosazování zájmů důležitá kvalita každého poslance či poslankyně.
Lídr kandidátky chápe význam evropského projektu
V této souvislosti si ČSSD o víkendu zvolila svou kandidátku. Za skvělou volbu lze označit sociologa Jana Kellera jako lídra. Je to člověk, který jako málokdo jiný dokáže intelektuálně pojmout globální dění kolem nás.
Uvědomuje si význam evropského sjednocování, zároveň zůstává kritický a ví, co je úlohou sociální demokracie v Evropě. Dokáže přitom srozumitelným a přitom poutavým jazykem veškeré souvislosti vysvětlovat. Jan Keller má odvahu a především intelektuální i morální kapacitu nastolovat skutečně strategická témata.
Přesto by mu neměly unikat určité technikálie, jež se mohou zdát podřadné, ale v kampani i po ní budou mít zásadní význam. Například v sobotu v rozhovoru pro Mladou frontu tvrdil, že „první věc, kterou bude chtít sociálnědemokratická frakce změnit, bude ta, aby se šéfem eurokomisařů stával ten, kdo bude odhlasován v Evropském parlamentu.“
Předseda Evropské komise je formálně volen Evropským parlamentem již od Amsterdamské smlouvy, která platí od května 1999. Lisabonská smlouva k tomu dodává, že předseda Komise má být navržen Evropskou radou „s přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu (...)“ a sociální demokraté v EP v tomto žádnou revoluci nezmůžou.