Profil čtenáře:
Tomáš Imrich

Profese: Konstruktér
E-mail: iamrich@atlas.cz
I v městečku, kde není velká nezaměstnanost, díky pitomé legislativě dochazí k neštěstím. Jedno z nich snad nakonec bude mít optimistické vyuzlení. Před pěti lety dlužil tehdy 25 letý klučina obci na nájmu 20 tis, přišel o práci, byl nemocný, musel se odstěhovat do krajského města, kde práci našel. Obec jej "vyrozumněla" o narůstajícím dluhu poštou pouze na adresu rodičů, se kterými se nestýkal a nebyl s nimi v kontaktu a přitom se tu navzájem dobře známe a nebyl problém sehnat kontakt přímo na něj. Předala pak dluh exekutorům. Klučina měl i jiné dluhy, které musel exekučně z výplaty splácet nejdříve. Dlužné nájemné vzrostlo kvůli poplatkům z prodlení (dnes jsou již naštěstí tyto poplaty u nájmu legislativně zrušené a zůstal pouze úrok z prodlení) na 100tis, exekuční a různé další poplatky také dohromady asi 100tis. Takže z 20tisíc desetinásobek. Je tohle normální? Věřím, že se nám podaří prosadit na zastupitelstvu odpuštění poplatků, když i stát uznal, že jsou nesmyslne. Krmení exekutorů mě neuvěřitelně štve, tam jsme se ještě nehli z pekla ani o píď, to má mladý Dienstbier zaťatou sekyru hodně hluboko.
raději jsme si pro komunální volby vytvořili sdružení nezávislých kandidátů a sestavili kandidátku vlastní
tady u nás na jihu se dá přes FM poslouchat akorát radio Proglas. Pokud člověk překousne některé extrémně evangelizační pořady a písně, tak zbytek jsou hodnotné a příjemně podané informace lokální i celosvětové a většinou neohraná hudba, ať zapne kdykoliv. Z cizích radií tu chytáme veřejnoprávní rakouské FM4, které hraje kvalitní hudbu z celého světa, mluveného slova už je méně. Z Českého rozhlasu se dá poslouchat Plus, ale již jen přes internet, nebo živé inzeráty na ČR České Budějovice. Myslím, že Jakub Patočka by mě k Deníku refenrendum přidat FM levicové rádio.
samozřejmě je třeba mít prostředky na opravu infrastruktury, případně další investice, ale vydělávat na vodě je hnus velebnosti. U nás má provozovatel, Čevak, smlouvou garantovaný zisk 10% z celkových nákladů, Výdělek v podstatě bez rizika, veškeré opravy, stavby, havárie jsou placené městem, majitelem. A jak to bylo před sedmdesáti lety...
...vedle u silnice byl statek Lexů, ten se též táhnul až ke Třem Fackám. Lexa měl dva voly, s kterými pole obdělával. S volama byla pomalá práce. Chodili hrozně pomalu a na poli se museli vodit. On vždycky k nám přišel a volal na maminku: „Hojková, pošlete mi odpoledne dítě, aby mi vodilo voly. Budu orat.“ Tak jsem většinou šla já. Volů jsem se nebála, oni rychlej krok neudělali, ale byla to otrava, celé odpoledne vodit voly a zorat takový kousek pole. To s koňma to bylo rychlejší. Pani Lexů pěstovala na poli zelí, tak jsme ho s maminkou pomáhali sklízet. Hlávky vozili do stodoly na mlat. A když měli na poli všechno sklizené, tak jsem teprve sedla ve stodole na židli a zelí okrojovala, ty horší lupena se zkrmí dobytku a ty dobré hlávky jsem dávala na hromadu a lidi si tam jezdili ho kupovat. My jsme ho také kupovali, tak 120 kg, a nakládali ho do sudu. Pomáhat jsme museli, protože jsme měli postavíno „V Rybníku“. A tam jsme měli studni, ale voda byla špatná, rezavá. Tak jsme pro vodu chodili k Lexům do studánky. Tam bylo vody dost a nezávadná. Ale každý, kdo pro vodu chodil, musel, když bylo třeba, jít na pole a louku pracovat. Tak jsme vodu odpracovali. Chodili jsme rádi. Měli jsme se tam dobře. Nebyli lakomí. Dnes je statek celý zlikvidovaný. Stojí tam pekárna a ještě jsou tam statkový kanceláře a co zbylo ze statku. (...)