Techniky nenásilného převzetí moci občanskými iniciativami
Vít KlímaProč si může pravice dovolit snižovat mzdy, zvyšovat DPH a dělat asociální reformy? Jednoduchá odpověď: na levici chybí síla, která by jí v tom zabránila.
Nechci nijak snižovat význam petic, demonstrací či jiných forem protestů organizovaných dnes občanskými iniciativami. Nechť si však sami jejich zástupci odpoví na otázku, zda se jimi vláda zabývá či ne. Obávám se, že odpověď ne je správně. Může se nám to líbit či nelíbit, ale stávka lékařů jasně potvrdila, že tato vláda ustupuje a vyjednává jen s dobře organizovanou silou, která může ohrozit její existenci.
Přišel jsem proto s myšlenkou sestavit v rámci občanských iniciativ společnou stínovou vládu, která by připravila lidové povstání, a poté převzala moc. Začal jsem tuto myšlenku mezi občanskými iniciativami sondovat a dostal přibližně tuto odpověď: „Myšlenka stínové vlády není špatná, ale na její realizaci je ještě brzy. Nejprve musíme vytvořit program, na němž se vyprofilují nositelé témat, z nichž pak sestavíme stínovou vládu.“
Zkusme ověřit, zda je tato teze pravdivá. Pro pochopení čtenáře předesílám, že jsem o generaci starší než Ilona Švihlíková, Tereza Stöckelová či Jakub Patočka. Na rozdíl od nich jsem měl tu možnost zúčastnit se některých povstání se osobně, takže jsem se z jejich průběhu mohl poučit. První poznatky jsem nabyl při květovém povstání studentů v roce ´68 v Paříži. Odtud vím, že nepotřebujete v čele lidového povstání teoretiky, ale lidi s výrazným organizačním talentem, kteří umějí stanovit taktiku boje, přesně vám řeknou, kde je vaše místo, jaký je váš úkol, kde je hlavní štáb, kdo je váš nejbližší „velitel“, sdělí vám, kde je ošetřovna, v případě, že budete raněni, a dostanete i instrukce, jak se chovat a jaká jsou vaše práva, budete-li zatčeni.
Všem zástupcům občanským organizací, kteří tvrdí, že prioritní je program, bych chtěl vzkázat jediné: „Neuchopíte-li moc, nemůžete sebelépe napsaný program realizovat!“ A moc neuchopíte, nebudete-li znát techniky jejího převzetí!
Potřebují-li občanské iniciativy něco začít tvořit, pak je to kyberdivize. O osudu povstání se nebude rozhodovat - jako za naší generace - jen na ulicích, ale tvrdá válka se povede právě o ovládnutí kyberprostoru. „Bez spojení není velení“, jak nás učili na vojně. Egyptské události ukázaly, že první, co místní vláda udělala, bylo „vypnutí“ internetu, aby se stávkující nemohli mezi sebou operativně domlouvat.
Utvoření kyberdivize je nutnou podmínkou k využití technik nenásilného převzetí moci. Velice efektivní a v praxi vyzkoušená je například technika nazvaná „rojení", která využívá nasazení skupin digitálně propojených mladých lidí v protestních formacích „udeř a uteč", pohybují se jako roje včel. Další techniky nenásilného převzetí moci lze nalézt na stránkách srbského Centra pro nenásilné akce a strategie (CANVAS), které stálo za pádem Miloševičova režimu a jehož představitelé školili i mládež z egyptského „Hnutí 6. dubna“, které vyvolalo první manifestace proti Husní Mubarakovi. Soubory s návody těchto lze - zcela zdarma - stáhnout zde. Osvojení si nenásilných technik Občanskými iniciativami je první klíčovou podmínkou úspěchu k nastolení mocenské změny v ČR.
Druhou klíčovou podmínkou úspěchu je mít silného spojence. Na levé straně politického spektra vidím jako výhodné spojit se s odborovými svazy. Odborové svazy potřebují občanskou společnost k tomu, aby je podpořila v jejich akcích typu „Otevřete oči“, a my je potřebujeme k převzetí moci, protože jsou nejsilnější a nejlépe organizovanou skupinou složenou ze zástupců pracujících. Druhou výhodou je, že mají budovy a kanceláře ve všech velkých městech, vybavených potřebnou technikou, takže by v nich mohla sídlit jednotlivá krajská a obecní „velitelství“ občanských iniciativ. Předpokládám totiž, že stávající moc se bude zuby nehty bránit přijít o svá privilegia a rozhodně se nebude opakovat rok ´89, kdy stát dal opozici zdarma budovy vybavené telekomunikační technikou a ještě za ně platil účty! Za třetí, v případě lidového povstání, mohou odbory zprostředkovat stínové vládě občanských iniciativ vytvoření kulatého stolu k jednání se stávající vládou. Bez tohoto silného spojence je vítězství mnohem hůře dosažitelné, ne-li nemožné.
Dnes představitelé odborového hnutí došli k závěru (viz Kapitalismus na rozcestí?), že tento typ kapitalismu v ČR je dále neudržitelný. Hlavním úkolem odborového hnutí nicméně není svrhávat vládu či odstraňovat určitý typ kapitalismu - od toho tu jsou právě občanské iniciativy. Nutnou podmínkou k jednání s nimi je mít jednu stínovou vládu (jednu reprezentaci), která by občanské iniciativy zastupovala. Těžko po odborech chtít, aby jednaly s každou organizací zvlášť. Druhou podmínkou k jednání s odborovými organizacemi je přetvořit občanské iniciativy v reálnou jednotnou a akceschopnou sílu schopnou vyvolat povstání a převzít moc. Pokud občanské iniciativy nebudou schopny oba atributy splnit, obávám se, že ze strany odborových předáků přijde nabídka jen pro ad hoc spojenectví u takových akcí, jako je „Otevřete oči“. Jaroslava Ungermana, autora výše zmíněného článku, znám přes dvacet let. Dovedu si představit, že do jeho kanceláře přijdeme s tím nejúžasnějším programem, jaký jsme schopni dát dohromady. Nebude jeho první otázkou: „A jak jej chcete v praxi uskutečnit?“
Dostáváme se tak zpět na začátek našeho článku: chtějí či nechtějí občanské iniciativy převzít moc? Pokud ano, musíme stínovou vládu ustavit co nejrychleji a dát jí minimálně dva až tři roky na přípravu nenásilného lidového povstání. Pokud ne, pravicové vlády si s námi i nadále budou dělat, co chtějí, a rovnou jim můžeme položit hlavu na špalek.
Jestli bude třeba nenásilného převzetí zeme občanskými iniciativami, nevím. Angažuji se v Iniciativě pro uzákonění (spravedlivého) obecného referenda, která chce aby požadavek vetovat občanskou iniciativou (=referendem) jakékoli rozhodnutí vládní garnitury získal tak širokou podporu veřejnosti, že ho už nebude možné dále odkládat, ať už se k moci dostane jakákoli vláda.
Panu Miroslavu Novákovi bych jen řekla, že je třeba rozlišovat mezi skoro stovkou různých iniciativ. Ty ve své většině současný stav nezpůsobily, výsledky voleb ovlivnila potřeba změny, ve kterou lidé naivně doufali, když jim VV slibovaly více demokracie a TPO09 více zodpovědnosti.
Iniciativa Změňme politiky měla vliv aspoň na vykroužkování některých politiků (Langer aj.) a v důsledku se tím také trochu odkrývá pozadí politické scény.
Iniciativa s podobným jménem Vyměnilijsmepolitiky si ale klade vyšší cíle co do změny společnosti, mj. její petice za Občanskou ústavu schvalovanou občany v referendu získala již přes 1000 signatářů z celé republiky.
Je stejně jako naše iniciativa zcela otevřená a nezávislá finančně i politicky a také podobně jako my zatím získává pro své názory podporu mezi občany.
V civilizovaných zemích bývá zvykem, že neschopní a nedůvěryhodní politici odcházejí sami, aby svou stranu ještě více nepotopili s ohledem na její kredit a budoucnost. Jenže to musejí být politici zodpovědní skutečně a ne jen proklamativně!
U nás je asi jakýkoli vývoj možný, lidové povstání nevylučuje.
Ale dneska už ho nečekejte!
Můžeme nesouhlasit s textem, ale rozhodně není možné říci, že by pan Klíma vyzýval k převzetí moci silou - naopak, neustále zdůrazňuje nenásilí. Techniky na něž se odvolává jsou také nenásilné a v dobré tradici Gándhího a Kinga. Vymyslet si obvinění a pak za to kritizovat je nefér.
Já se domnívám, že program a akce musí jít ruku v ruce. Jak to bylo právě u obou zmíněných intelektuálů. Bez programu a vize nezískáte podporu, bez účinných nástrojů akce přijde podpora vniveč.
Moc nechápu, co je míněno převzetím moci, to by bylo asi na delší diskusi. Nicméně "revolucí" by bylo, kdyby se podařilo změnit zákony tak, aby se republika stala více participativní a transparentní. Nutno podotknout, že k tomu je třeba také jisté morální nastavení společnosti, protože samotná změna pravidel gangu z mafie charitativní organizaci neudělá.
...připravila lidové povstání, a poté převzala moc...
...přesně vám řeknou, kde je vaše místo, jaký je váš úkol, kde je hlavní štáb, kdo je váš nejbližší „velitel“, sdělí vám, kde je ošetřovna, v případě, že budete raněni...
...je přetvořit občanské iniciativy v reálnou jednotnou a akceschopnou sílu schopnou vyvolat povstání a převzít moc...
Takže , podle vás, účastníci povstání budou demokraticky diskutovat a budou na to potřebovat velitele a ošetřovnu ...?
Pan Klíma je extrémista a Deník Referendum mu k tomu dává prostor . Redakci a většině čtenářů to zjevně nestojí za pozornost . Přestože spousta podružných detailů v jiných debatách vyvolává žabomyší války , zde je ticho po pěšině . Asi to s tím vztahem levice k demokracii nebude tak horké.
Takže pokud tu jde o přípravu na boj o zimní palác, tak beze mě soudruzi .
Když si to srovnám s tou masou kulturně liberálně-levicových organizací, které díky ČSSD, SZ, ale i mnohým deklaratorně pravicových politikům úzce spolupracují s veřejnou správou a jsou jí financovány, stejně jako jsou prolezlé vysokými školami, je to docela mizerný výsledek.
Pokud by u nás nějaká občanská struktura vystoupila s ambicí „převzít moc“ a „vyvolat lidové povstání“, bylo by úplně jedno, zda by ji tvořili teoretici či praktici - prostě by žádný lid neoslovila. Lid možná touží po takové „revoluci“, jakou popisuje Tomáš Tožička. Ale ne po takové, která by předpokládala převzetí moci lidovým povstáním v čele s obdorářsko-občanským hnutím – tedy po takové, která by nutně zničila systém stranické demokracie.
Vždyť ani ta část lidu, která se zajímá se o veřejné dění, se nedomnívá, že by lidové povstání čemukoliv prospělo. Je to slyšet na každé veřejné diskusi – nevolá se po zcela jiném světě (přinejmenším ne po takovém, jehož je možné dosáhnout převzetím moci v České republice). Volá se po dílčích, případně celistvých, ale postupných zlepšeních. Debatuje se, co změnit. Téměř konsensus ale panuje na tom, že tato změna nějakou delší dobu potrvá, že je stále co zlepšovat ve fungování občanského sektoru, aniž by bylo zapotřebí rozbíjet celý systém, a tedy že reformní potenciál nebyl doposud vyčerpán.
Lidové povstání patří do jiné reality.
Z jistých pozic lze myslím obhájit, že stávající politické strany napravo ani nalevo nechtějí a ani nedokáží systém důsledně změnit. Tento však není do té míry totalitní, aby přežíval jen díky represi, a zároveň umrtvoval naději, že mohou být jeho negativní rysy postupně očišťovány občansko-politickou cestou bez potřeby „přebírat moc“ ... tj., aby legitimizoval postup, o jakém píše pan Klíma.
Nemyslím ale zároveň, že byl text nějak fanatický. Kdyby jej pan Klíma psal například z pozice Egypťana před pár týdny, musel bych s většinou věcí souhlasit. Potíž je ovšem právě s tím přeskakováním - v současné realitě tady teď je prostě mimo. Buď patří do jiné části světa, nebo do budoucna. Anebo jenom do úvah.
Text pana Klímy není extremistický, akorát je nebezpečně naivní, když to řeknu diplomaticky. Co to dneska znamená převzít moc? Donutit vládu odejít? A novou má právo dosadit kdo? Občané v přímých volbách? A proč by měli zvolit zrovna představitele "občanských iniciativ"? A kterých? Z ProAltu, nebo z D.O.S.T? Kdo přesně je to "my", které se má chopit moci?
Ale úplně nejnebezpečnější je ten postoj, že nejprve je třeba chopit se moci (když tedy pominu, že mi není jasné, jak se to přesně udělá). Pak se bude dělat co, když nebude teoreticky dobře podložený program? Vzpomínám si na jeden rozhovor s Havlem asi tak v roce 1990, ptali se ho v Rudém právu, co jako chtějí, jestli reformovat socialismus, nebo restaurovat kapitalismus, a on furt blekotal ty svoje "nepolitické" ideály a nevěděl nic... A nakonec vyhráli ti, kteří předložili jasný program se silným teoretickým zázemím (na mezinárodní scéně) a řekli: tohle je cesta!
Moc nemá ten, kdo úřaduje, moc má ten, kdo "vlastní" pravdu, ten, kdo ví, kudy vede cesta k lepším zítřkům a jak dosáhnout spravedlnosti - ba co to vůbec je spravedlnost...
Takže lidové povstání může vypadat různě a ne vždy musí znamenat násilí nebo to, že jeho protagonisté budou z vládních paláců hlásat velké vize, než jim šíbři ukradnou i nos mezi očima.
Ale Klíma má velkou pravdu v tom, že lidé musí být připraveni na "převzetí moci" musí se učit jeho techniky atd. Kdyby nám totiž teď Nečas nadělil participativní demokracii, koukali bychom jak hrušky z roští. I obyčejná znalost, jak vést jednání je totiž žalostná - což můžeme vidět i v parlamentu, kde už na to úplně rezignovali...
Podtrhl bych postřeh Petra Jedličky. Vít Klíma fantazíruje o změně, o občanských iniciativách (jaksi automaticky má zřejmě na mysli ty, které nejsou v souladu se současným neoliberálně-konzervativním establishmentem) - ale společnost se mu jaksi z těchto úvah vytratila. Petr Jedlička píše: "Volá se po dílčích, případně celistvých, ale postupných zlepšeních." To je velmi přesné!
Úvaha pana Klímy mi tak trochu zapadá do kontextu českého mesianismu, jehož plodem byl mj. i "socialismus s lidskou tváří" blahé paměti. Ten náš český kapitalismus se nějak nevyvedl, a tak bychom podle Klímy měli udělat hned skok kamsi k jinému uspořádání. Soukolí systému notně skřípe, lidé by si ho přáli promazat, aby konečně fungovalo. Ale Vít Klíma by jej rovnou odstranil a nahradil - čím vlastně?
Uvažovat o alternativách je naprosto legitimní, ostatně vedly se o tom v DR živé debaty. Ale představa Víta Klímy je velmi nezralá, tohle lidé nechtějí.
K Petru Jedličkovi: Ona občanská struktura podle pana Klímy totiž "nevystoupí s ambicí převzít moc a vyvolat lidové povstání", jak píšete, ale jednoduše vyvolá lidové povstání a moc převezme, protože bude schopna a prakticky připravena.
Nevidím v tom "přeskakování", ale právě onu připravenost a revoluční dynamičnost, která nemusí být vůbec násilná.
Pane Kando, myslím, že pan Klíma fantazíruje mnohem méně než většina občanských iniciativ. I když byl proces v roce 1968 mesianistický, lidové hnutí to spustilo a těžko říci, co by se stalo, nebýt intervence ze zahraničí.
Text mi nepřijde jako spor revoluce vs. evoluce, ale píše jako ideologismus a důraz na organizaci a praktickou připravenost pro prosazení změn. Právě to, aby nám další Pražské jaro už neuniklo.
Podtrhuji větu pana Klímy, že "stávka lékařů jasně potvrdila, že tato vláda ustupuje a vyjednává jen s dobře organizovanou silou, která může ohrozit její existenci". Občanské iniciativy svými protesty takto dlouho existenci vlády neohrozí, viz. reakce médií na sobotní demonstraci.
Tento praktický pohled je vhodným protipólem k občanským iniciativám a myslím, že je může někam posunout.
Možná pan Kanda ví lépe než jiní, co lidé chtějí nebo nechtějí (nebo si to aspoň o sobě myslí), ale ti, kteří volají po změně systému vládnutí (např. doplněním prvků přímé demokracie) se otázkou osobností, které chtějí považovat za elitu schopnou akceptovat při svém vládnutí demokratizující prvky, budou muset zabývat.
Nakolik ovšem bude poražená strana reagovat násilím, nakolik se budoucí poražená v tomto konfliktu chopí metod zostřujícího se třídního boje, to je těžko posoudit, protože už teď vede psychologickou válku proti svému obyvatelstvu a násilí má neustále na jazyku.
Jediné v čem se od Váíta Klímy liším, je to, že je mi lhostejné, jestli ti, kdo nabidnou alternativu a reálně ji začnou uskutečňovat, se jmenují "občanské sdružení", "iniciativa" nebo "politická strana". Nemyslím, že jeden z názvů by takovou iniaciativu odesílal do politického pekla poražené reakce a druhý název vyvyšoval příští vítězný směr navždy na nevbeské výsluní dokonalosti a svatosti. Nenásilné převzetí moci alternativou si neumím představit bez explicitného souhlasu občanů, jimž se ponechá možnost si tajně vybírat mezi více možnostmi.
Formulace "tohle lidé nechtějí" byla, paní Puchýřová, přece vyslovena v určitém kontextu (s odkazem na citaci Jedličkových slov). Bráno absolutně, byl bych pěkný truhlík, kdybych si myslel, že znám hlas lidu. I já jsem pro doplnění vládnutí prvky přímé demokracie - ale mám dojem, že o tomhle článek Víta Klímy není?
Honí se mi hlavou toto: tady se uvažuje o převzetí moci, změně systému atd., málem by se lajnovaly čáry na hřišti, ale vždyť co mi známe z demokracie? Jen tu naši posttotalitní demokraturu, mohutně zkorumpovaný systém, který nás dusí. Co známe z tržní ekonomiky? Jen důsledky nerespektování a destrukce sociální ochrany pracujících, ztrátu lidské důstojností, totální komodifikaci lidské bytosti. V případě ekonomiky globalizovaného kapitalismu si nedělám iluze. Ale pokud o politický systém, vždyť mi ani nevíme, jak to "normálně" funguje.
je zajímavé sledovat diskusi, která se pod příspěvkem pana Klímy rozvinula, jakož i samotné motivy autora, o kterých jsme odkázáni jen na jedno jeho vyjádření. Chtěl bych vyzvednout autorem položenou otázku, která diskusí proběhla jen okrajově – a sice, zda iniciativy chtějí nebo nechtějí přebírat moc (onou revoluční technikou). Autor na ni vlastně odpověď dostal ještě před sepsáním tohoto článku a téměř ji cituje. Souhlasím s tím, že myšlenka sestavení stínové vlády z osobností platformy občanských iniciativ je dobrá, ale zřejmě z jiných důvodů. Nikoli stínová vláda jako přímý konkurent moci, ale jako vyvrcholení snahy o formulaci a shodě na programu a jeho prezentace veřejnosti jako alternativy způsobu řízení státu.
Tohle je myslím zásadní nepochopení se či neshoda autora se současnou situací zrodu alternativ. Revoluční vlny totiž zřejmě plynou ze zoufalství mas… A paní Květoslavu Hyldebrantovou bych doplnil v tom smyslu, že ty svobodné volby nemusí být pravidelné...
Bude-li se někdo s programovými body, na kterých se asi shodneme, snažit převzít moc jakkoli jinak, než svobodnými volbami, udělám vše proto, abych takovému pokusu o převrat zabránil.
Svoboda svobodných voleb dnes je zpochybněna. Nevítězí ti, kdo přesvědčí svým programem, ale ti, kdo nastrkají do kampaně nejvíc peněz sponzorů a oblbnou lidi megareklamou. A sponzorům se pak odvděčují. Alternativa na výběr mezi progrmy je nepatrná, je to víceméně několik variant neoliberální ideologie. Řesením však je fiktivní volby udělat reálnými volbami a ne je fakticky (pod nějakými záminkami) zrušit. Jsem strašně starý člověk a tyhle řeči o jiné, proletářské, lidové demokracii si velmi dobře pamatuju. Mám perfektně otestováno, že diktatura proletariátu byla diktatura sekretariátu nad proletariátem, že nový typ demokracie byla obyčejná (občas krvavá) diktatura tupých "revolučních" gerontů.
Jsem pro sociální a ekologické rozviunutí současné limitované demokracie, jsem pro demokratizaci pracovních vztahů, ale kdo mi sáhne na reálné demokratické postupy, ten se u mne se zlou potáže.
Ano, volby mohou být i mírně nepravidelné...
Za podstatné považuji především to, když volby budou svobodné a budou objektivně vyjadřovat přání většiny lidu...
Tento Váš citát je utopický.Národ je přeci zcadlem své vlády a naopak ( krádeže politiků veřejných peněz a krádeže umělců a imtektuálů veřejných peněz). Nedostatky v zami jsou přeci v prvé řadě dány slabostí , nedbalostí,leností a nepoctivostí občanů.Pokud by občané byli nelenivý atd, takovou vládu by měli, a ani by nemuseli měnit politiky.
Ale chtělo by to méně řečnění a více činů. a Vy jste spíš ten líný . viďte :-)
Problém levicových debat je nejasnost rozdílu mezi třemi úrovněmi - realitou, dosažitelnými cíli a ideální vizí . Někteří by nejraději přeskočili k ideální společnosti , ať to podle nich znamená cokoli . Proto je nečekanou záchranou levice liberalismus ( viz J.Černý) , většinou se totiž zabývá dosažitelnými cíli .
Psal jsem o lenosti, pohodlnosti a nedostatku pracovitosti - tedy ne o vyjadřování nevůle, osočení, nesouhlasu, ale o občanské ( z logiky věci nejprve "drobné" ) práci, činnosti, která má nějaký hmatatelný výsledek pro obec (nemusí to vždy dopadnout úspěšně, ale to již tak bývá,i tak něco vzniká ),pospolitost.
A to ne pana Štampacha jako takového, avšak "tlachajících" spoluočanů, kteří vyjadřujíc svou nespokojenost se stavem věcí veřejných ( a občas také sami se sebe), ve velké většině končí u tlachání a čekají na zázrak/Velkého Otce/Stranu atd.Ale chápu to : lidské žádosti jsou nenasytné a v životě se jich tak málo splní...tak proč se ještě oddávat práci pro změnu věcí, když stačí si ulevit.
Pointou, snad špatně vyjádřenou, měla být tedy konkrétní činnost a ne tlachání o neuskutečnitelných utopiích. Vždyť i s drobných výsledků může mít člověk radost, pokud si to sám dovolí, a proudy těch drobných výsleků dají dohromady řeku.
Kdo začne či začíná od změny fundamentu, nemůže skončit dobře, myslím. A bajonety na mysli nemám a nikde je v mém textu nenajdete.
Chlubit svou pracovitostí se nemám zapotřebí, stačí mi výsledky (vpravdě drobné)).
A pane kolego, liberalismus je obvyklou záchranou, ne překvapivou ( pokud už nejsou v práci ty vaše zásobníky)
hezký den.
Pokud přesto můj textík tak na Vás zapůsobil - omlouvám se - nebylo to úmyslem.
hezký den