Premiér Fiala nechápe, že klimatická konference není jaderné fórum
Matěj Pomahač, Edvard Sequens, Gabriela SvárovskáPetr Fiala vystoupil minulý týden na summitu klimatické konference COP29 v Baku a tak jako loni v Dubaji horoval pro rozvoj jaderné energetiky, jež má být dokonalým řešením klimatické krize. Systematicky přitom přehlíží elementární fakta.
Podle zprávy o stavu světového jaderného průmyslu se globální růst obnovitelných zdrojů udržuje v rychlém tempu, zatímco jaderná energetika stagnuje a podíl jádra na globální výrobě elektřiny trvale klesá. Jaderné elektrárny jsou extrémně drahé a staví se příliš dlouho — déle, než aby dokázaly nahradit ukončení spalování uhlí.
Technologie malých modulárních reaktorů, o kterých premiér rád mluví, jsou zatím stále ve fázi vývoje a jejich případné komerční využití je hudbou vzdálené budoucnosti. Naprostou neznámou pak představuje jejich budoucí ekonomická návratnost.
Energetická bezpečnost měla být prioritou vlády, ale není
Vláda tvrdí, že snižuje závislost na Rusku. Není to ale pravda. Podle studie CREA zaplatila Česká republika od začátku invaze Rusku za ropu a zemní plyn pětkrát více, než kolik jsme poskytli na pomoc Ukrajině. Data o dovozu plynu z posledních měsíců tohoto roku ukazují prudký nárůst podílu ruského plynu. Zatímco v srpnu činil pětatřicet procent, za listopad je to už devadesát procent ruského plynu dovezeného ze Slovenska.
V realitě tedy pomáháme ruské válečné ekonomice udržet se nad vodou. Je namístě se v této souvislosti zamyslet nad tím, jak „bezpečné“ jsou české aspirace stát se evropskou velmocí v oblasti jaderné energetiky.
Rusko prostřednictvím státní korporace Rosatom kontroluje přibližně čtyřicet procent světové kapacity na obohacování uranu a vyrábí významnou část palivových článků pro jaderné reaktory v Evropě i Asii. Mnoho zemí provozuje reaktory ruského typu VVER, které vyžadují specifické palivo a servis, což prodlužuje závislost na ruských dodávkách a technologiích.
Rosatom se aktivně podílí na výstavbě více než dvaceti reaktorů po celém světě. Například v Maďarsku by měla být na začátku příštího roku zahájena dlouho odkládaná stavba elektrárny Paks2, Rosatom staví také v Turecku nebo v Egyptě. Tyto dlouhodobé kontrakty vytvářejí ekonomické vazby, které přímo ovlivňují politická rozhodnutí v dotčených zemích.
Ruská jaderná energetika je nástroj geopolitického vlivu
Putinův režim využívá svou exportní jadernou energetiku jako nástroj geopolitického vlivu, ekonomická návratnost tohoto byznysu není rozhodující. Podle ruského federálního zákona č. 317-FZ „O státní korporaci pro atomovou energii Rosatom“ z 1. prosince 2007, který transformoval Federální agenturu pro atomovou energii na státní korporaci se speciálním statusem, je Rosatom přímo podřízený ruské vládě.
Zákon definuje strukturu a funkce korporace a výslovně jí určuje roli v prosazování ruských národních zájmů v zahraničí, a to v oblasti ekonomiky i politiky. Rosatom je osvobozen od některých standardních pravidel ruské obchodní legislativy a jeho aktivity podléhají přímé kontrole státu.
Proto je aktivní ve výstavbě jaderných zařízení po celém světě, a to včetně zemí strategicky významných pro ruské geopolitické zájmy. Hluboký průnik Rosatomu do evropské energetiky nejlépe ilustruje skutečnost, že tato ruská státní korporace s naprosto výsadním postavením není ani po napadení Ukrajiny Ruskem na evropském sankčním seznamu.
Dlouhodobé kontrakty na výstavbu, dodávky paliva a údržbu jaderných zařízení vytvářejí ekonomické vazby, ze kterých se prakticky nelze vyvázat a které přímo ovlivňují politická rozhodnutí. Vidíme to na příkladu Maďarska, kde bude Rosatom stavět jadernou elektrárnu Paks2 s ruskou vládní půjčkou a stovkami zaměstnanců Rosatomu na maďarském území, respektive v Schengenském prostoru. I Česká republika byla blízko tomu, aby se Rosatom účastnil v tendru na stavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. A letadla plně naložená čerstvým jaderným palivem k nám létala i po zahájení otevřené invaze Ruska na Ukrajinu v únoru roku 2022.
Alternativa existuje: decentralizovaná, demokratická a plně tržní
Naši energetickou nezávislost může zajistit jen diverzifikace technologií výroby energií a zejména investice do obnovitelných zdrojů. Komunitní fotovoltaické projekty, větrné farmy a další obnovitelné zdroje je možné zavádět levněji a rychleji. V kontextu ruské války proti Ukrajině a geopolitického napětí v celém regionu od východní Evropy přes jižní Kavkaz až po Blízký východ představují mnohem větší energetickou nezávislost.
Země, které masivně investují do technologií na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, ukazují, že přechod na zelenou energii není jen klimaticky zodpovědný, ale současně výhodný pro ekonomiky i spotřebitele. Sázet naopak na růst a až ztrojnásobení světových kapacit jaderné energetiky, na kterém by se podle premiéra měla podílet Česká republika, v této době nedává žádný geopolitický ani ekonomický smysl.
Tuzemský plán na nové čtyři velké jaderné reaktory a deset menších modulárních vypovídá o neúměrně velkém vlivu jaderné lobby na všechny parlamentní politické strany, která dostává přednost před skutečnými potřebami České republiky a jejích občanů. Ti — a především příští generace — totiž budou muset nakonec všechno zaplatit prostřednictvím připravovaných schémat veřejné podpory. Už teď je jasné, že půjde o biliony korun.
Opravili jsme údaj podle studie CREA, podle níž zaplatila Česká republika od začátku invaze Rusku — nikoli za loňský rok — za ropu a zemní plyn pětkrát více, než kolik poskytla na pomoc Ukrajině. Autorům i čtenářům se omluváme.
"Země, které masivně investují do technologií na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, ukazují, že přechod na zelenou energii není jen klimaticky zodpovědný, ale současně výhodný pro ekonomiky i spotřebitele."
Obávám se, že tohle je jen snění.
Obávám se, že krach německé Energiewende ukazuje, že pro průmyslové země tudy cesta nevede. Průmysl preferuje stabilní zdroje elektřiny, ten nastupující digitální o to víc. A ti největší znečišťovatelé jako Čína, mají gigantický průmysl. Němci to vzali na sebe a neuspěli a fakt se bojím, že to byl obrat a od teď už bude pokus o zastavení emisí skleníkových plynů probíhat víc na hubě než v reálu.
A atomovky jsou možná (a bohužel) jednou z nadějí. Každopádně spíš bych čekal jejich renesanci, než ne.
Navíc spotřeba a poptávka po elektřině stoupá...
Německo má vysoké ceny energií, protože v Evropě se platí marginální ceny (za ten nejdražší využitý zdroj). Jádro by tomu tedy nepomohlo. O tom zde psal vícekrát Janis Varufakis.
Navíc, v EU nechceme z politických důvodů kupovat levnější plyn z Ruska. Tak za to zaplatíme nižší globální konkurenceschopností. Všechno něco stojí. Dalo by se to řešit i reorientací na domácí poptávku.
Konečně, Čína bude tento rok pravděpodobně emise snižovat, právě díky masivní výstavbě OZE. Tento rok postavili asi 4x víc OZE než fosilních zdrojů (které staví hlavně jako zálohu vodních elektráren, které jsou s klimatickými změnami méně stabilní), a víc OZE, než zbytek světa. A stále mají menší per-capita emise než ČR. Číně totiž klimatická změna dost hrozí, protože jsou v tropickém pásu.
Souhlasím s panem Morbicerem.
Od roku 1997 (Kyotsky protokol) do teď se globálně podíl fosilních zdrojů na celkové spotřebě snížil z 86% na 84%>
(https://vaclavsmil.com/wp-content/uploads/2024/06/HALFWAY.pdf)
V krátkodobém horizontu má asi nejvíc smysl FVE na střeše bytovek a co nejvíc zjednodušit stavbu velkých větrníků a nových elektrických vedení (to znamená omezit blokování projektu sobeckým motivem NIMBY).
V dlouhodobém horizontu budeme však k zastavení růstu CO2 v atmosféře potřebovat JE jako sůl. Obzvlášť, pokud budeme chtít zůstat průmyslová země. Podívejte se, co se stalo německu, když vyplo JE - Zaplo uhelné elektrárny, a i tak je cena elektřiny vyšší, že se to promítlo do inflace a politickým příklonem k populistům (AfD).
Abychom se dostali k "net zero", je potřeba tedy ještě pořádně přidat. Jak u obnovitelných zdrojů, tak u jádra.
Ono totiž nejde jen o to nahradit současnou spotřebu energie, ale budovy zdroje pro tu budoucí, která bude vyšší, protože doprava bude elektrifikovaná.
Pan premiér Fiala to dělá dobře. Poukazuje na to, že i JE je bezuhlíková, a pro spoustu rozvíjejících se zemí je to dobrá možnost, jak zajistit stabilní dodavku energie.
Vůbec nechápu tu nevraživost mezi zastánci obnovitelných zdrojů a jádra.
Je to jako když začne hořet, a dva obyvatelé se hádají, jestli mají hasit hasicím přístrojem, nebo volat hasiče. Mají dělat obě věci zároveň.
Ano, část řetězce JE ovlada Rusko. Je potřeba, aby západ investoval do budování řetězce JE (palivo, servis, výstavba) bez zapojení Ruska a Číny.
Mimochodem, obrovskou část výrobního řetězce FVE (panely, měniče) kontroluje Čína, což je taky obrovské riziko.
Čína otevírá jednu až dvě uhelné elektrárny týdně (!!!) pane Samohýle. Myslím, že máte zčásti pravdu, nicméně Čína vyloženě čeká a má to termínově nastavené tak, aby neohrozila svůj gigantický průmysl. Takže možná bude důležitější ten jejich testovací reaktor v poušti (jaderná energetika bez nutnosti vodního chlazení by byla průlomová), než že např. zcela ovládli produkci obnovitelných zdrojů (poslední evropský výrobce solárních panelů myslím zkrachoval nedávno...).
(((Je srandovní, že na klima konferencích vystupuje Čína jako rozvojová země --- mají vlastní satelitní síť kolem zeměkoule a stanici na odvrácené straně měsíce, to my jsme rozvojová země)))
***
Jaderná energetika ale potřebuje mír pane Cierny. A svět teď vypadá v tomhle směru nedobře ...........