Profil čtenáře:
Marek Cierny

MC
Profese:

Naprostý souhlas. Osobní obrana ani myslivost nejsou důvodem pro držení samonabíjecí pušky.

Důvod pro držení samonabíjecí pušky by měl být uveden a kontrolován. Pokud důvod pominul (např. přestal figurovat v aktivních zálohách, ...) měla by být zbraň odebrána.

"Zničení Hamásu bude dosaženo, až bude Hamás zničen. Myslím, že Izraelci samotní to posoudí nejlépe. Čemu nerozumíte?"

Zaprvé, nerozumím tomu, co jste, pane Kolaříku, nevysvětlil. Jak a kdy toho bude dosaženo? Vojensky? Bombardováním? Vojenskou kontrolou? Policejní šikanou? Jak si tu denacifikace představujete? V čem bude jiná, než ta Putinova, která je jen eufemismem pro genocidou Ukrajinců? Kolik Palestinců u toho má nebo může podle vás umřít? Jak budou Palestinci během "ničení Hamásu" chráněni před kolektivním obviněním nebo kolektivním trestem? Jak budou chráněni před (verbální nebo lidskoprávní) dehumanizací v legální a praktické rovině?

A až toho "zničení Hamásu" bude dosaženo, jak to Izraelci poznají? Kolik Palestinců bude ještě žít, kolik jich bude mít střechu nad hlavou, kolik jich bude mít vodu a jídlo?

Kolik jich nebude cítit nenávist vůči Izraeli? Kolik jich bude mít svůj stát?

Za druhé, nerozumím tomu, proč neodpovídáte na na moje otázky z předchozích komentářů.

Za třetí, nerozumím, co chce udělat "Netanyahu 2023" jinak než "Bush 2001".

Za čtvrté, nerozumím, proč se izraelská vláda nechce poučit zkušeností USA, že největší zbraní proti terorismu je vnitrostátní souboj o hodnoty, a úplné vymýcení terorismu vojenskými prostředky není dosažitelné. Slovy P H Gordona:

"Terrorism is not a strategy with which Muslims will forever want to be associated, and eventually it will create a backlash within Muslim societies. With time and experience—and if the United States and its allies make the right choices—Muslims themselves will turn against the extremists in their midst. Somewhere in the Muslim world, at some point possibly sooner than many realize, new Lech Walesas, Václav Havels, and Andrei Sakharovs will emerge to reclaim their people's future from those who have hijacked it. They will seek to put their civilization on a path toward restoring the glory of its greatest era—when the Muslim world was a multicultural zone of tolerance and intellectual, artistic, and scientific achievement."

www.foreignaffairs.com/united-states/can-war-terror-be-won

Rozumím, že Izraelci chtějí zabezpečit, aby se terror 7. Října nikdy nemohl opakovat. Podobně, jako Američani 11. Září. Dovolím si však upozornit, že na metodách a intenzitě reakce velmi záleží. Teroristickými útoky 9/11 zemřelo asi 300o Američanů. Ve válce s terorem zemřelo 7000 Američanů násilně, a dalších 30000 sebevraždou (https://watson.brown.edu/costsofwar/papers/2021/Suicides). Stovky tisíc lidí zemřelo přímymi následky války v Iráku a Afghánistánu, miliony lidí zemřelo širšímy důsledky války (https://www.washingtonpost.com/world/2023/05/15/war-on-terror-911-deaths-afghanistan-iraq/).

Pavel Kolařík: "Účelem války není potrestání, nýbrž zničení Hamásu. Tohoto cíle také zdaleka ještě nebylo dosaženo."

A jak a kdy si myslite, ze bude zniceni Hmasu dosazeno?

Prosim, budte konkretni.

Co je v okupaci Gazy Izraelem ten cil, ktery az se dosahne, tak budou zit Izraelci a Palestonci v miru a bezpeci?

A jak nazyvate Vy tech >1000 deti, kteri prisli o koncetinu? Jak nazyvate ty tisice deti, ktere zemrely v dusledku invaze? Nejsou "rukojmi" nahody?

Me je techto obeti nasili stejne lito, jako je mi lito utrpeni obeti terorismu nebo unosu.

Co si myslite, ze sirotkum a zmrzacenym detem beha hlavou, kdyz jim na hlavu pada dum? Kdyz vi, kdo jim bombarduje domy, kdo jim omezuje humanitarni pomoc, kdyz se citi bezmocni, frustrovani, porazeni? Kdo z nich vyroste a cemu se budou venovat?

Agresivita Netanyhuove vlady a nedostatecna ochrana civilistu vytvari psychologicke prostredi, ktere stimuluje radikalizaci minority Palestincu. I pokud by Izrealci znicili Hamas, tak z traumat Palestincu velmi snadno muze vzniknout podobna (nebude jeste horsi) teroristicka organizace, jako Hamas, jen s jinym jmenem.

Predstava, ze nejaky stat dokaze snadno silou vymitit vsechny bunky teroristicke organizace, je iluze. Male organizace, ktere maji mnohem mnohem mensi entropii, nez stat, je strasne tezke znicit silou - je pro ne totiz snadne jejich nizkou entropii regenerovat. I tam, kde to stat/armada neceka.

Zeptejte se Bushe, jestli dosahl cile sve "war on teror", a kolik to stalo zivotu a penez?

Brown university to spocitala na 8.000 miliard USD a 900.000 zivotu za 20 let [https://www.brown.edu/news/2021-09-01/costsofwar]. Nikdo v roce 2001 netusil, ze USA si muzou takhle vylamat zuby. Cesta vedla pres zavirami oci pred mucenim podezrelych z terorismu (https://www.foreignaffairs.com/united-states/law-war-war-terror), nejasne urcenou intenzitou vojenske sily (https://www.foreignaffairs.com/united-states/can-war-terror-be-won), uvedomeni si neudrzitelnosti valceni na cizi pude (https://www.foreignaffairs.com/united-states/can-war-terror-be-won), k prozreni, ze to Bush prehnal (https://www.foreignaffairs.com/united-states/war-terror-retrospect), ze vitezstvi se vzdy zda blizko ale stale se vzdaluje (https://www.foreignaffairs.com/united-states/never-ending-war-terror), az k nazorum, ze "war on terror" byl priklad, jak to priste nedelat (https://www.foreignaffairs.com/articles/afghanistan/2020-10-22/us-foreign-policy-never-recovered-war-terror). Tolik se o tom napsalo. Co dela Izreal proto, aby chybu prehnane "war on terror" neopakoval?

Díky za tento článek, pane Jedličko.

Bylo potřeba zničit 67-80% procent budov v Gaza City, a vyhnat 1.5 milionu lidí z domova, aby byl Hamás potrestán za teroristický útok, přinucen propustit zajatce, a aby byla zajištěna bezpečnost Izraele?

Co brání navýšení množství kamionů pomoci (jídla, léků, energie/vody) navýšit na úroveň před říjnem teď, když to lidé v Gaze potřebují k přežití?

Děkuji, pane Outrato, a souhlasím s Vámi.

Pokud chceme být konzistentní a srozumitelní, musíme být drazí přátelé lidskoprávních hodnot. To je, s čím jsme do OSN šli, to je odkaz Masaryka a Havla. To je, co nám otevře dveře, získá respekt ve světě i důvěru v OSN.

Hodnoty jsou důležitější, než lpět na podporování jedné strany konfliktu. Izrael má nyní ve vládě dost extremistické živly, a nejspíš dělá chybu, když nedbal ochránit víc než 10.000 životů civilistů (žen a dětí) v Palestině, a nezabránil humanitární kříží s milionem lidí v dešti ve stanech, kde se šíří cholera, protože se nedostává základním potřebám jako voda, hygiena, jidlo. Vždyť tam umírají i novináři, nikdo není v bezpečí. Kroky Netanyahua bohužel sází semínka ublížení a hněvu do duší Palestinců. Jaký je rozdíl, mezi tím co dělá, a kolektivním trestem? Kdo a jak bude sklízet tuto bolestnou úrodu?

Česko je možná drahým přítelem Izraele, jelikož Netanyahu přátele začíná ztrácet - skoro nikdo na západě se nechce koukat na takhle krutou pomstu.

Česko ale není dobrým přítelem Izraele. Dobrý přítel, slovy knížete Schwarzenberga, umí říct nahlas příteli, když dělá něco špatně.