Jak nenechat Ukrajinu padnout ve třetím roce války

Pavel Havlíček

Zajištění podpory napadené Ukrajině je otázkou i naší bezpečnosti. Společný evropský postup umožňuje dlouhodobou a systémovou podporu, ale bez pomoci USA nestačí. Ta může s Trumpem jako prezidentem ustat. Problémem je také únava z války.

Poměrně úspěšně přijaly evropské země miliony ukrajinských uprchlíků, zejména žen a dětí. Foto Alisdare Hickson, Flickr

S blížícím se začátkem třetího roku plnohodnotné ruské agrese proti Ukrajině už je jasné, že válka potrvá déle, než se původně předpokládalo. S tím vyvstávají i nové otázky nejen pro politické a nové vojenské vedení Ukrajiny, ale i před jejími zahraničními spojenci zejména ze západních zemí, včetně České republiky.

Jestliže nemáme nechat Ukrajinu padnout, musíme přemýšlet nad udržitelností dalšího postupu a proměně západní pomoci. Místo krátkodobých, někdy až nahodilých opatření je nutné přijmout dlouhodobé a systémové postupy v oblasti finanční a vojenské podpory, ale také v oblasti integrace ukrajinských uprchlíků do západních společností. Pád Ukrajiny by totiž pro Západ, a zejména státy EU a NATO s Ruskem přímo sousedící, znamenal katastrofu, která by přímo ohrozila naši vlastní existenci.

Je tedy v zájmu států střední a východní Evropy, aby podporovaly a samy navrhovaly opatření, která Ukrajině v delším horizontu pomohou a uchrání ji od prohry. Zatím rakety a další vojenské vybavení pravidelně dopadá do Polska, Rumunska a dalších, k válečnému konfliktu přiléhajících, států. V případě ukrajinského neúspěchu by hrozilo, že se válka přelije i k nim.

Co už Západ udělal a udělal dobře?

Ve svém snažení o dlouhodobou a systémovou podporu Ukrajiny mají země střední a východní Evropy mocného spojence v podobě Evropské komise vedené Ursulou von der Leyenovou. Ta společně s dalšími institucemi Evropské unie již delší dobu přichází s návrhy opatření, která překračují mandát několika měsíců či jednoho dvou let a zasazují evropskou podporu Ukrajiny do předvídatelného rámce.

Posledním takovým velkým úspěchem bylo nedávné schválení takzvané Ukrajinské facility, finančního nástroje na podporu Ukrajiny v následujících čtyřech letech. V zemi má při plnění určitých podmínek postupně alokovat až padesát miliard eur. Finance jsou určeny na makrofinanční stabilizaci ukrajinského státu, podporu soukromého kapitálu, investice přímo na Ukrajině, ale také technickou pomoc a podporu občanského sektoru. Je to správná cesta, jak Ukrajině pomáhat a zároveň ji z hlediska reformního úsilí podporovat na její cestě do EU.

×
Diskuse
March 22, 2024 v 20.25
Válečné počty

Západ sice dodal Ukrajině zbraně schopné efektivně ruským útokům. Ale bohužel jen 20-30% toho, co by pro ochranu celého území skutečně potřebovala, Můžeme si sčítat vojáky jednotlivých zemí a říkat si, že NATO má značnou převahu. Akorát že pro takovéto počty je nutno počítat jen vojáky zemí ochotných je skutečně použít. Pokud Rusko zaútočí, třeba i na jeho území. Jinak nás dříve nebo později uvidírá.

PK
March 23, 2024 v 1.49

Jak už jsem v diskuzi na DR psal, zachytil jsem informace o tom, že Izrael s diplomatickou a ekonomickou podporou USA zabil za několik měsíců více izraelských žen a dětí, než zemřelo v důsledku ruské agrese na Ukrajině za poslední dva roky. Ale neuvěřil jsem tomu. Izrael a USA jsou přeci demokratické země a Putin je zlý diktátor. Chtěl jsem jít za Ukrajinu bojovat, ale nevzali mě, že prý mám ploché nohy a hlavně prý nejsem v pořádku psychicky. Svět zkrátka idealistům jako jsem já nepřeje. Takhle tu demokracii a kapitalismus ale nevybudujeme.

MP
March 23, 2024 v 10.32
Pavlu Krupičkovi

To jste neuvěřil správně, když ze špatných důvodů. To by se to muselo přepočítávat na hlavu nebo na rozsah území. Pak by ovšem Netanjahu bezkonkurenčně vedl, dokonce i před říjnem 2023.

Ale to nic nemění na faktu, že Rusko je darebácký stát, který porušuje všechny válečné zákony, vraždí civilisty, aby zastrašil a vede zkurvenou imperialistickou válku ve prospěch svého vojensko-průmyslového komplexu a své kapitalistické oligarchie.

Ničí přitom nejen životy Ukrajinců, ale i životy ruských civilistů, není schopné udržet elementární vnitřní bezpečnost a podněcuje náboženské fanatismy -- pravoslavné i islámské.

Jediné, za co Rusko podle mého přesvědčení nemůžu, je idiocie části západních levičáků, kteří myslí jako relé -- co je proti USA, je dobré, co je s USA je špatná. Tato blbost je nativní a neléčitelná.

MP
March 24, 2024 v 9.41
Pavlu Kolaříkovi

První obětí každé války jsou slova. Obvykle nám potom chybí. V souvislosti s válkou v Gaze se opravdu začal šířit antisemitismus v ledaskteré evropské zemi. Když budete označovat za antisemitismus kritiku dlouhodobě vražedné politiky Netanjahuových vlád a kritiku jeho lhostejnosti k osadnicích excesů, jenom tím otupíte kritický hrot, který to slovo v důsledku dějů krátkého dvacátého století získalo.

Pokud je antisemitismem uvádět ověřené počty dětí a žen zabitých izraelskými ozbrojenými složkami nebo lynčovaných osadníky před 7. říjnem 2023, pak to slovo jaksi ztrácí smysl -- bez ohledu na fakt, že tyto mrtvé nijak nespojuji s biologickým, náboženským ani kulturním židovstvím těch, kteří je zabili -- ale s darebáctvím tamější vlády.